Jak usunąć plamy z wina i trawy z ubrań?

Wycieczka za miasto czy aktywne uprawianie sportu na świeżym powietrzu lubią zostawić po sobie niemiłą pamiątkę w postaci trudnych do usunięcia plam z trawy. Zielony barwnik bardzo szybko i mocno wsiąka w ubrania. Przez to zabrudzenia należy zaprać możliwie jak najszybciej. Tak samo jest w przypadku plam z czerwonego wina. Jak więc reagować w sytuacji, gdy nasza ulubiona bluzka czy najlepsze spodnie zostaną poplamione w ten sposób? Czego użyć do wywabienia plam z trawy czy wina?

Jak usunąć plamy z trawy?

Plamy z trawy na spodniach czy bluzce są niezwykle ciężkie do usunięcia. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by działać najszybciej jak to możliwe oraz nie moczyć materiału w gorącej wodzie. Zabrudzeń nie można też prasować, ponieważ pod wpływem ciepła przechodzą do głębszych warstw tkaniny i wsiąkają w nią. Plamy najlepiej usunąć domowymi sposobami i produktami. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Woda utleniona, płyn do naczyń i alkohol

Pierwszym produktem, który pozwoli pozbyć się plam z trawy jest znana wszystkim woda utleniona. Wystarczy obficie polać nią zabrudzenie i odczekać około pół godziny. Uwalniające się z wody cząsteczki tlenu delikatnie usuną plamę, a przy tym nie naruszą struktury odzieży. Po upływie wskazanego czasu, należy wyprać ubranie w letniej lub zimnej wodzie. Metoda ta sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy ubrudzona została lekka bawełniana tkanina. Podobne działanie mają również płyn do naczyń oraz alkohol. Wywabiając plamę przy ich użyciu należy postępować tak samo, jak przy korzystaniu z wody utlenionej.

Wskazówka: im silniejszy alkohol, tym większa szansa na szybsze i dokładniejsze usunięcie plam z trawy.

Lakier do włosów

Gdy mamy pod ręką lakier do włosów, warto spryskać nim świeżą plamę z trawy. Gdy produkt zastygnie się na tkaninie, wystarczy go delikatnie zeskrobać z powierzchni. W ten sposób zabrudzenie powinno odejść wraz ze stwardniałym lakierem. Jeśli jednak tak się nie stało, ubranie warto dodatkowo posypać proszkiem i wyprać w zimnej wodzie.

Kwasek cytrynowy

Zbawienne działanie ma również kwasek cytrynowy. Aby usunąć nim plamę należy za pomocą delikatnej gąbki wcierać preparat w plamę, aż do momentu gdy zabrudzenie całkowicie zniknie. Metoda ta najlepiej sprawdza się na spodniach jeansowych oraz butach.

Mleko

Nasze babcie na pewno nie raz używały mleka do usunięcia plam z trawy z ubrań. Sposób ten jest bardzo skuteczny i prosty. Wystarczy nasączyć bawełnianą chusteczkę w mleku i pocierać nią zabrudzone ubranie. Plama powinna szybko zniknąć, nie uszkadzając przy tym materiału.

Jak usunąć plamy z wina?

Plamy z wina, szczególnie czerwonego, potrafią być o wiele cięższe do usunięcia niż zabrudzenia z trawy. Czego użyć do ich usunięcia?

Mąka ziemniaczana i sok z cytryny

Plamę z czerwonego wina można szybko usunąć przy pomocy mąki ziemniaczanej i soku z cytryny. Zabrudzenie wystarczy obficie posypać mąką i skropić sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Po kilku minutach należy zacząć delikatnie wcierać papkę w materiał, a na koniec zaprać w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń.

Sól kuchenna

Mając pod ręką sól kuchenną, wystarczy wysypać ją na plamę, skropić letnią wodą i zacząć pocierać o siebie materiał. Po kilku minutach wcierania, ubranie należy ręcznie wyprać. Sposób ten sprawdzi się na mocnych i wytrzymałych tkaninach. Delikatna bawełna czy wiskoza mogą nie przetrwać kontaktu z tym produktem.

Białe wino musujące i inne metody

Co ciekawe, plamę z czerwonego wina można spróbować usunąć wylewając na nią.. białe wino musujące. Alkohol w połączeniu z uwalniającymi się cząsteczkami tlenu ma zbawienne działanie. Delikatnie oczyszcza, nie niszczy materiału i jest skuteczny, szczególnie wtedy, gdy zabrudzenie jest bardzo świeże.

Czerwone wino z ubrań można usunąć również:

  • roztworem wykonanym ze spirytusu oraz wody,
  • sodą oczyszczoną,
  • wodą utlenioną,
  • octem.

Należy jednak pamiętać, by działać szybko, a zabrudzeń nie wystawiać na działanie ciepła oraz mocnego światła.