Jak ćwiczyć w domu? Czy da się schudnąć, trenując w domowych warunkach?

Większość z nas chce cieszyć się piękną i szczupłą sylwetką. Aby zrzucić kilka kilogramów oraz wymodelować swoje ciało, należy jednak zdrowo się odżywiać oraz regularnie trenować. Niestety często zastanawiamy się, jak znaleźć czas na ćwiczenia. Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego. Wystarczy np. wizyty na siłowni zamienić na aktywność fizyczną w swoim mieszkaniu. Jednak jak ćwiczyć w domu i czy jesteśmy w stanie w ten sposób schudnąć? Sprawdź!

Jak ćwiczyć w domu – mini poradnik

Niezbędnik każdego sportowca

Aby trenować w domu, należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto skompletować wygodny strój sportowy. Podtrzymujący piersi biustonosz sportowy, oddychająca koszulka i legginsy niekrępujące ruchów będą idealnym wyborem. Dodatkowo należy pamiętać o obuwiu z profilowaną podeszwą oraz kilku ciekawych akcesoriach. Wśród naszych treningowych pomocy powinna znaleźć się mata, hantle z małym obciążeniem czy gumy oporowe. Pamiętajmy także oczywiście o butelce wody pod ręką.

Pomoce śledzące efekty naszej pracy

Wiele kobiet zniechęca się do treningów w momencie, gdy nie dostrzegamy żadnych zmian w naszym ciele. Dobrze jest więc na bieżąco śledzić efekty swojej pracy. Najlepiej sprawdzi się do tego oczywiście waga łazienkowa i regularne ważenie, jednak pamiętajmy, że to nie jedyny wyznacznik naszych postępów. Warto więc dodatkowo mierzyć swoje obwody i zapisywać każdy wynik. Podczas treningu przydadzą się natomiast aplikacje do ćwiczenia w domu. W większości z nich znajdziemy kompletny plan treningowy oraz animacje bądź filmiki instruktażowe. Dzięki temu będziemy wiedziały, jak rozpocząć aktywność fizyczną, nie wyrządzając sobie przy tym krzywdy.

Sprzęt do domowych treningów

Jeśli posiadamy duże mieszkanie, warto zainwestować w urządzenia do ćwiczenia w domu. Zdecydowana większość decyduje się na zakup sprzętów umożliwiających wykonanie treningu cardio. Bieżnia, rowerek czy orbitrek goszczą więc w naszych domowych siłowniach. Do modelowania ciała przydatna może okazać się także ławeczka czy zestaw cięższych hantli. Mając małą ilość miejsca, warto natomiast zainwestować w stepper. Z jego pomocą jesteśmy w stanie wysmuklić nogi oraz wzmocnić mięśnie pośladków. Przy ćwiczeniu na tym urządzeniu modelujemy także dolne partie brzucha. Niektóre modele wyposażone są w specjalne uchwyty umożliwiające dodatkowo trening rąk.

akcesoria do ćwiczeń

Gotowe treningi

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z treningami w domu, warto poszukać w Internecie gotowych zestawów ćwiczeń. Jest to bardzo wygodny i skuteczny sposób na poprawę swojej sylwetki. Wystarczy bowiem włączyć filmik na telewizorze czy komputerze, a następnie powtarzać ruchy widoczne na ekranie. Obecnie wiele kobiet właśnie tak ćwiczy w domowym zaciszu. Warto więc poszukać kanałów polskich bądź zagranicznych trenerek czy trenerów i „zaprzyjaźnić” się z nimi. Lepiej jednak zacząć od lekkich treningów dla początkujących. Gdy zauważymy, że nasza kondycja jest już na odpowiednim poziomie, warto przejść do trudniejszych, bardziej zaawansowanych planów ćwiczeń.

Czy da się schudnąć, trenując w domu?

Ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne jak te wykonywane na siłowni. Wystarczy jedynie pamiętać o regularności oraz odpowiedniej diecie. Nie bez znaczenia jest więc oczywiście deficyt kaloryczny. Trzymając się wszelkich zasad pomagających zrzucić nadprogramowe kilogramy, z pewnością osiągniemy swoją wymarzoną sylwetkę.

Porada: nie należy ćwiczyć każdego dnia. Nasz organizm musi mieć czas na regenerację. Najlepiej więc trenować np. 3-4 razy w tygodniu. W dni bez treningów możemy nieco zmniejszyć kaloryczność swoich posiłków bądź przejść się na rekreacyjny spacer.