Do najpopularniejszych tkanin wykorzystywanych w dzisiejszym meblarstwie należy welur. Cieszy się szerokim zastosowaniem także w branży odzieżowej, a aksamitne dodatki znajdziemy w niemal każdym wnętrzu w stylu glamour. By welur przez lata zachował świetność trzeba odpowiednio o niego dbać – podpowiadamy jak to robić.
Welur – dbaj o niego każdego dnia
By szykowna welurowa sofa cieszyła oko przez wiele lat należy pamiętać o kilku kwestiach. Ten typ tkaniny łatwo blaknie pod wpływem promieni słonecznych – widać to szczególnie na ciemnych obiciach (zwłaszcza głębokiej czerni: https://miekkie.com/welur-bawelniany-czarny.html). Decydując się na meble obite tapicerskim welurem trzeba dla nich zaplanować takie ustawienie, by nie były narażone na stały kontakt z naturalnym światłem.
Jak odkurzać aksamit? Należy robić to przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej używając miękkiej końcówki odkurzacza. Zachowanie delikatności pozwoli uniknąć nieestetycznych zadrapań na obiciu – na pewno nie będą wyglądały dobrze na materiale o intensywnej barwie: https://miekkie.com/category/dzianiny-welur-109.
Jako że jedną z głównych cech tej tkaniny jest ,,odbijanie” dotyku, warto wyrobić sobie odruch przeczesywania aksamitu ręką przy każdym wstawaniu z mebla. Do dokładnego czesania welurowych mebli przyda się specjalna szczotka – dobrze jest zaserwować tapicerce kompleksowe czesanie przynajmniej raz na kilka dni. Stałe troszczenie się o odpowiedni kierunek zwrotu włókien pozwala utrzymać ich nienaganną sprężystość i uniknąć nieestetycznego efektu ,,wysiedzenia”.
Czyszczenie mebli welurowych
Jak wyczyścić welur? Przede wszystkim jak najszybciej! Zanim przystąpimy do czyszczenia aksamitnej powierzchni należy pozbyć się nadmiaru plamiącej substancji za pomocą chusteczki bądź papierowego ręcznika. W pierwszej kolejności warto spróbować usunąć zabrudzenie przy użyciu zwykłej wody – nie można przesadzić z jej ilością, bo jeśli wsiąknie w mebel ciężko będzie o jego dokładne wysuszenie. Welur powinno się czyścić jak najdelikatniej, bez nadmiernego naciskania i zgodnie z kierunkiem włókien – szorowanie tapicerki pod włos lub okrężnymi ruchami może bardzo pogorszyć sytuację!
Popularnym sposobem na poplamiony welur jest zastosowanie amoniaku. Jeśli czysta woda nie zadziała, można sporządzić prosty, dość skuteczny roztwór – wystarczy wlać dwie łyżki amoniaku na litr wody i zachowując delikatność spróbować jeszcze raz. Zamiast amoniaku da się z powodzeniem użyć także bardzo łagodnego detergentu lub denaturatu. Uwaga – przed nałożeniem na plamę koniecznie powinno się przetestować działanie roztworu w niewidocznym miejscu mebla, by uniknąć przykrego zaskoczenia.
Na szczęście nie trzeba załamywać rąk jeśli domowe sposoby zawiodą. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia i pielęgnacji weluru. Piankę lub płyn wystarczy pozostawić na plamie maksymalnie przez kilka godzin.
Po wyczyszczeniu zaplamionego miejsca wodą, domowym roztworem czy środkiem do prania aksamitu ewentualne resztki zabrudzenia trzeba wyczesać miękką szczotką. Niezbędne jest także wysuszenie wilgotnego miejsca tapicerki – do tego wystarczy zwykła suszarka do włosów i odrobina cierpliwości.
Obita welurem sofa to świetny wybór do salonu. Zobacz najbardziej interesujące modele: https://lubie.com.pl/czerwona-sofa-do-salonu-przeglad-najciekawszych-modeli/.
Jak prać ubrania z weluru?
Pranie welurowych ubrań zawsze powinno odbywać się zgodnie z nadrukowanymi na metce zaleceniami producenta – dotyczy to każdego ubrania, czy to wzorzystego: https://miekkie.com/category/dzianiny-31, czy takiego w którym wygląd pełni drugorzędną rolę. Do jednak w sytuacji, gdy metka została odcięta a odzież wymaga dokładnego wyczyszczenia?
Tak samo jak w przypadku tapicerki, ubrania welurowe należy prać z zachowaniem ostrożności. Najlepiej robić to ręcznie, ale program do delikatnej odzieży również nie powinien zaszkodzić strukturze materiału. Do prania aksamitu najlepiej zastosować płyn przeznaczony specjalnie do delikatnych tkanin. Dopuszczalne jest wirowanie maksymalnie na 600 obrotach.
Prasowanie welurowej odzieży wykonuje się tylko po odwróceniu jej na lewą stronę. Odpowiedni będzie program do wełny, warto także korzystać z funkcji parowania. Podczas prasowania ubranie trzeba naciągać na długość, żeby przywrócić włosiu jego pierwotne ułożenie.
Meble welurowe oraz aksamitna odzież robią niebagatelne wrażenie estetyczne. Warto pamiętać o naszych poradach gdy nadejdzie konieczność czyszczenia. Stosowanie się do nich pozwoli zachować jego świetność materiału na wiele lat.