Jak odpowiednio pielęgnować obuwie sportowe?

Większość osób nie wyobraża sobie życia bez butów sportowych. Nowoczesne modele oferowane przez znane marki są idealnie nie tylko na siłownię czy do czynnego uprawiania sportu. Obuwie to z powodzeniem sprawdzi się również na co dzień – do luźnych stylizacji czy na długie piesze wycieczki. Aby służyło nam przez bardzo długi czas, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak więc je pielęgnować i czyścić?

Zabezpieczenie butów przed czynnikami zewnętrznymi

Tuż po zakupie nowych butów sportowych, należy zadbać o to, by odpowiednio je zabezpieczyć. Materiał, z którego zostały wykonane, powinien zostać spryskany specjalnym sprayem lub mgiełką. Taki preparat utworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, dzięki której buty nie będą przemakały, a ich czyszczenie stanie się o wiele łatwiejsze. Środek ten, w okresie zimowym, zabezpieczy również przed szkodliwym działaniem soli znajdującej się na oblodzonych chodnikach.

Regularne czyszczenie obuwia sportowego

Aby buty sportowe zawsze pięknie się prezentowały, należy wyrobić w sobie nawyk ich regularnego czyszczenia. Najlepiej po każdym wyjściu przetrzeć gumowe elementy oraz podeszwę delikatną gąbką nasączoną wodą i mleczkiem lub płynem do naczyń. Części materiałowe natomiast można oczyścić wilgotną ściereczką. W przypadku, gdy obuwie zostało dość silnie ubrudzone, trzeba pamiętać o tym, by działać szybko. Im szybciej plama zostanie zaprana, tym większa szansa na jej całkowite zniknięcie.

Odświeżanie butów sportowych

Podczas intensywnego wysiłku czy ciepłego dnia stopa może dość mocno się pocić. Przez to obuwie często nieprzyjemnie pachnie. Aby pozbyć się intensywnego zapachu, warto regularnie pryskać obuwie specjalnym dezodorantem do butów bądź odświeżaczem. Nie mając profesjonalnego preparatu, można skorzystać z domowych sposobów. Wystarczy na całą noc włożyć do cholewki pończochę wypełnioną świeżo zmieloną kawą bądź kilka torebek herbaty. Wilgoć zniweluje natomiast surowy ryż.

Wietrzenie obuwia sportowego

W miarę możliwości obuwie sportowe powinno się wietrzyć na świeżym powietrzu. Mając więc balkon czy taras, warto położyć na nim buty, by nieco się odświeżyły. Najlepiej zostawić je na minimum 6 godzin lub na całą noc. Należy jednak pamiętać o tym, by wystawiać je jedynie wtedy, gdy nie jest zbyt wilgotno.

Odpowiednie przechowywanie butów

Aby buty sportowe nie straciły swojego kształtu, należy je odpowiednio przechowywać. Jeśli korzystamy z nich regularnie, wystarczy trzymać je na półce czy w szafce, uważając, by pary nie dotykały się, ani nie leżały na sobie. Na czas, w którym nie będziemy ich często zakładać, warto wypchać czubki lub całe obuwie np. gazetami czy starą skarpetą. Dzięki temu nie powstaną mało estetyczne odkształcenia. Tak przygotowane buty najlepiej schować do kartonowego pudełka i włożyć do szafy.

Buty sportowe – jak prać?

Mimo regularnego czyszczenia obuwia, często przychodzi moment, w którym jesteśmy zmuszeni w końcu je wyprać. Aby nie zniszczyć butów, powinno się zrezygnować z prania ich w pralce. Wszystkie plamy z łatwością zejdą, gdy para zostanie włożona do miski z wodą i wyczyszczona gąbką bądź szczotką. Większe zabrudzenia usunie pianka do czyszczenia obuwia. Podeszwy i gumowe elementy można przetrzeć specjalnym mleczkiem lub silniejszym detergentem. Susząc buty, należy unikać wystawiania ich na silne działanie promieniowania słonecznego, ponieważ mogą stracić w ten sposób swój kolor. Źródło ciepła, czyli np. grzejnik, również nie jest dobrym miejscem dla obuwia. Najlepiej więc położyć je na balkonie w cieniu lub suszyć w pomieszczeniu.

Porada: ciemnego obuwia nie można prać w zbyt gorącej wodzie, ponieważ może ono zmienić swój kolor lub wyblaknąć.