Jak prać i pielęgnować tekstylia oraz ubrania wykonane z wiskozy?

Znana wszystkim wiskoza to lekki i przewiewny materiał, który produkowany jest z włókien celulozowych. Te z kolei pozyskiwane są z najróżniejszych gatunków drzew, np. dębów. Mimo to, tkaninę tę zaliczamy do materiałów syntetycznych. Sztuczne “pochodzenie” nie jest uznawane jednak za jej wadę. Wiskoza jest bowiem przyjazna dla skóry i wspaniale odprowadza wilgoć. Ubrania wykonane z tej tkaniny są zatem polecane na lato. Niestety musimy pamiętać, by odpowiednio o nie dbać. Jak? Sprawdź!

Wiskoza – dlaczego musimy o nią prawidłowo dbać?

Z włókien celulozowych produkowana jest bardzo delikatna i podatna na odkształcenia tkanina. Wiskoza powinna być zatem odpowiednio pielęgnowana. Dzięki temu wszystkie ubrania czy inne tekstylia wykonane z tego materiału zachowają swój kształt oraz pierwotną formę. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, kiedy to np. nasza bluzka po wyjęciu z pralki okazuje się mniejsza o 2-3 rozmiary. 

Jak prać wiskozę, by jej nie zniszczyć?

Każdy z materiałów należy prać w odpowiednich warunkach. Dzięki temu zachowa swoje właściwości oraz piękny wygląd. Najbardziej wymagająca jest jednak wiskoza. Tkaniny, które cechują się lekkością oraz przewiewnością, niestety bardzo łatwo uszkodzić. Do ich prania należy zatem podejść kompleksowo. Co to jednak oznacza?

Odpowiednia temperatura wody

Mokra wiskoza jest bardzo podatna na zniszczenia oraz rozciąganie. Nie można prać jej w zbyt niskiej, ani też zbyt wysokiej temperaturze. Optymalna wartość to 30-40 stopni Celsjusza. W takich warunkach wszystkie rodzaje tekstyliów powinny zachować swój pierwotny kształt oraz nienaganny wygląd.

Porada: przed pierwszym praniem, wiskozę warto wymoczyć w zimnej wodzie. W ten sposób zapobiegniemy jej zbieganiu się oraz kurczeniu. 

Niskie obroty podczas wirowania

Piorąc wiskozę w pralce, warto pamiętać o zmniejszeniu ilości obrotów bębna podczas wirowania. Delikatna tkanina może bowiem zostać zniszczona podczas zbyt intensywnego osuszania. 600-800 obrotów na minutę będzie zatem wystarczające. 

Porada: namoczona wiskoza staje się sztywna i bardzo ciężka. Nie oznacza to jednak, że automatycznie jest mocniejsza czy mniej podatna na uszkodzenia, a wręcz przeciwnie – niewłaściwe postępowanie wpłynie negatywnie na jej ogólny wygląd. 

Krótki program prania

W przypadku wiskozy należy brać do serca zasadę “co za dużo, to niezdrowo”. Długie, ponad godzinne programy prania nie są dla niej wskazane. Im mniej czasu spędzi w wodzie z dodatkiem detergentów, tym lepiej. Ubrania, które wymagają jedynie delikatnego odświeżenia, wystarczy zatem przeprać na krótkim, np. 15-minutowym programie piorącym. W przypadku większych zabrudzeń starajmy się włączyć pralkę na dwa szybkie płukania i niskie obroty wirowania. 

Używanie delikatnego proszku

Do prania wiskozy najlepiej używać delikatnego proszku bądź kapsułek. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy sięgać po wybielacze czy inne detergenty silnie przenikające do poszczególnych włókien. Jeśli bardzo mocno poplamimy materiał, warto lekko zwilżyć plamę i posypać ją sodą oczyszczoną. Po ok. 30 min możemy włożyć tkaninę do pralki bądź uprać ją ręcznie. Wszelkie zabrudzenia powinny w ten sposób szybko zniknąć. 

Dolewanie antystatycznego płynu do płukania

Wiskoza to materiał, który bardzo często mocno się elektryzuje. Tkanina zaczyna wtedy “przyklejać” się do ciała, powodując dyskomfort. Do każdego prania starajmy się więc dolewać odrobinę antystatycznego płynu do płukania. Dzięki niemu wiskoza będzie przyjemna w dotyku, a na jej powierzchni nie będą osadzały się jony dodatnie oraz ujemne. 

Jak suszyć wiskozę, by nie zaczęła się rozciągać?

Po praniu przychodzi czas na prawidłowe suszenie. Gdy pralka się wyłączy, należy jak najszybciej wyciągnąć ubrania z bębna i delikatnie je wytrzepać. Pod żadnym pozorem nie rozciągajmy ani nie zgniatajmy materiału. Jakie czynności należy następnie wykonać?

Nie dla suszarki bębnowej

Tkaniny wiskozowej nie powinniśmy suszyć w suszarce bębnowej. Przy wysokich obrotach może bowiem stracić swój kształt oraz zacząć się niszczyć. O wiele lepiej sprawdzą się inne metody suszenia. 

Suszenie na wieszakach

Suszenie wiskozy na wieszakach wskazane jest tylko w niektórych sytuacjach. Przede wszystkim możemy w ten sposób postępować z ubraniami czy tekstyliami z domieszką włókien celulozowych. Stuprocentowa wiskoza niestety może w ten sposób się rozciągnąć. Jest bowiem ciężka i sztywna, a grawitacja “ciągnie” ją ku dołowi. Sukienka czy bluzka mogą zatem przez to zdecydowanie się wydłużyć, co z kolei może powodować rozluźnienie splotu oraz pojawienie się przetarć czy nawet i dziur na tkaninie. 

Suszenie na płasko

Wiskozę najlepiej suszyć na płasko. Jak to zrobić? Wystarczy, że rozłożymy klasyczną suszarkę do ubrań i ułożymy na niej materiał. Zahaczanie go o poszczególne pręty nie jest wskazane, ponieważ w ten sposób będą tworzyły się zagniecenia, a tkanina straci swój kształt. Musimy zatem pamiętać, by zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca oraz przestrzeni. 

Unikanie zbyt długiego suszenia

Ubrania oraz tekstylia wykonane z wiskozy należy zdjąć z suszarki od razu, gdy materiał stanie się suchy. Długie suszenie będzie wpływało negatywnie na jakość tkaniny, tym bardziej, jeśli rozwiesimy ją w pełnym słońcu. Wtedy zacznie dodatkowo tracić swój kolor, a na jej powierzchni mogą tworzyć się odbarwienia. 

Jak prasować wiskozę?

Wiskoza to materiał, który bardzo mocno się gniecie. Konieczne jest zatem jej prasowanie. Idealne rozprostowanie tkaniny bywa jednak bardzo uciążliwe, a gdy uda nam się tego dokonać, niestety po założeniu ubrania szybko pojawią się nowe zagniecenia. Mimo to należy za każdym razem wyprasować odzież. Jak?

Tylko na lewej stronie

Prasując wiskozę, należy przede wszystkim obrócić ją na lewą stronę. Dociskając płytę nagrzanego żelazka na wierzchnią warstwę, niestety możemy sprawić, że powierzchnia materiału zacznie się wyświecać. Efekt ten będzie najbardziej widoczny na ciemnych kolorach. Takie błyszczące jedynie w kilku miejscach ubranie nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Za każdym razem pamiętajmy więc o obróceniu materiału. 

Źródło: https://www.burda.pl/artykul/wiskoza-jaki-to-material-i-jak-mozna-go-wykorzystac-w-szyciu-jak-prac-i-prasowac-wiskoze

Duża ilość pary wodnej

Tekstylia wiskozowe będziemy w stanie wyprasować jedynie wtedy, gdy użyjemy dużej ilości pary wodnej. W ten sposób szybko pozbędziemy się zagnieceń oraz ograniczymy kontakt nagrzanej stopy żelazka z delikatnym materiałem. Warto więc ustawić urządzenie na emisję “kłębów” pary i w miarę możliwości jak najszybciej zakończyć prasowanie. 

Odpowiednia temperatura

Żelazko, którym będziemy prasować materiał wiskozowy, powinno zostać ustawione na średnią temperaturę, czyli ok. 150 stopni Celsjusza. Dzięki temu tkanina nie będzie się nam “przyklejać” do nagrzanej powierzchni, jednak zarazem będziemy ją również w stanie dokładnie rozprasować. Urządzenia nie należy zbyt mocno dociskać do materiału, szczególnie w okolicach szwów. 

Jak przechowywać wiskozę?

Wyprane oraz wyprasowane tekstylia wykonane w całości z wiskozy najlepiej poskładać i umieścić w szafie. Dzięki temu z pewnością się nie rozciągną ani nie zniekształcą. Jeśli natomiast posiadamy ubrania z domieszką włókien celulozowych, bez obaw możemy przechowywać je zarówno na półkach, jak i na wieszakach. 

W kolejnym artykule coś dla majsterkowiczów: Narzędzie wielofunkcyjne i jego najważniejsze możliwości