Jak prać polar?

Polary to bardzo funkcjonalne ubrania, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Są miłe w dotyku, miękkie i dobrze izolują przed chłodem. Przy tym należą do wytrzymałych materiałów, nie brudzą się zbyt szybko ani nie chłoną zbyt mocno zapachów. Mimo wszystko wcześniej czy później przychodzi czas, by je wyczyścić. Jak prać polar? O czym pamiętać przy praniu różnych polarowych ubrań i tekstyliów? Jak dbać o polar po praniu? Znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jak prać polar? Najważniejsze zasady

Pranie polaru jest nieco bardziej skomplikowane niż pielęgnacja większości ubrań. Trzeba mu więc poświęcić trochę więcej uwagi – wtedy polar odzyska pełnię swoich właściwości. A zatem – jak prać polar w pralce?

Przygotowanie polaru do prania

Przed rozpoczęciem prania należy opróżnić wszelkie kieszenie ubrania. To ważne zwłaszcza przed włożeniem polaru do pralki. Wszystkie zamki trzeba pozasuwać, pozapinać zatrzaski czy kieszenie. Do prania należy też wywrócić polar na lewą stronę. Przed rozpoczęciem należy też przeczytać informacje na metce. I stosować się do zaleceń, jakie umieścił tam producent.

Z czym prać polar?

Zwróć też uwagę na to, z jakimi ubraniami pierzesz polar. Najlepiej oczywiście prać go samodzielnie. Ale jeśli wrzucasz do pralki coś jeszcze, zadbaj, by ciemny polar znalazł się z ciemnymi, a jasny z jasnymi ubraniami.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, z jakimi pierzesz polar. Polary powinny wylądować w pralce wraz z innymi ubraniami wykonanymi z włókien syntetycznych, na przykład poliestru czy nylonu. W miarę możliwości polaru nie powinno się prać z ubraniami z bawełny. Ten naturalny materiał w czasie prania uwalnia bowiem swoje włókna.

Pranie polaru – w pralce czy ręcznie?

Ubrania i tekstylia z polaru można prać ręcznie lub w pralce. Niektórzy z ostrożności wybierają jedynie ten pierwszy sposób. Polar jest jednak na tyle mocnym materiałem, że spokojnie można włożyć go do pralki. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, a pranie polaru w pralce będzie w pełni bezpieczne.

pranie polaru w pralce
Pranie polaru w pralce automatycznej

Jaki środek do prania wybrać?

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego prania najlepiej dokładnie wypłukać dozownik pralki. W ten sposób usuniesz stamtąd resztki detergentów, których używałeś do poprzednich prań. A przy praniu polarów lepiej ich nie używać, bo są dla takich materiałów nieco zbyt mocne.

Do prania polarów najlepiej nadają się specjalne środki przeznaczone do takich dzianin. Często można je znaleźć w sklepach jako preparaty do prania odzieży technicznej, a więc pomocne także przy pielęgnacji innych ubrań outdoorowych oraz sportowych.

Do polarów najlepiej nadają się łagodniejsze detergenty. Specjalistyczne środki pomogą  zadbać o odpowiednie właściwości termiczne polaru, a także o oddychalność tego materiału.

Najczęściej do jednego prania trzeba będzie wykorzystać około 100 mililitrów płynu do prania.

W jakiej temperaturze prać polar?

Polar należy prać w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Ta dzianina źle znosi bowiem kontakt z gorącą wodą i wyższa temperatura może mieć zły wpływ na jej właściwości. Niektórzy producenci sugerują nawet, by zdecydować się na wodę o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Najlepiej sprawdzić to przed rozpoczęciem prania na metce polaru.

Pranie polaru w 90 stopniach czy innej wysokiej temperaturze jest jednak zdecydowanie niedopuszczalne, i to nawet przy dużych zabrudzeniach.

Jaki program do prania polaru ustawić?

Pranie polaru w pralce zazwyczaj najlepiej przeprowadzić z programem pod nazwą “materiały syntetyczne”. Program do prania polaru powinien zapewniać niezbyt wysoką temperaturę wody, a także obejmować jedynie umiarkowane wirowanie. Powinno być to nie więcej niż 600 obrotów na minutę.

Warto też jednak rozważyć zupełną rezygnację z wirowania i wybór programu, który nie będzie obejmował tego etapu. Zamiast tego polar można ręcznie wykręcić z wody. Trzeba tylko uważać, by nie robić tego zbyt mocno.

Jaki cykl prania jest potrzebny polarowi?

To, jaki cykl prania wybierzesz, powinno być związane ze stopniem zabrudzenia polaru. Im więcej na nim brudu, tym dłuższy cykl prania należy wybrać. Przy mniej zabrudzonym polarze wystarczy zwykły cykl prania dla syntetyków, który często wynosi 60-90 minut.

Polar – jak prać go ręcznie?

Jeśli obawiasz się prania polaru w pralce, zawsze możesz zdecydować się na ręczną pielęgnację. Przygotowania ubrania są takie same, również trzeba zasunąć wszystkie zamki i wywrócić ubranie na lewą stronę. Tak przygotowany polar możesz włożyć do miski z ciepłą wodą, do której wcześniej wlałeś 100 ml płynu do prania polarów lub odzieży technicznej.

Polar powinien namakać w wodzie przez kilka minut. Potem trzeba wypłukać polar, usuwając z niego zabrudzenia. Niektóre mogą nieco mocniej się trzymać, ale powinny być miękkie i dać się usunąć. Najlepiej delikatnie ugniatać polarową dzianinę. Nie należy szorować ani pocierać materiału – polar może bowiem wówczas rozciągać się lub mechacić. Dla bezpieczeństwa pierz polar w gumowych rękawiczkach.

By dobrze usunąć pozostałości płynu z polaru, warto powtórzyć płukanie kilkukrotnie – wystarczy do tego zimna woda. Ręczne pranie polaru poleca się zwłaszcza do ubrań delikatnych, cienkich, o niewielkiej gramaturze.

Jak prać polary z nadrukiem?

Szczególnie popularne są znakowane polary, w tym polary z nadrukiem. Dodatkowy wzór to dla ubrania wyróżnik, ale do tego na polarach – dla reklamy i zwiększania rozpoznawalności – umieszcza się logo firmy.

Najczęściej polary znakuje się haftem komputerowym, naszywkami bądź folią flock. W tym pierwszym przypadku można prać polar bez obaw – temperatura 40 stopni z pewnością nie zaszkodzi haftowanym wzorom. Przy folii flock najlepiej przestrzegać zaleceń związanych z praniem w wodzie o temperaturze 30 stopni Celsjusza, ale nadruki powinny wyjść bez szwanku także z nieco cieplejszej wody.

Pranie polarów z naszywkami powinno być dostosowane do rodzaju techniki, w jakiej została wykonana. Naszywki z druku cyfrowego czy sitodruku będą wymagać nieco więcej uwagi niż naszywki polimerowe czy sublimacyjne.

Przy praniu polarów z nadrukiem podwójnie uważaj na zapięcie wszelkich zamków i zatrzasków. Mogą bowiem uszkodzić nadruk. Z tego powodu każdy polar z nadrukiem najbezpieczniej prać osobno, bez innych ubrań – zwłaszcza z suwakami i innymi podobnymi elementami.

Czarny polar z nadrukiem logo - jak prać
Polar z nadrukiem Glacier, źródło zdjęcia: strona sklep-logos.pl

Jak zaimpregnować polar?

Jeśli zależy Ci, by polar był w dobrym stanie, powinieneś go również zaimpregnować. W ten sposób zadbasz o dobry stan ubrań, należy to jednak robić tylko raz na kilka prań. Nawet zaimpregnowany polar nie będzie co prawda w pełni wodoodporny, ale będzie słabiej chłonął wilgoć. W ten sposób poprawisz również oddychalność polaru.

Najlepiej zaimpregnować polar bezpośrednio po praniu. Nie trzeba go suszyć, można po prostu pozostawić go w pralce. Do jej podajnika wlewa się wówczas odpowiednią, zalecaną przez producenta ilość impregnatu. Następnie po raz musisz włączyć program prania – najlepiej “materiały syntetyczne”.

Pranie polaru w pralce nie jest warunkiem koniecznym do impregnacji. Przy praniu ręcznym można zrobić to samo. Wystarczy zamienić wodę na czystą i wlać do niej środek impregnujący, a następnie wymieszać. Potem zostaw w niej polar na kilka minut i jeszcze raz wymieszać wodę.

Na koniec należy wypłukać ubranie zimną wodą. Zaimpregnowany polar będzie bardziej odporny na zabrudzenia. By oszczędzić czas i wodę można skorzystać ze środków 2w1, które jednocześnie czyszczą i impregnują.

Jak suszyć polar?

Na koniec trzeba będzie jeszcze wysuszyć polar. To ważne również w kontekście impregnacji ubrań, bo powłoka z impregnatu aktywuje się dopiero po wyschnięciu ubrań.

Polar należy suszyć na świeżym powietrzu. Wystarczy swobodnie wywiesić ubrania czy tekstylia z polaru i odczekać, aż w pełni wyschną. Jest jednak warunek – to miejsce nie powinno być nasłonecznione.

Polar nawet w cieniu powinien schnąć bardzo szybko. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz tuż po praniu zawinąć polar w ręcznik i delikatnie ucisnąć. W ten sposób szybciej odda zgromadzoną wodę.

Jeżeli obawiasz się, że polar nasiąknięty wodą po rozwieszeniu może się rozciągnąć, możesz również suszyć ubrania na płasko, rozłożone na jakiejś powierzchni. Polarów nie powinno się suszyć w suszarkach bębnowych.

Jak często prać polar?

Pranie polarów jest konieczne dla utrzymania ich właściwości. Brudne mogą na przykład chłonąć więcej wody. Mimo wszystko nawet intensywnie użytkowany polar wystarczy prać raz na dwa, trzy miesiące. Najlepiej więc prać go kilka razy w roku – chyba że będzie już mocno zabrudzony albo przepocony.

Pielęgnacja i pranie polaru – co jeszcze warto wiedzieć?

Pranie polarów często wzbudza sporo wątpliwości. Warto pozbyć się ich jeszcze przed początkiem prania.

Czy polar kurczy się w praniu?

Podstawą dzianiny polarowej są włókna syntetyczne. Dlatego polar nie kurczy się w praniu – nawet wtedy, kiedy pierze się go w zdecydowanie zbyt ciepłej wodzie. Może jednak wówczas stracić swoje właściwości hydrofobowe.

Jak zmiękczyć polar w czasie prania?

Do pielęgnacji polarów nie powinno się dodawać płynu do płukania. Takie środki zatykają przestrzenie między włóknami i obniżają walory izolacyjne materiału. Do zmiękczenia polaru można natomiast wykorzystać domowy sposób. By zmiękczyć polar, do wody do płukania należy dodać odrobinę białego octu.

Podsumowanie: jak prać polar skutecznie i bezpiecznie?

Na pranie polaru, którego często używasz, najlepiej zdecydować się co dwa, trzy miesiące. Jak prać polar? Możesz wrzucić go do pralki lub wyprać ręcznie. Trzeba tylko pamiętać, by woda nie była cieplejsza niż 40 stopni Celsjusza i wybrać program bez intensywnego wirowania. Nieco więcej uwagi musisz poświęcić praniu polarów z nadrukiem. Przy praniu warto pomyśleć o zaimpregnowaniu polaru. Ten materiał szybko schnie, najlepiej więc powiesić go na świeżym powietrzu, unikając nasłonecznionych miejsc.