Każdy użytkownik internetu oraz poczty mailowej na pewno spotkał się ze słowem SPAM. Większość wie, co ono oznacza, i zdaje sobie sprawę, jak potrafi to działać na nerwy. W tym tekście wyjaśniamy, czym dokładnie SPAM jest oraz jak możemy z nim walczyć.
Co to jest SPAM?
Słowo to przybrało bardzo pejoratywne znaczenie. Z angielskiego: unsolicited commercial email jest wiadomością, która ląduje na naszej skrzynce pocztowej, ale na nadesłanie której nie wyraziliśmy zgody lub po prostu sobie jej nie życzymy. Wiadomości te najczęściej wysyłane są wielokrotnie oraz adresowane są na tysiące adresów poczty internetowej.
Jaką treść najczęściej zawierają wiadomości spamerskie?
Może być ona różna. Najmniej szkodliwe, a zarazem najczęściej przesyłane są wiadomości, które zachęcają nas do dokonania jakiegoś zakupu (od przedmiotów elektronicznych począwszy na artykułach erotycznych skończywszy), wzięcie udziału w jakiejś akcji (na przykład z możliwością wygrania samochodu), a także – co szczególnie niebezpieczne – próbie wyłudzenia prywatnych informacji, takich jak numer karty kredytowej czy hasła do konta.
Co polskie prawo mówi o spamie?
Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną w artykule 24. mówi, że każdy, kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny. Ściganie odbywa się na wniosek tego, kto uważa się za pokrzywdzonego. Warto wiedzieć, że często otrzymujemy mailing reklamowy, na który wyraziliśmy zgodę poprzez zaakceptowanie regulaminu pojawiającego się na odwiedzanej przez nas stronie.
Co z RODO?
Jeśli ktoś wysyła do nas maile, zgodnie z dyrektywą RODO, możemy zażądać od niego informacji, czy nasze dane są przetwarzane, uzyskać bez żadnych opłat kopię danych, które są przetwarzane, dowiedzieć się, jaki jest cel ich przetwarzania oraz wnieść skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w przypadku nieuzyskania tej informacji.
Zastanawiasz się jaki stosunek ma prawo do mailingu? Zajrzyj na prawointernetu.eu i rozszerz swoją wiedzę!
Co zwykły użytkownik może zrobić?
Używaj nieoczywistego adresu
Spamerzy bardzo często wpisują adresy na chybił-trafił, łącząc popularne imiona z nazwiskami oraz najpopularniejszymi domenami. Dzięki temu prawdopodobieństwo skutecznego strzału jest całkiem spore. Nie rezygnuj jednak z profesjonalnie wyglądającej nazwy. Dodaj do niej na przykład pierwszą literę swojego drugiego imienia lub całe. Wydłużysz całość, a spamerzy szukają możliwie jak najkrótszych adresów.
Posiadaj publiczny mail
I korzystaj z niego w przypadku dokonywania zakupów lub rejestrowania się na forach internetowych. Roboty spamujące mogą pobierać informacje z baz lub mogą one nawet zostać sprzedane osobom zajmującym się spamowaniem.
Korzystaj z filtrów antyspamowych
Domeny internetowe, a także coraz częściej producenci programów antywirusowych, przygotowują mocne filtry antyspamowe. Warto z nich korzystać, jeśli używamy od dawna tylko jednego maila.
Nie odpowiadaj na maile
Wchodząc w linki z wiadomości, odpowiadając na maila, a nawet klikając opcję “nie chcę otrzymywać więcej informacji” podajesz spamerowi na tacy informację, że mail na który wysłał wiadomość jest aktywny i można na niego przesyłać kolejną dawkę śmieci oraz dzielić się nim z innymi śmieciarzami.