Sen w życiu każdego z nas pełni bardzo ważną rolę. Pozwala wypocząć i zregenerować organizm. Do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Liczy się jednak nie tylko jego ilość (długość), ale i jego jakość. Na dobry sen wpływa wiele czynników. Niezwykle ważny jest odpowiednio dobrany materac, a także ciche, dobrze przewietrzone i ciemne pomieszczenie.
Kluczowym elementem tej układanki jest też pościel. Jak wybrać pościel, aby cieszyć się dobrym snem? Jaka powinna być idealna poduszka, kołdra, a także zestaw poszewek? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury!
Jak wybrać pościel? Dobra poduszka to podstawa
Ważną rolę dla zdrowego i komfortowego snu pełni poduszka. Jak wybrać pościel idealną, która będzie stanowić dobre podparcie pod głowę i nie tylko? Warto przede wszystkim pamiętać, że zasadniczą funkcją poduszki jest podpieranie kręgosłupa, szczególnie jego szyjnego odcinka. W trakcie leżenia na odpowiednio dobranym podparciu, kręgosłup powinien pozostawać prosty. Zapobiega to powstawaniu napięć w mięśniach.
Poduszki powinny więc być w miarę płaskie. Oczywiście nie chodzi o to, by spać na idealnie równym materacu, jednak nie warto decydować się na modele, na których śpi się niemalże w pozycji półleżącej. Szybko przekonasz się, że właśnie przez takie rozwiązanie rano budzisz się jeszcze mniej wypoczęty, niż w momencie położenia się wieczorem do łóżka. Szukaj zatem poduszki z niewielką ilością wypełnienia.
Jakie wypełnienie sprawdzi się najlepiej? Godne polecenia będą materiały antyalergiczne, takie jak poliester czy silikon. Jeśli nie zmagasz się z uczuleniami, warto postawić także na puch czy pierze. Kładąc się na takiej poduszcze, możesz odnieść wrażenie opierania głowy o miękką puszystą chmurkę.
A jak wybrać pościel, jeśli chodzi o rozmiar poduszki? Najlepsze są poduszki średniej wielkości, na których opierać się będzie wyłącznie Twoja głowa. Jeśli budzisz się obolały, możesz spróbować poduszki ortopedycznej (ergonomicznej, anatomicznej). Lepsze (choć droższe) są te z pianki termoelastycznej. Dopasowują się bowiem do ciała, co sprawia, że wypoczynek staje się efektywniejszy. Te wykonane z pianki poliuretanowej bywają zbyt sztywne.
Najlepsza kołdra, czyli jak wybrać pościel idealną?
Kołdry mogą być różne. Warto mieć z tego powodu więcej, niż jedno okrycie. Inna kołdra dobrze sprawdzi się bowiem w lecie, inna będzie właściwa zimą. Ważne jest, abyś pod okryciem się nie przegrzewał, ale też nie marzł. Na cieplejsze miesiące wybierz więc modele z małą ilością wypełnienia – naturalnego bądź syntetycznego.
Nawet warianty z pierza czy puchu będą bowiem odpowiednie latem czy wiosną – wystarczy po prostu postawić na lekkie modele. Na jesień oraz zimę wybierz natomiast zdecydowanie cięższą kołdrę z dużą ilością wsadu. Masz wtedy pewność, że okrycie otuli Cię przyjemnym ciepłem. Aby nie pocić się pod kołdrą, warto szukać przede wszystkim modeli z poszyciem bawełnianym czy bambusowym.
Wypełnienie kołdry – jakie będzie najlepsze?
Tradycyjnie kołdry wypełnia się pierzem i puchem. Jak wybrać pościel dla zmarzlucha? Najcieplejsze, a przy tym lekkie kołdry, to kołdry puchowe. Są też kołdry półpuchowe, które wypełnione są mieszanką puchu i pierza (z przewagą tego drugiego) – tańsze od puchowych, ale wciąż zapewniające dobry sen. Domeną ciepłych kołder puchowych jest zima, ale istnieją też cieńsze kołdry puchowe, odpowiednie na letnie warunki.
Cenione są również kołdry wełniane. Są lekkie i elastyczne, a także dobrze przepuszczają powietrze, pozostając przy tym całkiem ciepłe. Wełna może pochodzić z owiec – merynosów australijskich lub wielbłądów. Innym rodzajem wypełnienia jest jedwab. Takie kołdry dobrze grzeją i dobrze oddychają. Nie mają jednak tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, stąd nadają się najlepiej jako kołdry letnie.
Jak wybrać pościel, decydując się na kołdrę ze sztucznych materiałów? Popularne (również ze względu na przystępną cenę) są kołdry z syntetycznym wypełnieniem, zwykle włóknami poliestrowymi lub silikonowymi. Cena, to jednak niejedyna zaleta kołder z wypełnieniem syntetycznym. Utrzymanie ich w czystości jest niebywale łatwe, dużo prostsze, niż w przypadku kołder z naturalnym wypełnieniem.
Tego typu kołdry sprawdzają się najlepiej jako kołdry letnie, ale z powodzeniem mogą być także stosowane zimą, zwłaszcza w cieplejszych pomieszczeniach. To także dobre rozwiązanie dla alergików.
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając kołdrę?
Samo wypełnienie kołdry to oczywiście jeszcze nie wszystko. Jeżeli chodzi o wymiary, najlepiej zdecydować się na kołdrę odpowiadającą rozmiarowi łóżka lub nieco większą. W przypadku łóżek małżeńskich oczywiście polecamy wybrać model o zdecydowanie większych wymiarach. Każda z osób będzie mogła znaleźć wtedy odpowiedni skrawek okrycia dla siebie.
A czy musisz mieć w szafie zawsze kilka różnych kołdrer? Jak wybrać pościel, aby wystarczyła tylko jedna? Ciekawym rozwiązaniem, jakie stosują producenci, są kołdry spinane (dwuwarstwowe). Poprzez spięcie ze sobą dwóch kołder powstaje między nimi warstwa powietrza, która stanowi doskonałą termoizolację.
Taka spięta kołdra zapewni dobry sen w zimie, natomiast w lecie można korzystać tylko z jednej (cieńszej) części. Wiosną oraz jesienią idealnie sprawdza się natomiast druga warstwa (przeważnie jest nieco grubsza). Tym samym, kupując tak naprawdę jeden produkt, zyskujesz rozwiązanie na każdą porę roku.
Jak wybrać pościel? Dobierz prawidłowe poszewki!
Odpowiednia poduszka i dobra kołdra to nie wszystko, gdy pytasz, jak wybrać pościel do łóżka. Ważne są również poszewki. Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Tu najbardziej cenione są naturalne materiały. Najpopularniejsza jest bawełna. Ta występuje pod wieloma różnymi postaciami, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Możesz spotkać ją w wersji klasycznej, satynowej, flanelowej czy z kory.
Szczególnie poszewki z kory, czyli bawełnianego materiału o charakterystycznej fakturze, sprawiającej, że poszewka taka obywa się bez prasowania. Poszewki bawełniane są też całkiem trwałe. Z bawełny lub wełny wytwarza się materiał zwany flanelą, który także może służyć za poszewkę. Sprawdza się zwłaszcza zimą, gdyż jest bardzo ciepły. Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji poszewek jest len. Elegancji sypialni dodają poszewki jedwabne czy satynowe. Sprawdzą się zwłaszcza latem, gdyż dają uczucie chłodu.
W ostatnim czasie dużą popularność zyskują także pościele z mikrofibry. Te produkuje się najczęściej z wyjątkowo cienkich włókien poliestrowych. Dzięki temu są trwałe, a do tego bardzo przyjemne w dotyku. Można odnieść wrażenie, że na ich powierzchni znajduje się delikatny meszek. Ten materiał sprawdza się o każdej porze roku. Świetnie odprowadza wilgoć, szybko schnie, a do tego niemalże nie wymaga prasowania.
Wybierając komplet pościeli, a konkretniej poszewki, kieruj się przede wszystkim swoimi upodobaniami. Przetestuj kilka różnych materiałów, a w końcu znajdziesz ten, który lubisz najbardziej.
Zatem jak wybrać pościel doskonałą? Pościel i poszewki należy wybierać zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Nie warto jednak iść na daleko idące kompromisy w kwestii jakości. Zamiast decydować się na opcje najtańsze, zastanów się, czego potrzebujesz i dopłać nieco więcej. Taka inwestycja się opłaci. Zdrowy, dobry sen jest wszak bezcenny!