Zimowy sport dla kobiet – jaki wybrać?

Zima to taki czas w roku, gdy wiele kobiet decyduje się, na zaprzestanie aktywności fizycznej. To błąd, ponieważ brak ruchu sprawia, że ich wysoka forma, którą osiągnęły w ciągu minionych miesięcy może zniknąć. Jakie sporty zimowe będą odpowiednie dla kobiet? Czy poza zimowymi można jeszcze coś ze sobą zrobić? Odpowiadamy!

Narciarstwo zjazdowe

Najpopularniejszym rodzajem zimowej aktywności jest oczywiście narciarstwo zjazdowe. Każda kobieta z łatwością kupi sprzęt lub wypożyczy go w jednej z wielu wypożyczalni znajdujących się pod stokami. Wystarczą nam porządne narty: Salomon, Voelkl czy Rossignol to marki, które polecane są początkującym oraz zawodowcom. Do tego solidne buty, nieprzemakalne spodnie, ciepła kurtka, kask i gogle – z takim zestawem możemy ruszać na stok. Narciarstwo zjazdowe pomaga rozwinąć szczególnie mięśnie nóg, ale wspomaga także naszą koordynację ruchową.

Narciarstwo biegowe

Polki rzadziej decydują się na założenie nart biegowych, ponieważ i liczba tras, na których mogłyby się sprawdzić jest zdecydowanie ograniczona. W górskich miejscowościach większość zbocz posiada wysokiej jakości wyciągi, natomiast tras biegowych jest w nich jak na lekarstwo. To jednak zapalonych biegaczek nie zniechęca. W wolnej chwili warto spróbować tego rodzaju narciarstwa, choćby na wypożyczonym sprzęcie. Bieganie na nartach pozwala utrzymać formę wielu partii mięśniowych nóg, rąk, brzucha i pleców.

Bieganie

Wiele kobiet rezygnuje z zimowego biegania w obawie przed potencjalnymi kontuzjami. Jednak obecnie polskie zimy straszą jedynie nazwą, a pogoda sprzyja uprawianiu joggingu. Na zimowe bieganie dobrze mieć solidne buty trekkingowe Salomon, aby stopa miała solidne oparcie przy powierzchni. “Zimą” największym problemem może być deszcz i zimne krople wpadające do butów. Jednakże i na to jest metoda, a są nią stuptuty biegowe. Poza tym dobrze jest ubrać termoaktywną odzież, która utrzyma odpowiednią temperaturę naszego ciała, a wilgoć odprowadzi na zewnątrz.

Pływanie

Zima to dobry moment na morsowanie, jednak mało kto zdecyduje się na taką aktywność. Natomiast w większych miastach otwarte są kryte baseny, a pływanie jest bardzo dobre dla naszego organizmu, warto więc przynajmniej raz w tygodniu przepłynąć kilkadziesiąt basenów. Dzięki oporowi wody pracują wyłącznie nasze mięśnie, natomiast stawy są odciążone. W zależności od stylu, który preferujemy, inaczej rozwijają się poszczególne części ciała.

Fitness

Zimą wiele kobiet decyduje się na spędzanie czasu na salach fitness i siłowniach. Jest to związane często z noworocznymi postanowieniami, dlatego te miejsca są w tym okresie bardzo oblężone. Część ze stałych bywalców rezygnuje wówczas z pojawienia się tam zimą.

Drużynowe sporty halowe

Osoby, które nie lubią przebywać na świeżym powietrzu w chłodniejsze dni często wybierają się ze znajomymi na wspólną grę na hali sportowej. Najbardziej popularnym kobiecym sportem jest siatkówka, która nie wymaga wielkiego nakładu sił. Panie stawiają czasami także na koszykówkę lub siatkówkę, gdzie biegania jest trochę więcej i mogą bardziej się zmęczyć.