Jak zacząć ćwiczyć jogę – 4 praktyczne porady

Joga jest wyjątkową formą aktywności, która łączy w sobie dbanie o ciało oraz umysł. Pozwala zatroszczyć się o siebie kompleksowo, przez co cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób nie traktuje jej jak typowego treningu, a raczej formę delikatniejszej aktywności. Nie oznacza to oczywiście jednak, że joga jest zawsze łatwa. Z pewnością znajdą w niej coś dla siebie także i bardziej zaawansowane fizycznie osoby.

Jeśli i Ty należysz do osób, które zastanawiają się nad włączeniem do swojego życia praktyki jogi, dobrze trafiłaś. W tym artykule podpowiadamy, jak zacząć ćwiczyć jogę. Poznasz w nim praktyczne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci zaplanować swoją aktywność z jogą. Mamy nadzieję, że dzięki nim już niedługo spotkamy się na wirtualnej macie!

Jak zacząć ćwiczyć jogę – w domu i w szkole jogi?

Nasze porady sprawdzą się bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak zacząć trenować jogę w domu czy w studio, w którym zajęcia prowadzi doświadczony nauczyciel. Oto one!

Poznaj swoją motywację

Dobrym punktem wyjścia, zanim zaczniesz praktykować jogę, jest zastanowienie się nad tym, dlaczego w ogóle chcesz to robić. Nieważne, czy Twoim celem jest wprowadzenie spokoju do swojego życia i lepsze radzenie sobie z trudnymi emocjami, zrelaksowanie się po ciężkim dniu, pozbycie się bólu pleców czy wzmocnienie swojego ciała i poprawa wyglądu sylwetki – każdy powód jest dobry.

Jednak poznanie go zwiększa prawdopodobieństwo, że wytrwasz w swoim postanowieniu. W ciężkich momentach będziesz mogła sobie przypomnieć, dlaczego zaczęłaś i kontynuować, a nie poddać się przy pierwszym momencie zniechęcenia.

Pamiętaj jednak, że joga powinna być nie obowiązkiem, a przyjemnością. Dzięki niej możesz nauczyć się łagodności wobec samej siebie. Dotyczy to także momentów, kiedy potrzebujesz odpoczynku i zresetowania się. Wtedy formą zaopiekowania się samą sobą może być właśnie zrezygnowanie z praktyki. Będziesz musiała ocenić, czy w takiej chwili joga Ci pomoże, co jest bardzo prawdopodobne, czy jednak wolisz postawić na totalne nicnierobienie.

Musisz także zdać sobie sprawę z tego, że joga będzie dla Ciebie nowym zajęciem. To znaczy, że aby nie zrezygnować szybko z praktyki, bo brakuje Ci czasu, musisz go sobie zorganizować. Pierwsze praktyki nie muszą być długie, zazwyczaj wystarczy kilkanaście minut. Jednak może to oznaczać, że będziesz musiała zrezygnować z jakiejś innej czynności. Musisz być na to gotowa.

Stwórz plan

Od czego zacząć jogę? Dobrym pomysłem jest stworzenie planu aktywności. Możesz wykonać research i samodzielnie przygotować taki plan na podstawie filmów dostępnych np. na Youtubie. Niezwykle popularna jest m.in. Yoga with Adriene.

Wielu joginów, którzy prowadzą swoje kanały, proponują darmowe wyzwania. Zawierają one konkretne plany, które pozwolą Ci wdrożyć się w praktykę. Jeśli natomiast planujesz uczęszczać na zajęcia jogi w szkole (o czym więcej piszemy w kolejnym punkcie), możesz zacząć od próbowania różnych stylów i ćwiczenia z różnymi nauczycielami.

Oczywiście plan ma zmotywować Cię do działania na początku, ale jednocześnie pozwolić Ci poznać swoje preferencje. Po kilku lub kilkunastu praktykach będziesz w stanie wiele powiedzieć. Dowiesz się, czy lepiej czujesz się, ćwicząc jogę rano czy wieczorem, z jakim nauczycielem praktykuje Ci się najlepiej oraz jak bardzo dynamiczną jogę lubisz. Po początkowym okresie znajomości z jogą będziesz mogła zaktualizować swój plan działania, tak aby był jak najlepiej dopasowany do Ciebie.

Znajdź swojego nauczyciela

Wiele osób zastanawia się, jak samemu zacząć ćwiczyć jogę. Warto byłoby jednak zmienić to pytanie na: czy dobrze jest zaczynać ćwiczenie jogi od samodzielnej praktyki? Tutaj zdania są podzielone. Prawda jest taka, że najbezpieczniej jest zacząć od nauki pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym wyborem dla początkujących jest praktyka pod okiem nauczyciela.

Uczęszczając na takie zajęcia, będziesz mogła dowiedzieć się, czy poprawnie wykonujesz wszystkie pozycje. Nauczyciel będzie czuwał nad tym i w razie potrzeby Cię korygował. Jest to bardzo istotne, gdyż niektóre pozycje z jogi wykonywane w niepoprawny sposób, mogą przynieść dość negatywne skutki.

Wiele szkół jogi organizuje kursy dla początkujących. Zazwyczaj składają się one z kilku lub kilkunastu regularnych spotkań. Na takim kursie poznasz wszystkie niezbędne podstawy danego stylu jogi. Te pozycje pozwolą Ci wykonywać później bezpieczną praktykę w domu i samodzielnie łączyć asany w sekwencje.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnej szkoły jogi, poszukaj kursów dla początkujących organizowanych online. To nie ta sama forma co spotkania stacjonarne, ale w tym przypadku jest to lepszy wybór niż od razu zaczęcie od regularnej praktyki bez poznania podstaw.

Niektórzy nauczyciele oferują takie kursy w ramach spotkań na żywo, podczas których możesz mieć włączoną kamerę. W ten sposób nauczyciel będzie mógł kontrolować, jak wykonujesz pozycje i w razie potrzeby Cię skorygować.

A co z matą? Czyli kilka słów o akcesoriach

Od czego zacząć ćwiczenia jogi? Z pewnością nie od kupienia maty! To częsty błąd, który popełniają osoby dopiero planujące rozpoczęcie praktyki jogi. Myślenie, że zakup pięknej (i często drogiej) maty będzie zachęcał ich do regularnego ćwiczenia. To oczywiście możliwe, jednak zdecydowanie lepiej wstrzymać się z tym zakupem chociaż przez kilka dni lub tygodni. Już wyjaśniamy dlaczego.

Na rynku znajdziesz szereg bardzo różnorodnych mat. Różnią się one grubością, a także materiałem, jakim są pokryte. Od tych elementów zależy, czy twoje kolana i dłonie będą będą miały wystarczające wsparcie podczas praktyki, a także to, czy nie będziesz się ślizgać i mata będzie gwarantować Ci wymaganą przyczepność. Jeśli zdecydujesz się na zakup maty zanim wykonasz pierwszą praktykę, nie będziesz miała możliwości nawet zorientować się, czego możesz potrzebować.

Dlatego swoje pierwsze spotkanie z jogą możesz mieć na zwykłej macie fitness lub nawet na domowej wykładzinie czy podłodze. Zmniejszysz w ten sposób prawdopodobieństwo, że wybierzesz matę która nie jest dopasowana do Twoich wymagań i stylu praktyki, na jaki ostatecznie się zdecydujesz.

Jeśli zaczynasz naukę jogi w szkole, sprawa jest dużo łatwiejsza. Znajdziesz tam maty i nie będziesz musiała przynosić własnej. Oczywiście z biegiem czasu, jeżeli zdecydujesz się na zakup maty, będziesz mogła korzystać z niej podczas zajęć.

Co z pozostałymi akcesoriami? Jeśli chodzi o klocki do jogi, to jak najbardziej są one przydatne podczas praktyki, szczególnie jeśli nie jesteś zbyt dobrze rozciągnięta. Jednak z powodzeniem możesz zastąpić je np. kilkoma książkami.

Tak samo z paskami do jogi. Wystarczy tutaj np. pasek od szlafroka. Poduszki i kocyki wykorzystywane podczas relaksacji nie muszą być specjalne. Z powodzeniem więc możesz wykorzystać te akcesoria, które już posiadasz w domu, szczególnie na początku. W przyszłości zdecydujesz, których tak naprawdę potrzebujesz.

Jeśli chodzi o strój, to tutaj również nie ma co szaleć. Warto zacząć ćwiczyć w tych ubraniach, które już posiadasz, aby określić swoje preferencje. Sprawdź, czy lepiej praktykuje Ci się w obcisłych leginsach i dopasowanej koszulce, czy preferujesz luźne dresy i t-shirty. Później możesz sobie sprawić piękny komplet do praktyki, który będzie wykonany z przyjemnych i delikatnych dla skóry materiałów.