Po usunięciu zęba bardzo często pojawia się opuchlizna. Ta najczęściej utrzymuje się do pięciu dni, chociaż największe dolegliwości towarzyszą w drugiej dobie od ekstrakcji. Jest to jednak całkowicie naturalny proces – powie Ci to każdy stomatolog. Świadczy on o rozpoczętym procesie gojenia oraz regeneracji naruszonych tkanek. Nie da się jednak ukryć, że objaw ten powoduje ogromny dyskomfort. Zatem jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba? Sprawdź najlepsze sposoby!
Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba? Postaw na zimne okłady
Jednym z najlepszych sposobów na to, aby zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba, jest oczywiście stosowanie zimnych okładów. Te najlepiej wykonać w pierwszych godzinach po wykonaniu zabiegu, a także profilaktycznie, by taka dolegliwość w ogóle się nie pojawiła. Musisz jednak wtedy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich?
Przede wszystkim nie przykładaj np. kostek lodu bezpośrednio do skóry. Może to spowodować odmrożenie naskórka. Najlepiej więc zawinąć kostki lub specjalny kompres żelowy w materiał, np. ręcznik i dopiero wtedy przyłożyć całość w miejsce z opuchlizną (do zewnętrznej części policzka).
Taki okład nie powinien być stosowany dłużej niż 15 minut. Jeśli chcesz wykonać kolejny, daj skórze kilka chwil, aby mogła odpocząć.
Opuchlizna po wyrwaniu zęba – ciepły kompres także może przynieść ulgę
Co ciekawe, ulgę może przynieść także ciepły kompres. Wysoka temperatura łagodzi bowiem stany zapalne. Oczywiście tym razem należy uważać, aby nie poparzyć skóry i ponownie najlepszy efekt uzyskasz, gdy zadziałasz w ten sposób w pierwszych godzinach po usunięciu zęba.
Aby wykonać taki gorący okład, najlepiej nalać gorącą wodę do butelki lub termoforu, a następnie całość owinąć świeżo wyprasowanym ręcznikiem. Dzięki temu materiał będzie ciepły. Tak przygotowany kompres przyłóż do zewnętrznej strony policzka w miejscu wystąpienia opuchlizny. Upewnij się jednak, że nie jest on zbyt gorący. Następnie trzymaj go przy twarzy (bez naciskania naskórka) przez około 20 minut.
Po tym czasie zrób przerwę – przynajmniej 20-30 minut – i jeśli to konieczne, wykonaj ciepły kompres ponownie.
Rumianek – napar, który zmniejsza opuchliznę
Aby zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba, możesz wykorzystać także rumianek. Ten ma działanie łagodzące oraz uśmierzające ból. Przynosi niemalże natychmiastową ulgę przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych. Możesz wykorzystać go aż na dwa sposoby. Jakie?
Przede wszystkim możesz wykonać płukankę. W tym celu zalej kilka torebek rumianku wrzątkiem i schłódź napar. Gdy upewnisz się, że ten ma już temperaturę pokojową, możesz delikatnie przepłukać w nim całą jamę ustną. Uważaj jednak, aby nie zrobić tego zbyt mocno. Powstający w miejscu rany strupek nie może odpaść. W innym przypadku narazisz się na duży dyskomfort. Taką płukankę możesz stosować kilka razy dziennie.
Druga opcja to natomiast zagryzanie torebek z rumiankiem. W tym celu wykonaj napar, a następnie wyjmij z niego torebki. Wystudź je i włóż jedną z nich do jamy ustnej – tuż przy miejscu po wyrwanym zębie. Uważaj jednak, żeby nie dotykać nią rany. Następnie delikatnie zagryzaj torebkę, aby wydobył się z niej napar. Rumianek trzymaj tak przez ok. 15 minut, a następnie zrób przynajmniej półgodzinną przerwę.
Jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu zęba? Unieś głowę do góry
Co ciekawe, aby zmniejszyć opuchliznę po usunięciu zęba, warto również pilnować, aby głowa cały czas znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy odpoczywasz w pozycji leżącej. Staraj się wtedy podłożyć pod głowę i górną część ciała sporą ilość poduszek czy nawet zwiniętą kołdrę.
Dzięki temu płyn znajdujący się w opuchliźnie będzie mógł spływać na dół. Pilnuj także, aby nie spać i nie kłaść się na tej stronie, po której znajduje się rana. Może to bowiem nasilić opuchliznę i sprawić, że ta zacznie się powiększać. Do tego pamiętaj, że w pierwszych dniach po zabiegu najważniejszy jest właśnie odpoczynek.
Pamiętaj o środkach przeciwbólowych – one też przyniosą ulgę
Na zmniejszenie opuchlizny mogą zadziałać także oczywiście środki przeciwbólowe – nawet te wydawane bez recepty. Łagodzą bowiem stany zapalne. Po usunięciu zęba możesz więc je przyjmować. Uważaj, tylko aby nie spożywać zbyt dużych dawek. Zapoznaj się z ulotką i nie przekraczaj zalecanej dziennej ilości spożywanych tabletek. Do tego unikaj preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy. Ten zwiększa krwawienie.
Jeśli natomiast zarówno opuchlizna, jak i ból, są niezwykle dokuczliwe, warto zgłosić się do swojego stomatologa, który może przepisać mocniejsze środki farmakologiczne wydawane już na receptę.
A na koniec – trzymaj się wszystkich najważniejszych zaleceń pozabiegowych
Na koniec musisz jeszcze pamiętać, że kluczem do sukcesu bywa także trzymanie się wszelkich zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu opuchlizna powinna być mniej dokuczliwa, a niekiedy nawet może się wcale nie pojawić. Staraj się więc:
- spożyć pierwszy posiłek przynajmniej 2-3 godziny po wykonaniu zabiegu,
- unikać produktów spożywczych ciężkich do pogryzienia,
- jeść posiłki letnie – najlepiej mające temperaturę pokojową,
- omijać szczotkowanie miejsca z raną do 2-3 dni po wykonaniu zabiegu, a następnie delikatnie czyścić je szczoteczką z bardzo miękkim włosiem,
- unikać czynności mogących spowodować nagłe zwiększenie się ciśnienia krwi – uważaj podczas schylania się, odpuść sport, dźwiganie itp.,
- nie pić przez słomkę, by nie tworzyć w jamie ustnej podciśnienia,
- unikać palenia przez przynajmniej 2-3 doby, aby nie zanieczyścić rany i podczas zaciągania się nie tworzyć podciśnienia,
- unikać spożywania alkoholu, który rozrzedza krew i utrudnia gojenie się rany pozabiegowej.
Stosuj się więc do wszystkich zaleceń pozabiegowych, a do tego stosuj domowe metody na zmniejszenie opuchlizny, a z pewnością pierwsze dni po wyrwaniu zęba będą nieco przyjemniejsze. Jeśli natomiast objawy się nasilają i nie ustępują po 5-6 dobach, koniecznie skonsultuj się ze swoim stomatologiem.