ETF to skrót od słów Exchange Traded Fund. Fundusze tego typu cieszą się coraz większą popularnością nawet wśród początkujących traderów. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w nie wiąże się z mniejszym ryzykiem. Dziś przedstawimy Wam najważniejsze informacje na ich temat.
Czym są ETF-y?
ETF to nic innego jak produkt, który może naśladować zarówno indeks, jak i obligacje czy towar, a nawet zbiór produktów. Istotne jest to, że w przeciwieństwie do niektórych funduszy ETF-y znajdują się na giełdzie papierów wartościowych i są przedmiotem obrotu. Wartości w tym przypadku podążają za zmianami cen produktów bazowych, które rzecz jasna są zawarte w funduszu. Biorąc pod uwagę, że jeden produkt może zawierać wiele aktywów bazowych, to ETF-y mimo wszystko pozwalają na łatwą dywersyfikację portfela. Istotne znaczenie ma jeszcze fakt, że aktywa bazowe, które składają się na ETF-y mogą się różnić. Mogą być np. zbiorem akcji czy też obligacji, a nawet towaru. Poziom ich zróżnicowania jest więc spory. Jednocześnie sposób ich działania jest prosty. Kupując je stajecie się współwłaścicielami cząstkowymi danej firmy. Jednocześnie kupujecie produkt, który jest zgodny z wynikami, jakie osiągnęły aktywa bazowe. Trzeba więc sprawdzać wagę produktów w ETF-ach, ale też monitorować jakie zmiany zachodzą w ich wartościach.
Jakie są typy ETF-ów?
Inwestowanie nie jest łatwe i to niezależnie jakie narzędzie finansowe wybierzecie. Nie może opierać się o łut szczęścia. Wymaga wiedzy, umiejętności, ale też znajomości rynku. Każdy trader powinien przygotować swoją strategię, ale też wybrać optymalny dla siebie rodzaj ETF-ów. Można zdecydować się na indeksowane fundusze ETF, których zadaniem jest nie tylko śledzenie indeksów, ale też ich replikacja. Można też zdecydować się na ETF-y na obligacje i w tym przypadku trader inwestuje tylko i wyłącznie w obligacje. Do wyboru ma choćby rządowe, komunalne czy też korporacyjne. Zupełnie innym rodzajem ETF-ów są te na surowce. Jak sama nazwa wskazuje służą do śledzenia wyników surowców, do których można zaliczyć choćby złoto, srebro, czy ropę naftową. Nie od dziś wiadomo, że na rynku są różne branże, choćby technologii, modowa czy farmaceutyczna. ETF-y mogą podążać właśnie za branżą, która rozumiana jest i rozpatrywana jako całość. W naszym zestawieniu nie może też zabraknąć walutowych funduszy ETF, gdzie jak sama nazwa wskazuje inwestuje się w waluty. Co ciekawe dostępne są nawet odwrotne ETF-y, w przypadku których inwestor może czerpać zysk ze spadków wartości akcji przy wykorzystaniu krótkich pozycji. Jeżeli chcecie zacząć inwestowanie w ETF, to możecie założyć konto na stronie home.saxo, gdzie dostępne są rozmaite produkty, przy czym przypominamy, że każda inwestycja jest dużym ryzykiem, z którym należy się liczyć.
Czym różni się ETF od funduszu inwestycyjnego?
Wiele osób sądzi, że ETF-y i fundusze inwestycyjne są tym samym. Nie jest to jednak prawda. Otóż różnica występuje przede wszystkim w sposobie zarządzania. Funduszem inwestycyjnym zarządza osoba, która analizuje produkty bazowe. Dlatego też kupno i sprzedaż najczęściej odbywa się w ramach funduszy inwestycyjnych. Trader ETF-ów śledzi wartość podstawowych produktów i na ich podstawie podejmuje decyzję co do dalszych inwestycji. Ale z drugiej strony zyskuje większą elastyczność.