Kołdra obciążeniowa – co to jest, do czego służy i kto może pod nią spać?

Kołdry obciążeniowe nie są jeszcze zbyt dobrze znanym produktem. Wciąż wiele osób nawet o nich nie słyszało. A szkoda! Z pewnością warto wiedzieć, że kołdra obciążeniowa znacznie różni się od tej, pod którą najczęściej śpimy. Każdy z nas ma w domu lekkie, ale za to ciepłe okrycie do spania. Jak sama nazwa wskazuje, kołdra obciążeniowa posiada nieco większą wagę niż to klasyczne dobrze nam znane nocne okrycie. Co to jest kołdra obciążeniowa? Jak działa i kto może pod nią spać? Jak pościel bawełniana obciążeniowa powinna być stosowana? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tekstu!

Kołdra obciążeniowa – co to takiego?

Do czego służy dostępna coraz szerzej na rynku kołdra obciążeniowa. Co to jest? Otóż takie pościele dla dzieci mają także inną nazwę. Kołdra sensoryczna to inne sformułowanie stosowane do określenia kołdry obciążeniowej. Najczęściej jest wybierana dla dzieci o specjalnych potrzebach, ponieważ ma doskonałe właściwości terapeutyczne. Stosuje się ją w przypadku, gdy u dziecka zostały stwierdzone pewne zaburzenia psychofizyczne. Do takich zaburzeń należą np. ADHD, zespół Downa czy Aspergera. Kołdry sensoryczne są także polecane dla dzieci autystycznych. Zadaniem takiej pościeli jest delikatne obciążenie ciała dziecka podczas snu. Co się wówczas dzieje? Poprzez nacisk, jaki okrycie wywiera na ciało dziecka, pobudza się układ proprioceptywny. Odpowiada on za zmysł orientacji ułożenia własnego ciała. Jest to inaczej zwane czucie głębokie.

Kołdra obciążeniowa – czy pomaga?

Jednym z najczęściej polecanych przez specjalistów produktem terapeutycznym jest kołdra obciążeniowa. Zastosowanie takiego okrycia może mieć doskonały wpływ na poprawę koncentracji u dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi. Jeśli zauważyliśmy, że nasze dziecko jest nad wyraz aktywne a także przejawia pewne objawy nadpobudliwości powinniśmy zakupić dla niego pościel sensoryczną. Rozdrażnione oraz rozkojarzone maluchy, mogą mieć także problemy z zasypianiem. W tym także może pomóc kołdra obciążeniowa. Na bezsenność u dzieci ze specjalnymi potrzebami, sprawdzi się znakomicie. Poprzez dociążenie ciała, maluchy będą odczuwały, że są przykryte okryciem i pozbędą się świadomości pustej przestrzeni, która wywołuje u nich rozmaite lęki i sprawia, że maluchy mają problemy z zasypianiem.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Bardzo ważny jest nacisk na ciało dziecka, jaki wywołuje kołdra obciążeniowa. Działanie tego okrycia pobudza wcześniej już wspomniany układ odpowiedzialny za czucie głębokie. Większość receptorów układu proprioceptywnego znajduje się w ścięgnach oraz mięśniach. To właśnie dzięki nim jesteśmy świadomi ułożenia naszego ciała podczas leżenia na materacu. Niestety dzieci, u których stwierdzono zaburzenia psychofizyczne, takie jak autyzm, zespół Downa czy też te mające znaczne problemy z koncentracją, nie są w stanie określić położenia swojego ciała, ponieważ mechanizm układu odpowiedzialnego za czucie głębokie, nie działa u nich w sposób poprawny. Dlatego też bardzo ważne jest okrywanie takich dzieci kołderką obciążeniową. To właśnie ona wpływa na odzyskanie psychofizycznej równowagi oraz potrafi zredukować występujący u malucha lęk i towarzyszącą mu niepewność. Kołdra sensoryczna pomaga im się rozluźnić oraz wpływa na znaczną poprawę koncentracji.

Kołdra obciążeniowa – dla kogo jest dedykowana?

Głównie przez rodziców z zaburzeniami psychofizycznymi wybierana jest kołderka obciążeniowa. Dla kogo jeszcze może być dedykowana? Czy mogą pod nią spać także dorośli? Jeśli występują u nich zaburzenia integracji sensorycznej to odpowiedź brzmi: tak. Dorośli przecież muszą stawiać czoła zupełnie innym wyzwaniom dnia codziennego niż dzieci. Wymaga się od nich, by podjęli pracę i sami zadbali o swoje życie. Jednakże dorośli, u których występują zaburzenia psychofizyczne, takie jak u dzieci, nie są gotowi na zaangażowanie się w kontakty międzyludzkie czy też podjęcie odpowiedzialnej pracy. Dorośli, u których zostały stwierdzone problemy z integracją sensoryczną mogą mieć trudności w znalezieniu dla siebie odpowiedniej pracy, która będzie ich satysfakcjonowała oraz nie przytłoczy ich. W codziennym funkcjonowaniu takiego człowieka może pomóc kołdra obciążeniowa dla dorosłego. Opinie na ten temat często wygłaszają sami specjaliści, którzy twierdzą, że takie okrycie ma bardzo dobry wpływ na poprawę koncentracji oraz poprawiają procesy przetwarzania informacji.

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania do jej używania

Chociaż kołdra obciążeniowa ma wiele zalet, to jednak nie każdy może jej używać. Dla niektórych osób korzystanie z takiego okrycia może okazać się niebezpieczne. Dlatego też zanim zainwestujemy w taką kołdrę, warto skonsultować się ze specjalistą, który potwierdzi, czy w naszym przypadku kołdra obciążeniowa jest wskazana czy też wręcz odwrotnie. Jakie są więc najważniejsze przeciwwskazania do stosowania kołdry sensorycznej? Przede wszystkim takiego okrycia powinny unikać osoby, u których zostało stwierdzone obniżone napięcie mięśniowe. Rozmaite schorzenia kardiologiczne także są powodem, dla którego należy zrezygnować z okrywania się taką kołdrą. Osoby mające problemy z poprawnym działaniem układu krążenia oraz układu oddechowego, także nie mogą odpoczywać pod kołdrą obciążeniową. Podobnie w przypadku osób z padaczką, nadciśnieniem oraz u tych, którzy cierpią na choroby skórne.

Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Jeśli chcemy stosować okrycie sensoryczne, powinniśmy wiedzieć jak wybrać kołdrę obciążeniową. Tylko prawidłowo dobrana kołdra sensoryczna będzie w odpowiedni sposób spełniała swoje funkcje. Na co więc zwrócić uwagę wybierając takie okrycie?

1. Waga kołdry – niezwykle istotna jest odpowiednia waga okrycia. Terapeuci zalecają, aby kołdra miała wagę zbliżoną do 10-15% wagi ciała. Nie powinniśmy jednak samodzielnie podejmować decyzji dotyczącej obciążenia, jakie będzie dawała kołderka. To zadanie dla specjalisty. Wagę okrycia należy jednak określić przed złożeniem zamówienia, gdyż po jego otrzymaniu nie będzie możliwe zmodyfikowanie pościeli.

2. Wzrost dziecka – kolejnym ważnym aspektem jest wzrost dziecka. Zbyt duża kołderka nie będzie stanowiła odpowiedniego obciążenia dla ciała maluszka, ponieważ obciążenie będzie rozprowadzone na większej powierzchni niż zalecana. Oprócz tego, całkiem spora część okrycia będzie miała bezpośrednią styczność z materacem, dociążając łóżko zamiast dziecka.

3. Wypełnienie kołderki – bardzo ważne jest także to, co znajduje się we wnętrzu kołderki. Najczęściej taka pościel wypełniona jest szklanym granulatem lub szklanymi kuleczkami. Ważne jest to, żeby wsad posiadał właściwości hipoalergiczne i był jak najbardziej bezpieczny dla maluszka. Dla dzieci, które mają bardzo wrażliwy narząd słuchu lub znacznie intensywniej odbierają dotyk, lepiej wybrać kulki szklane, które nie wydają tak intensywnych dźwięków jak granulat.

4. Tkanina zewnętrzna – materiał, który ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, powinien być delikatny i także hipoalergiczny. Najlepiej więc postawić na bawełnę, która nie wywołuje reakcji alergicznych. Tkanina zewnętrzna pościeli może posiadać różnorodne wzory, o których więcej piszemy w artykule https://lubie.com.pl/jaka-posciel-dla-dziecka-wybrac-poznaj-najpopularniejsze-trendy/.

Kołdra obciążeniowa – jak stosować?

Wielu rodziców zastanawia się czy pod kołdrą obciążeniową można spać całą noc. Można, a nawet zaleca się, by dziecko miało jak najczęstszy kontakt z okryciem sensorycznym. Nie tylko podczas snu czy dziennej drzemki. Maluch powinien być także przykrywany kołdrą obciążeniową podczas wykonywania innych zajęć. Nie ważne czy będzie to zabawa, spacer czy ćwiczenia. Warto także pamiętać, aby nie kupować kołdry sensorycznej, z której inne dziecko już wyrosło. Każda pościel bawełniana jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb dziecka, które ma z niej korzystać. Brany pod uwagę jest zarówno wzrost jak i waga pociechy. Kołderka, która spełnia swoje zadanie dla jednego dziecka, może być zupełnie nieprzydatna dla drugiego.

Jak prać kołdrę obciążeniową?

Posiadając kołderkę obciążeniową, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób można ją odświeżyć, kiedy tylko będzie to konieczne. Otóż pościel sensoryczną można prać w wodzie, dodając do niej wyłącznie delikatne detergenty. To o czym powinniśmy pamiętać to odpowiednia temperatura wody. Najlepiej jeśli nie będzie ona zbyt wysoka. Pranie takiej kołdry w gorącej wodzie, może doprowadzić do skurczenia się materiałów, z których została stworzona. Pościel sensoryczną można prać w pralce. Warto jednak nastawić pralkę na program piorący delikatne rzeczy i ustawić jak najmniejszą ilość obrotów bębna, tak by kołdra nie uległa zniekształceniu na skutek zbyt intensywnego wirowania. Niezwykle istotny jest także właściwy proces suszenia takiej kołdry. Najlepiej nie rozwieszać jej na sznurku, gdyż może ulec zdeformowaniu. Aby kołdra zachowała swój pierwotny kształt, należy suszyć ją rozciągniętą w pozycji leżącej.

Kołdra obciążeniowa – gdzie kupić?

W wielu serwisach sprzedażowych możemy dostrzec wystawione na sprzedaż kołdry obciążeniowe. Warto jednak mieć na uwadze, ze są one szyte hurtowo i niekoniecznie będą właściwe dla naszego dziecka. Lepiej więc wybrać kołdry sensoryczne szyte na zmówienie. Wówczas zyskamy pewność, że okrycie jest dedykowane dla naszej pociechy i będzie spełniało prawidłowo swoje funkcje.

Kołdra obciążeniowa – jak uszyć ją samodzielnie?

Kołdra obciążeniowa DIY będzie świetnym rozwiązaniem, dla osób, które nie chcą wydawać dużych kwot na zakup wykonanej na zamówienie kołdry. Jak wykonać takie okrycie krok po kroku?

1. Najpierw wybierzmy odpowiedni materiał, który będzie okrywał ciało naszego dziecka. Najlepiej sprawdzi się bawełna, gdyż oprócz tego, że jest przyjemna w dotyku i oddychająca, ale także posiada właściwości hipoalergiczne.

2. Później wybierzmy wsad, który umieścimy we wnętrzu kołdry. Warto wykorzystać do tego celu kulki szklane.

3. Zaopatrzmy się także w rurkę PCV oraz lejek, które ułatwią nam wsypywanie wypełnienia do danej części kołdry.

4. Następnie powinniśmy określić, jaki wymiar oraz wagę powinna mieć kołderka dla naszego dziecka. W tym celu najlepiej skonsultować się z terapeutą.

5. Najlepiej przygotować dwa identyczne kawałki materiałów, które ze sobą połączymy, wykonując kołdrę. Tkaniny odwracamy do siebie prawą stroną, tak aby po stronach zewnętrznych znajdowały się ich lewa strona.

6. Mając odwrócone materiały na lewą stronę przystępujemy do zszywania trzech krawędzi.

7. Po wykonaniu tej czynności, odwracamy materiał na prawą stronę. I również obszywamy trzy boki kołderki, jednak tym razem na prawej stronie.

8. Następnie wykorzystując mydełko krawieckie, rysujemy na kołdrze linie, które podzielą ją na równe części, do których później wsypiemy wypełnienie obciążeniowe.

9. Kiedy już linie są wyrysowane, przystępujemy do szycia, które będzie przebiegało wzdłuż nich.

10.  Teraz rysujemy kolejne linie, prostopadłe do tych już zszytych. Tworząc tym samym siatkę, która później utworzy pikowania.

11.  W tym momencie, należy określić wagę jaką wykonana przez nas kołdra ma mieć na koniec. Należy więc sprawdzić ile waży sam materiał, odjąć jego wagę od planowanego ciężaru jaki ma mieć kołdra i pozostałą wartość podzielić na ilość powstałych pikowań.

12.  Następnie musimy bardzo precyzyjnie ważyć kulki szklane, które chcemy umieścić w poszczególnych komórkach kołderki.

13. Przy pomocy rurki PCV oraz lejka, wsypujemy granulki do wszystkich przegródek po kolei. Każda komórka musi mieć taką samą wagę – to bardzo ważne!

14.  Później zszywamy materiał na pierwszej linii, którą wypełniają kuleczki.15.  Analogicznie postępujemy aż do wypełnienia i zszycia ostatnich komórek. I gotowe.