Drewniana podłoga to inwestycja na lata, która nawet długo po jej ułożeniu może świetnie wyglądać. To naturalne piękno szczególnie dobrze widać na podłogach z parkietu. By się nim cieszyć, trzeba jednak zadbać o pielęgnację parkietu. Co jakiś czas należy odnowić podłogę. Najważniejsze będzie malowanie parkietu. W ten sposób zadbasz o kolor podłogi, ale również, przy wyborze odpowiedniego preparatu, o jej konserwację. Czym i jak pomalować parkiet?
Co daje malowanie parkietu?
Malowanie parkietu to świetny sposób na wydobycie z drewnianej podłogi jej naturalnych atutów. W ten sposób można nadać pomieszczeniu nowego charakteru i niewielkim kosztem sprawić, że będzie wyglądać jak po generalnym remoncie. Dzięki malowaniu możliwa jest też zmiana koloru parkietu w pokoju czy innym pomieszczeniu.
Najważniejsze zalety malowania parkietu:
- odświeżenie wyglądu podłogi,
- ukrycie defektów podłogi: przebarwień i ubytków,
- zabezpieczenie i konserwacja podłogi,
- zmiana koloru parkietu,
- niewielki koszt,
- możliwość samodzielnego wykonania prac.
Pomalować można właściwie każdy parkiet. Kiedy jednak uszkodzenia są spore, konieczne może okazać się cyklinowanie, czyli starcie wierzchniej warstwy parkietu. Ale po tym zabiegu malowanie podłogi również będzie konieczne.
Czym pomalować parkiet?
Do malowania parkietu można wykorzystać różne środki. To od ich wyboru będzie zależeć ostateczny efekt prac. Najpopularniejsze rozwiązania to lakier, bejca oraz olej do podłogi. Co ważne, niektóre z tych preparatów można łączyć – na przykład najpierw pokrywając parkiet bejcą, a dopiero później lakierem.
Najprostszą metodą jest lakierowanie parkietu przy użyciu bezbarwnego preparatu, który nie wymaga podkładu. W takim przypadku pokryjesz podłogę warstwą, która przykryje rysy i ubytki. Parkiet znów będzie idealnie gładki, lakier podkreśli jego kolor.
Bejcowanie parkietu da nieco inny efekt. Ten typ barwnika wnika bowiem w pory drewna, wydobywając na wierzch jego naturalne piękno. Bejca podkreśli usłojenie drewna i zatrze różnice kolorystyczne na jego powierzchni, wszelkie przebarwienia. Nie zamaluje sęków ani struktury drewna. Klasyczne bejce nie zabezpieczają jednak podłogi – do tego trzeba wybrać tzw. bejce zewnętrzne.
Olejowanie parkietu łączy w sobie część cech bejcy i lakieru. Z jednej strony, podobnie jak bejca, olej wnika w pory drewna, wydobywając z niego kolor. Z drugiej, podobnie jak lakier, dobrze chroni parkiet przed zarysowaniami. Olejowana podłoga będzie jednak bardziej podatna na przebarwienia.
Malowanie parkietu – jak przygotować podłogę?
Wybór metody malowania parkietu będzie jednak zależeć nie tylko od oczekiwanych efektów, ale również od tego, w jakim stanie jest parkiet. Jeśli rysy są niewielkie, to i prac przygotowawczych nie będzie zbyt wiele. Wystarczy delikatnie zmatowić powierzchnię papierem ściernym, a następnie pokryć ją nową warstwą lakieru.
W innych przypadkach konieczne będzie choć minimalne zeszlifowanie górnej warstwy parkietu. To nieodzowne zwłaszcza wtedy, gdy podłoga była wcześniej pokryta woskiem czy olejem. Do szlifowania najlepiej użyć szlifierki oscylacyjnej. Najpierw należy wykorzystać papier ścierny o dużej gradacji, a następnie zmniejszyć ją, by uzyskać odpowiedni podkład pod nałożenie barwnika.
By przygotować parkiet do malowania czasami potrzebne będą jednak poważniejsze prace. Dotyczy to sytuacji, w których w podłodze widać jakiś spory ubytek. Jeśli jest ich wiele, najlepiej powierzyć podłogę fachowcom od cyklinowania. Jeśli ubytków jest mało, warto samodzielnie wypełnić je szpachlą do drewna. Po uzupełnieniu wgłębień należy je jeszcze zagruntować.
Po szlifowaniu zawsze trzeba też dokumentnie odkurzyć pokój, usuwając z niego wszelkie pyły. Przed malowaniem brzegi podłogi zabezpiecz taśmą malarską.
Jak pomalować parkiet lakierem?
Jak wspomnieliśmy, najprostszą formą malowania parkietu będzie lakierowanie podłogi. W ten sposób nakłada się na podłogę warstwę ochronną. Lakier należy dobrać do rodzaju drewna, z jakiego został wykonany parkiet. Specjalnego preparatu wymagają zwłaszcza podłogi na zewnątrz, czyli parkiet na tarasie czy balkonie.
Wybór lakieru zdecyduje też o wyglądzie podłogi – możesz wybierać między wykończeniem z połyskiem, matowym, półmatowym czy satynowym. Istotny jest też oczywiście kolor lakieru, niekoniecznie musi to być bowiem wspomniany wcześniej przez nas środek bezbarwny.
Do malowania parkietu lakierem najlepiej użyć wałka. Najwygodniejszy będzie model z długim uchwytem i krótkim włosiem. Malowanie najlepiej rozpocząć od części parkietu najdalszej od drzwi, by nie trzeba było chodzić po malowanej podłodze.
Lakier trzeba nakładać równomiernie. Powinieneś cały czas malować w jednym kierunku. By parkiet prezentował się jeszcze bardziej efektownie, maluj go wzdłuż słojów.
Kiedy pomalujesz już całą podłogę, musisz odczekać, aż lakier podeschnie. Zwykle czas oczekiwania wynosi około 12 godzin, ale zawsze należy sprawdzić tę informację na opakowaniu konkretnego środka. Po wyschnięciu możesz nałożyć kolejną warstwę. Najczęściej zaleca się lakierowanie parkietu trzema warstwami. Po ostatniej trzeba będzie odczekać kilka dni do ostatecznego wyschnięcia barwnika.
Jak pomalować parkiet bejcą?
Efekty malowania bejcą będą różnić się od lakierowania parkietu. Ten preparat nie tworzy warstwy ochronnej na podłodze, a wnika w nią i uszlachetnia. Najczęściej stosowane są cztery rodzaje bejc: wodne, pigmentowe, spirytusowe i nitro. Szczególną popularnością cieszą się te ostatnie. Są bardziej odporne na światło, a do tego wysychają znacznie szybciej niż inne rodzaje barwników.
Przy wyborze bejcy zwróć również uwagę na kolor. Możesz zdecydować się na taką, która przede wszystkim podkreśli naturalny kolor parkietu, ale i na bejcę, która zupełnie zmieni barwę podłogi. Najlepiej jeszcze przed właściwym malowaniem sprawdzić, jaki będzie efekt bejcy. W tym celu można pomalować mniej widoczny fragment parkietu.
Do bejcowania można wykorzystać pędzel o miękkim włosiu bądź wałek. Lepiej sprawdzi się wałek, nie będzie bowiem zostawiać śladów. Zapewni natomiast równomierne rozłożenie barwnika. Powierzchnia po malowaniu będzie wówczas gładka.
Przed rozpoczęciem prac trzeba dobrze wymieszać bejcę. To gwarancja, że podłoga w każdym miejscu będzie mieć taki sam odcień. Potem należy wylać część barwnika na kuwetę malarską. Przeprowadzając bejcowanie, należy zwracać uwagę, by prowadzić wałek wzdłuż słojów drewna. Najlepiej rozprowadzać na powierzchni nieco więcej bejcy niż potrzeba, a nadmiar delikatnie wetrzeć w parkiet.
Podobnie jak w przypadku lakierowania, tak i przy bejcy warto nałożyć na parkiet więcej niż jedną warstwę. Najczęściej wystarczą dwie, ale przy zewnętrznych podłogach warto zdecydować się na trzy. Każda kolejna warstwa to też ciemniejsza barwa. Przed kontynuowaniem malowania musisz odczekać około doby na wyschnięcie każdej warstwy.
Jak olejować parkiet?
Zmiana koloru parkietu i odnowienie jego nawierzchni jest możliwe również za pomocą olejowania. To ekologiczny sposób, by zadbać o drewnianą podłogę – oleje na bazie naturalnych składników nie wydzielają bowiem żadnych toksycznych substancji. Wnikają za to w pory drewna, podkreślając jego naturalny wygląd.
Trzeba jednak oczywiście wybrać odpowiedni preparat. W sklepach znajdziesz oleje bezbarwne oraz koloryzujące. Także w tym przypadku kluczowy jest dobór pod kątem gatunku drewna, z jakiego jest wykonany parkiet.
Możesz zdecydować się na olej twardniejący bądź nietwardniejący. Ten pierwszy ma domieszkę żywic lub rozpuszczalników, dzięki którym powierzchnia parkietu będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Olej nietwardniejący ma w składzie sole mineralne, dzięki którym szybciej wysycha, ale nie zabezpiecza podłogi przed ścieraniem.
Przed rozpoczęciem olejowania trzeba dokładnie wymieszać wybrany preparat – to kluczowe dla zyskania odpowiedniego koloru. Na parkiet można go nakładać wałkiem, pędzlem do parkietów, a nawet pacą. Często producent rekomenduje odpowiednie narzędzie. Olej powinien być rozprowadzany równo. Po pomalowaniu całej podłogi należy odczekać około 20 minut.
Kolejnym krokiem jest polerowanie parkietu po olejowaniu. Potrzebna będzie do tego polerka bądź szlifierka kątowa z tarczą polerską z filcu. Można też próbować ręcznego polerowania miękkimi szmatkami. Po wypolerowaniu można nałożyć następną warstwę oleju – zwykle dla pełnego zabezpieczenia podłogi są wymagane przynajmniej dwie. Po zakończeniu prac trzeba pamiętać, by w pierwszym tygodniu po olejowaniu czyścić podłogę wyłącznie na sucho.
Zmiana koloru parkietu. Jak zabezpieczyć podłogę po malowaniu?
Sposób zabezpieczenia drewnianego parkietu po malowaniu zależy od wykorzystanego środka. W przypadku lakierowania żadne dodatkowe warstwy nie są potrzebne, bo lakier sam w sobie stanowi ochronną powłokę. Warto jednak pamiętać, by co kilka miesięcy zadbać o konserwację parkietu lakierem pielęgnacyjnym i mydłem do parkietów.
Podłoga drewniana po bejcowaniu będzie natomiast wymagać zabezpieczenia. Czym pomalować parkiet, by położyć na nim warstwę ochronną? Najlepiej lakierem bezbarwnym. Najlepszy efekt osiągniesz wtedy, gdy przed nałożeniem tej warstwy delikatnie zeszlifujesz jeszcze bejcowaną podłogę.
Zabezpieczeniem parkietu na bejcy może być także wosk. To preparat polecany również po olejowaniu podłogi. To konieczne przede wszystkim w przypadku olejów nietwardniejących. Taka warstwa nie tylko zabezpieczy parkiet przed urazami mechanicznymi, ale nada mu również połysk.
Podsumowanie: jak wykonać skuteczne i dokładne malowanie parkietu?
Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować parkiet, powinieneś wybrać między jedną z trzech opcji. To lakier, bejca oraz olej do podłóg drewnianych. Każdy z tych preparatów ma swoje zalety i wady. Najmniej pracy będzie z lakierem – jeśli podłoga nie jest mocno zniszczona, wystarczy zaaplikować na nią dwie warstwy bezbarwnego preparatu.
Przy bejcowaniu możesz jednak na nowo wydobyć z parkietu jego kolor i podkreślić usłojenie. Po aplikacji bejcy konieczne będzie zabezpieczenie podłogi lakierem bądź woskiem. Wosk nakłada się też na część podłóg po olejowaniu. To ekologiczny sposób na malowanie parkietu, ale wymaga dodatkowej pracy związanej z polerowaniem.