Na co pomaga joga? Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść!

Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o tym, że regularne praktykowanie jogi, może wiązać się z wieloma korzyściami. Dlatego pojawia się więcej osób, które zaczynają myśleć o takiej formie aktywności i zadają sobie pytanie: „na co pomaga joga?”. To bardzo ważna kwestia, gdyż jej praktykowanie nie ogranicza się jedynie do sportowego wymiaru, a ma wiele korzyści z zupełnie innych aspektów życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na co wpływa joga.

Na co pomaga joga?

Joga jest niczym zbiór dobroci, z którego każdy może wziąć dokładnie to, czego potrzebuje. Jej efekty są widoczne w różnych aspektach dbania o siebie i swoje zdrowie. Poniżej odpowiadam na pytanie, na co dobra jest joga.

Wzmocnienie ciała dla każdego

Joga jest idealnym wyborem nie tylko dla osób, które są zaawansowane lub dążą do takiego Świetnie sprawdzi się także dla tych, które z jakiegoś powodu muszą ograniczyć aktywność i szukają delikatnego wsparcia dla swojego ciała, np. po kontuzji czy wypadku.

Oczywiście nie jest ona idealnym rozwiązaniem dla każdego, bo niektórzy nie będą w stanie wykonywać i takich ćwiczeń, jednak w wielu przypadkach sprawdza się doskonale. Odpowiednio dopasowana praktyka, opierające się na asanach, które nie powodują pogłębienia dolegliwości, a dają ulgę, może pomóc wzmocnić ciało i okazać się dokładnie tym, czego ono potrzebuje.

Lepsze rozciągnięcie

Niewątpliwie efektem regularnego praktykowania jogi jest lepsze rozciągnięcie i elastyczność. Ciało wydłuża się i możesz przykładowo osiągnąć efekt w postaci skłonu, w którym dotkniesz rękami ziemi, chociaż teraz wydaje Ci się to niemożliwe. Efekt ten wykorzystują także sportowcy, którzy pomiędzy intensywnymi treningami stawiają właśnie na praktykę jogi. Może ona więc sprawić, że ciało wróci do normy po wymagającej aktywności – trwanie w asanach będzie relaksujące i przyniesie ulgę.

Na co pomaga joga? Jeśli chcesz być bardziej rozciągnięta, regularna praktyka pozwoli Ci osiągnąć ten efekt!

Poprawa sylwetki

Jeśli zastanawiasz się, na co jest joga, i pierwszą odpowiedzią, na którą liczysz jest schudnięcie, to może być to dobry moment do małego przewartościowania swoich celów. Praktykowanie jogi oczywiście wpływa pozytywnie na sylwetkę. Jest to forma aktywności, więc jej efektem jest przyspieszony metabolizm. Ćwicząc, zawsze łatwiej jest schudnąć.

Jednak jednocześnie ciężko jest porównywać jogę – szczególnie jej bardziej statyczne formy – do intensywnego kardio czy treningu siłowego. Dlatego jeżeli Twoim głównym celem jest schudnięcie czy mocne wyrzeźbienie sylwetki, to możesz łączyć jogę z innymi formami aktywności.

Niewątpliwie jednak joga zmieni wygląd twojej sylwetki, kiedy będziesz ją praktykować regularnie. Może nie być to tak mocno widoczne jak np. przy bieganiu kilka razy w tygodniu, ale z pewnością to odczujesz. Zazwyczaj ciało staje się smuklejsze, mięśnie delikatnie się zarysowują i sylwetka sprawia wrażenie wydłużonej, dzięki poprawie postawy.

Jeśli interesuje Cię joga, na co jest dobra i dlaczego warto ją praktykować zajrzyj także do artykułu https://lubie.com.pl/joga-dlaczego-warto-ja-praktykowac-poznaj-5-powodow/.

Odpowiedź na dolegliwości pracujących na siedząco

Osoby, które mają siedzącą pracę, doskonale wiedzą, jak negatywne skutki dla ciała może ona przynieść. Szczególnie jest to widoczne po dłuższym okresie pracy w takim trybie. A dodatkowo jeśli poza pracą nie ma zbyt wiele miejsca na odpowiednią aktywność, która mogła by przeciwdziałać tym złym efektom, organizm może zacząć szybko się buntować. Bóle szyi, nadgarstków czy kręgosłupa to tylko kilka spośród dolegliwości, na które często skarżą się osoby pracujące przy komputerze.

Oczywiście joga nie jest złotym środkiem na wszystko – zdecydowanie należy o tym pamiętać. Ale wiele osób może zauważyć poprawę tych przykrych dolegliwości po wprowadzeniu regularnej praktyki jogi. To właśnie ona pomoże wzmocnić mięśnie kręgosłupa, co może pozytywnie wpłynąć na poprawę postawy. Dzięki temu, że nie będziesz się garbić, siedzenie kilka godzin w jednej pozycji stanie się mniej obciążające.

Ukojenie dla układu nerwowego

Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie praktykowania jogi właśnie ze względu na jej pozytywny wpływ na układ nerwowy. Często jest ona polecana jako jeden ze środków w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak: nerwica czy depresja. Pamiętaj jednak, że warto z konsultować ten wybór ze swoim lekarzem, a w sytuacji gdy pojawią się jakieś negatywne odczucia podczas praktyki, przerwać ją.

Dla niektórych joga staje się formą medytacji. To ten czas, kiedy możemy być same ze sobą, odpocząć i skupić się na tym, co tu i teraz – na kolejnym ruchu, kolejnej asanie, kolejnym oddechu. Pomaga ona więc zniwelować stres i działa odprężająco. Dodatkowo może ona wpłynąć pozytywnie także na koncentrację, dzięki temu że poprawia ukrwienie mózgu.

Niejedna osoba na pytanie: „na co pomaga joga?” odpowie – na bezsenność! To właśnie ona bardzo często występuje w zaburzeniach psychicznych lub po prostu jest efektem na tłoku myśli czy zbyt wysokiego poziomu stresu. Dlatego praktykowanie jogi wieczorem może pomóc zrelaksować się, poprawić jakość snu, a w efekcie będziesz budzić się bardziej wypoczęta.

Rozwiązanie dla borykających się z zapaleniami zatok

Na co dobra jest joga? Przejdźmy do kolejnych efektów. Wiesz już, że joga pozytywnie działa na układ nerwowy, jednak nie jest to jej jedyny pozytywny wpływ zdrowie. Jej praktykowanie może pomóc osobom, które mają problemy z zatokami – im polecane są przede wszystkim pozycje odwrócone. To właśnie one przyczyniają się do oczyszczania górnych dróg oddechowych, a w efekcie mogą dać ulgę w dolegliwościach i zapobiegać nawracającym zapaleniom.

Na do dobra jest joga? Zdecydowanie na kręgosłup!

Pozytywny wpływ na układ pokarmowy

Być może zaskoczy cię, że joga może pozytywnie wpłynąć także na układ pokarmowy. Podczas wykonywania asan, np. skrętów, w pewien sposób masujesz swoje narządy wewnętrzne. Jest to coś czego nie robimy, nie ćwicząc, a często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to istotne. I właśnie to może Ci pomóc, jeśli borykasz się z problemami żołądkowymi.

Pomoc w bólach głowy

Dla osób zmagających się z bólami głowy joga może być ukojeniem, którego potrzebują. Migreny czy napięciowe bóle głowy, które nie reagują na leki, są bardzo problematyczne. Ciężko z nimi funkcjonować, a jednak jakoś trzeba, szczególnie gdy pojawiają się nawet kilka razy w miesiącu. Dlatego warto wypróbować jogę i sprawdzić, czy w jakiś sposób wpłynie ona na te dolegliwości. Głębokie oddychanie w czasie praktyki w połączeniu ze zmniejszaniem napięcia w mięśniach sprawia, że szanse na to są duże.

Wsparcie dla kobiet w ciąży

Joga jest nieocenionym środkiem na pozostanie aktywną fizycznie dla kobiet w ciąży. Wiele z nich albo nie może, albo po prostu nie ma siły czy ochoty na ćwiczenia typu kardio. I właśnie wtedy warto postawić na bardziej statyczną praktykę jogi. Nie oznacza to oczywiście, że będzie to wyłącznie relaks. Taka praktyka sesja nadal może zmęczyć!

Na co jest dobra joga dla kobiet w ciąży? Może ona wpłynąć pozytywnie na krążenie, zmniejszyć dolegliwości bólowe nóg oraz kręgosłupa, który nagle ma na sobie duży ciężar. Dodatkowo regularne praktykowanie jogi w ciąży może ułatwić poród, dzięki temu, że poprawia się elastyczność miednicy. A przyszła mama poczuje się bardziej odprężona, dzięki prawidłowemu oddychaniu w czasie praktyki.