Plecak towarzyszy nam na różnych etapach życia. Pierwsze plecaki dla dziecka lądują na naszych barkach już w początkowych latach szkoły podstawowej – chwilę po tym, gdy rodzice pozwolą na rezygnację ze sztywnego tornistra. Większość z nas nosi książki właśnie w plecaku przez cały okres nauki, a więc również w szkole średniej, czasami także na studiach. Już po ukończeniu szkoły całkiem spora grupa osób to w plecaku zabiera ze sobą śniadanie czy przybory potrzebne do pracy, turystyczne plecaki to z kolei nieodłączny element wycieczek czy trekkingów. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy w plecaku coś się zepsuje? Czy jest szansa na naprawę? A może lepiej od razu rozglądać się za nowym modelem? Podpowiadamy!
Problemy z plecakami. Jak ich unikać?
Przy wyborze plecaka kierujemy się zwykle kilkoma czynnikami. Czasami najbardziej liczy się dla nas wygląd bagażu. Tak zdarza się na przykład wtedy, gdy kupujemy plecak dla dziewczyn uczęszczających do szkoły podstawowej. Wówczas często zwracamy uwagę przede wszystkim na kolor, zdobienia i wzory na powierzchni plecaka. Zamiast rzeczywistego dopasowania funkcjonalności plecaka do potrzeb wybieramy ten, na którym lepiej prezentują się księżniczki lub inne dziecięce bohaterki. To błąd, który może sprawić, że w wybranym modelu szybko coś się zepsuje.
Zewnętrzny wygląd plecaka jest bowiem oczywiście istotny, ale nie powinien przyćmiewać innych jego cech. Z punktu widzenia żywotności tego przedmiotu oraz szans na długie użytkowanie bez usterek zdecydowanie ważniejsza jest solidna konstrukcja i materiały, których użyto w czasie produkcji. Przed wyborem plecaka zwróćmy więc uwagę, czy główna komora plecaka jest podatna na łamanie się bądź rozdarcia. Bardzo istotna jest także jakość zapięć, bez względu na to, czy są nimi klamry, rzepy czy zamki błyskawiczne.
Jak dopasować plecak, by uniknąć usterek?
Solidne muszą być także szelki – to właśnie od ich wytrzymałości oraz powiązania z plecami bagażu zależy to, jak plecak będzie reagować na obciążenia. Tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej cechy, która pomoże w unikaniu problemów. Jest nią dopasowanie wielkości i rodzaju plecaka do sposobu, w jaki zamierzamy go użytkować. Małym dzieciom wystarczy niewielki plecak, ale w późniejszych klasach, gdy podręczników będzie więcej, nie warto wypełniać go po brzegi. Zbyt mały plecak nie będzie się też nadawać na kilkudniowe turystyczne wyprawy. Jeśli zabierzemy w taką podróż zwykły plecak szkolny, szybko będziemy musieli stawić czoła usterkom.
Również cena nie pozostaje bez wpływu na to, jak długo plecak będzie nam służyć. Droższe modele są zazwyczaj wykonane z materiałów wyższej jakości, z większą dbałością o szczegóły. Tanie plecaki pozwalają na krótkoterminowe oszczędności, ale zazwyczaj szybko się psują. A to sprawia, że finalnie musimy wydać więcej pieniędzy na naprawę lub zakup nowego egzemplarza.
A jeśli nie plecak, to co? Przeczytaj – „Trening na siłowni – do czego spakować strój sportowy i akcesoria?„
Co najczęściej psuje się w plecakach?
Niemal każdy, kto korzysta z plecaków, miał do czynienia z kłopotami z zamkiem błyskawicznym. Dziś większość plecaków jest zamykana właśnie z użyciem suwaków – to szybki i skuteczny sposób na szczelne zamknięcie głównej komory czy kieszeni. Jednak równocześnie to suwak jest najczęściej psującym się elementem w plecakach, zwłaszcza wtedy, gdy jest wykonany z tworzyw sztucznych.
Dużym problemem w plecakach bywa także przecieranie się jego ścian. Może do tego dojść zwłaszcza w okolicach często używanych suwaków, na przykład przy głównej komorze. Bywa też, że mocno kruszy się materiał, którym górne ścianki plecaka są wyłożone od wewnątrz. Czasami w plecaku mogą też pojawić się dziury – na przykład wtedy, gdy spróbujemy podnieść ciężki bagaż za okolice zamka, zamiast chwytać za szelki lub rączkę.
Niektóre mniej solidne modele mają też słabo przymocowane szelki, które mogą się po prostu odpruć bądź naderwać. Z czasem zniszczyć może się też pianka, którą są usztywniane plecy bagażu oraz właśnie szelki. Większe zagrożenie sporymi problemami występuje także w bardziej rozbudowanych plecakach z dodatkowymi funkcjonalnościami: należą do nich plecaki na kółkach czy też bagaż z podświetlanymi panelami
Własnoręczne naprawy plecaków – co da się zreperować w domu?
Zwykle naprawa plecaka jest opłacalna jedynie w przypadku niewielkich usterek. Wówczas możemy zreperować je własnoręcznie, przy użyciu domowych sprzętów czy narzędzi. Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stanie tego wykonać, zazwyczaj wygodniej będzie po prostu kupić nowy model. Można oczywiście oddać plecak na przykład do zakładu krawieckiego, ale koszty naprawy mogą wówczas być podobne do ceny nowego bagażu. Powinniśmy więc rozważać tę opcję tylko w przypadku najdroższych plecaków lub takich, na których bardzo nam zależy. Sprawę może też oczywiście ułatwić znajomość z krawcową, która naprawi plecak taniej
Jak naprawić zamek błyskawiczny w plecaku?
Na szczęście najczęstsze problemy stosunkowo często możemy rozwiązać samodzielnie. Kłopoty z zamkiem, o których już wcześniej wspominaliśmy, często sprowadzają się bowiem do tego, że po prostu się nie zapina. Jeżeli w naszym plecaku jest zainstalowany stalowy suwak, zwykle wystarczy nieco go docisnąć. Najlepiej zrobić to szczypcami uniwersalnymi, czyli popularnymi kombinerkami. Trzeba być jednak ostrożnym: najlepiej ściskać suwak delikatnie, stopniowo zwiększając siłę. Zbyt duży nacisk to krzywizny i pęknięcia, których nie będzie się dało naprawić. Tak zreperowany suwak na początku może zasuwać się dość opornie, ale z czasem powinien działać prawidłowo.
Jeżeli mimo takich prób zamek nadal odmawia posłuszeństwa, zapewne trzeba będzie wymienić suwak albo cały zamek. Zwłaszcza tę pierwszą czynność również można wykonać nawet bez statusu “złotej rączki”. Wówczas trzeba odsunąć do końca suwak i ściągnąć zabezpieczenie – najlepiej odginając je przy pomocy jakiegoś niewielkiego, wąskiego przedmiotu, na przykład małych nożyczek. Wtedy do zamka będzie można wprowadzić nowy suwak: musi mieć tę samą wielkość, co poprzedni. Na koniec na powrót zamykamy zabezpieczenie.
Co z wymianą zamka i innymi elementami?
Czasami jednak problemem nie jest suwak, a sam zamek błyskawiczny. Jego ząbki mogą się wyłamywać lub wyginać w nieodpowiednie strony, uniemożliwiając zamykanie plecaka. Wówczas trzeba wymienić cały zamek. Należy najpierw go odpruć, a następnie wszyć nowy. Do tego potrzeba już nieco krawieckich umiejętności. Poza tym takie prace przy plecaku spowodują nieco zmian w jego wyglądzie.
Osoby, którym igła i nici nie są obce, mogą także spróbować własnoręcznego przyszycia odprutych szelek. Kiedy plecak się przeciera, można także spróbować podbić uszkodzony fragment kawałkiem materiału. Ponownie jednak nie obędzie się to bez choćby drobnych wizualnych szkód. Tak samo będzie z ewentualnymi dziurami – w tym przypadku łatanie plecaka będzie nie tylko niezbyt estetyczne, ale najczęściej przedłuży jego żywot w bardzo niewielkim stopniu, a dziura znów się pojawi. Poważniejsze problemy to zwykle znak, że trzeba będzie zacząć szukać nowego modelu.