Odbudowa kompozytowa zęba to jedna z najczęstszych metod stomatologicznych, która ma na celu przywrócenie struktury i funkcji uszkodzonych zębów. W dzisiejszych czasach coraz więcej pacjentów wybiera ten innowacyjny sposób leczenia, który łączy w sobie efektywność, trwałość oraz estetykę. Czym dokładnie jest jednak odbudowa kompozytowa zęba? Jakie są jej główne zalety oraz kiedy warto ją rozważyć? W tym artykule dokładnie odpowiemy na te i inne pytania! Sprawdź go koniecznie!
Odbudowa kompozytowa zęba – co to za zabieg?
Kompozytowa odbudowa zęba, znana również jako odbudowa zęba kompozytem, to metoda stomatologiczna polegająca na naprawie uszkodzonych zębów za pomocą materiału kompozytowego. Materiał ten jest elastycznym tworzywem, składającym się z żywicy polimerowej oraz drobinek ceramicznych lub szklanych. Odbudowa kompozytowa jest często stosowana do naprawy ubytków w zębach, takich jak próchnica, złamania, ubytki spowodowane zużyciem, a także do zmiany kształtu i koloru zębów w celu poprawy estetyki uśmiechu.
Podczas procedury odbudowy kompozytowej zęba, dentysta usuwa uszkodzone tkanki zęba, a następnie precyzyjnie nakłada i modeluje kompozyt w taki sposób, aby odzwierciedlał naturalny kształt oraz kolor uzębienia. Materiał ten utwardza się za pomocą specjalnego światła UV, co sprawia, że staje się trwały i wytrzymały.
Komu w szczególności będzie polecana odbudowa kompozytowa zębów?
Odbudowa kompozytowa zębów może być polecana wielu pacjentom, ale istnieją pewne grupy osób, które szczególnie mogą skorzystać z tej metody. W szczególności taki zabieg sprawdzi się u pacjentów:
- z ubytkami w zębach – osoby, które mają próchnicę, złamane zęby, ubytki spowodowane zużyciem lub innymi defektami, mogą skorzystać z odbudowy kompozytowej, gdyż procedura ta pozwala na efektywne przywrócenie struktury i funkcji zęba,
- z potrzebami natury estetycznej – odbudowa kompozytowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu – tym bardziej że materiał kompozytowy jest dostępny w różnych kolorach, co pozwala na precyzyjne dopasowanie go do naturalnego koloru zębów,
- poszukujących nieinwazyjnych rozwiązań – dla osób, które chcą zminimalizować ingerencję w swoje zęby, odbudowa kompozytowa może być atrakcyjną opcją, ponieważ zabieg ten nie wymaga dużego „szlifowania” uzębienia, tak jak jest to m.in. przy licówkach,
- oczekujących szybkich rezultatów – odbudowa kompozytowa zęba może być przeprowadzona w jednej wizycie u stomatologa, co jest szybką i wygodną opcją, szczególnie dla osób, którym zależy na czasie.
Warto jednak przy tym pamiętać, że odbudowa kompozytowa stosowana jest jedynie na zdrowych zębach. Jeśli więc są objęte m.in. próchnicą, najpierw należy je dokładnie wyleczyć. Gdy z kolei uszkodzona jest ich korona, natomiast korzeń jest w dobrym stanie, najpierw konieczne będzie zastosowanie np. korony szklanej. Dopiero wtedy można zająć się dalszą odbudową uzębienia.
Kiedy kompozytowa odbudowa zęba nie będzie wskazana?
Warto pamiętać, że kompozytowa odbudowa zęba nie będzie idealnym zabiegiem dla każdego. Przede wszystkim nie można przeprowadzić takiego zabiegu u osób z bardzo zaawansowaną próchnicą. Odbudowa kompozytowa może być w tym przypadku niewystarczająca.
Materiał ten, mimo ogólnej trwałości i odporności na zniszczenia, nie będzie także dobry dla osób zmagających się z bruksizmem. Przy takiej dolegliwości niestety istnieje bardzo duże ryzyko, że kompozyt szybko się wytrze i nie będzie spełniać swojej funkcji.
Co ciekawe, materiał kompozytowy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, jednak zawarte w nim składniki mogą u niektórych osób wywoływać uczulenie. Jest to oczywiście niski odsetek pacjentów, jednak warto najpierw upewnić się, czy nie występuje reakcja alergiczna.
Jakie są główne zalety odbudowy kompozytowej zębów?
Kompozytowa odbudowa zęba ma wiele zalet. Stosuje się ją zarówno w celach estetycznych, jak i wtedy, gdy konieczne jest przywrócenie podstawowej funkcji uzębienia. Technika ta ceniona jest głównie za:
- wysoką estetykę – kompozyt jest dostępny w różnych kolorach, co pozwala na precyzyjne dopasowanie do naturalnego koloru zęba – można z jego pomocą wyrównać zęby, zamaskować przebarwienia, drobne ubytki czy diastemę,
- niską inwazyjność – zabieg wymaga minimalnej ingerencji w ząb, co oznacza, że zdrowa tkanka pozostaje zachowana,
- trwałość – nowoczesne materiały kompozytowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co zapewnia długotrwały efekt – niekiedy nawet do ok. 5 lat,
- szybkość – odbudowa kompozytowa zęba może być przeprowadzona w jednej wizycie u stomatologa, co oszczędza czas pacjenta,
- bezpieczeństwo – materiały kompozytowe są bezpieczne dla zdrowia, a procedura nie wymaga stosowania materiałów, które zawierają rtęć, jak w przypadku amalgamatów,
- niski koszt – zabieg kompozytowej odbudowy zęba jest wielokrotnie o wiele tańszy niż chociażby założenie licówek.
Odbudowa kompozytowa zęba krok po kroku – czyli jak wygląda ten zabieg?
Osoby, które rozważają kompozytową odbudowę zęba, z pewnością zastanawiają się, jak dokładnie wygląda taki zabieg. Przedstawimy więc jego poszczególne etapy. Warto przy tym pamiętać, że cały proces jest całkowicie bezbolesny i dość szybki.
W pierwszej kolejności zdrowego zęba należy wytrawić specjalnym preparatem. W tym celu na jego powierzchnię nakłada się kwas, który przygotowuje płytkę pod kompozyt.
Następnie należy nałożyć tzw. warstwę adhezyjną preparatu typu bond. Tworzona jest w ten sposób “baza”, dzięki której kompozyt będzie lepiej przylegał do płytki.
W kolejnym kroku stomatolog nakłada już właściwy materiał, a więc kompozyt, nadając przy okazji zębom odpowiedni kształt. Każda warstwa jest utrwalana lampą polimeryzacyjną. Czas naświetlania zależy m.in. od grubości nałożonej warstwy.
Na koniec zostaje już tylko dokładnie wypolerować materiał kompozytowy i gotowe!
Jak zatem widzisz, odbudowa kompozytowa zęba to dość szybki i prosty zabieg, który przynosi świetne rezultaty. Jeśli więc chcesz poprawić jakość czy estetykę swojego uśmiechu, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty. Lekarz stomatolog podpowie, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie lub zaproponuje inne alternatywy.