Śliskie materiały, z których wykonywane są schody, wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Pasy antypoślizgowe stanowią skuteczną ochronę przed poślizgiem, a ich wykonanie związane jest z koniecznością groszkowania materiału. Czym jest proces groszkowania i jak wykorzystać go podczas zabezpieczania schodów? Sprawdź!
Zabezpieczanie schodów
Gładkie kamienne stopnie czy konstrukcje betonowe schodów mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla osób korzystających z klatki schodowej. W instytucjach użytku publicznego, pasy antypoślizgowe są wymagane przez opiniujące rady, sprawdzające poziom bezpieczeństwa w budynkach. Zabezpieczenia schodów można wykonywać przy pomocy różnych materiałów. Często stosowanym rozwiązaniem jest przyklejenie pasów z papieru ściernego. Jest to sposób skuteczny, jednak bardzo krótkotrwały. W celu uzyskania trwałego efektu zaleca się groszkowanie materiału, które nadaje stopniom cech antypoślizgowych i podnosi bezpieczeństwo użytkowania schodów.
Groszkowanie betonu i kamienia
Schody wykonane z betonu, marmuru, granitu czy lastryka wymagają zastosowania pasów antypoślizgowych. W tym celu wykonywane jest groszkowanie materiału, które ma na celu nadanie powierzchni szorstkości. W procesie groszkowania wykorzystuje się specjalne maszyny, które precyzyjnie i skutecznie śrutują beton lub kamień, jednocześnie go nie niszcząc. Struktura materiału zmienia się z gładkiej i wypolerowanej na bardzo szorstką. Rozwiązanie to jest długotrwałe i pozwala znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa. Pasy antypoślizgowe nie ścierają się i nawet intensywne użytkowanie schodów nie wpływa w żaden sposób na ich skuteczność oraz wygląd.
Jak wygląda groszkowanie?
Odnawianie marmurowych czy betonowych schodów zwieńczane jest zazwyczaj wykonaniem pasów antypoślizgowych, których obecność jest wymagana we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Decyzja dotycząca renowacji schodów powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniej firmy, która w sposób profesjonalny i kompleksowy zajmie się ich konserwacją. Firma Warhmouse, działająca na rynku od kilkunastu lat, oferuje wysokojakościowe śrutowanie betonu oraz kamienia, gwarantując jednocześnie uzyskanie pożądanego efektu przy dbałości o materiał. Jak wygląda proces groszkowania? Proces rozpoczynany jest od wyszlifowania powierzchni materiału oraz wypełnienia ewentualnych ubytków. Następnie materiał polerowany jest różnymi gradacjami narzędzi diamentowych i groszkowany – specjalna maszyna wykonuje niewielkie wgłębienia za pomocą śrutu, tworząc pożądaną, szorstką powierzchnię.