Joyce Carol Oates i jej dzieła psychologiczne. Helen Fielding i postać Bridget Jones. Lauren Weisberger i Diabeł ubierający się u Prady. Każda stworzyła inne postacie, które polubiło sporo osób. Przeczytaj więcej o ich twórczości, bohaterach, a wybierzesz dzieło dla siebie.
Joyce Carol Oates – pisze wyjątkowe powieści, które motywują
Urodzona 18 czerwca 1938 w Lockport. Tworzy książki z różnymi wątkami. Bohaterki tych dzieł nie są pewne siebie. Jednak w miarę rozwoju fabuły zyskują lepsze cechy charakteru. Pisarka napisała ich sporo i tworzy dalej. Wśród nich książki dla dzieci, horrory, thrillery, a nawet wiersze. Otrzymała jedenaście nagród i pięć nominacji. W 1970 otrzymała National Book Award za powieść „Oni”.
Joyce Carol Oates – czego nauczy się czytelnik?
Po lekturze jej dzieł będzie łatwiej negocjować, nie poddawać się, uczyć się na błędach, wyciągać wnioski. Wszystko to zyskasz, gdy sięgniesz po książki Joyce Carol Oates będące skarbnicą wiedzy psychologicznej. Zapewnią rozrywkę na wieczory o każde porze roku, a jeszcze dostarczą porcji informacji. Nie często się zdarza, że autor łącz przyjemne z pożytecznym.
Joyce Carol Oates – co napisała?
Zadebiutowała w 1964 roku. Opowiadania zaczęła pisać w wieku czternastu lat, a potem przyszedł czas na powieści. O kobietach, które stały się pewne siebie, a wcześniej takie nie były. Pisarka lubi ten temat i chętnie o nim pisze. To bardzo ważne, żeby kobieta była atrakcyjna, pewna swoich możliwości.
Spis powieści:
- „Amerykańskie apetyty”
- „Zabiorę cię tam”
- „Moja siostra, moja miłość”
- „Blondynka”
- „Córka grabarza”
- „Wodospad”
- „Muzeum doktora Mosesa. Opowiadania”
- „Pustkowie”
- „Dziewczyna z tatuażami”
- „Ofiara”
- „Po to żyłem”
- „O człowieku, który stracił cień”
- „Walet pik”
- „Tatulo”
- „Oni”
Lauren Weisberger – humor i determinacja
Popularność przyniosła jej powieść „Diabeł ubiera się u Prady”. Powstał także film na jej podstawie. Wiele osób polubiło jedno i drugie dzieło.
Lauren Weisberger urodziła się w 1977 roku. Po ukończeniu Cornel Universitty pracowała przez prawie rok jako asystentka szefowej w znanym piśmie o modzie. To między innymi dlatego książka „Diabeł ubiera się u Prady” oraz film były świetne. Andy Sachs to bohaterka jej dzieła o niesympatycznej szefowej. Świetnie opisała przemianę dziewczyny. Zakończenie mogłoby być inne, ale wiele osób lubi film i książkę. W dziele „Zemsta ubiera się u Prady’ spotykają dwie znane już bohaterki. Andy i Emily prowadzą pismo o ślubach. Niestety w tym dziele nie ma wiele o Mirandzie, ale jest interesujące.
Ukazał się jej następujące książki:
- „Diabeł ubiera się u Prady”
- „Zemsta ubiera się u Prady”
- „Ostatnia noc w Chateau Marmont”
- „Gra singli”
- „Amerykańskie dziewczyny poszukują szczęścia”
- „Portier nosi garnitur od Gabbany”
- „W pogoni za Harrym Winstonem”
Autorka pisze w bardzo dobrym stylu. Większość jej dzieł dobrze się czyta. Czytelnik nie nudzi się podczas lektury. Wątki romansu, obyczajowe zachęcają do przeczytania. Warto sięgnąć po jedną, a potem po kolejne.
Helen Fielding – to ona stworzyła postać Bridget Jones
To znana od dawna pisarka. Popularne stały się jej powieści o przygodach Bridget Jones. Postać bohaterki jest wyjątkowa Ma spore poczucie humoru, ale też skłonność do narzekania. Szczególnie na mężczyzn i nadwagę. Czyta wiele poradników o związkach, odchudzaniu. Stosuje różne diety, ale bezskutecznie. Ciągle się waży i nie widzi efektów.
Helen Fielding – co napisała? Przygody Briget Jones
W każdej z części są inne przygody Bridget. Wiele zabawnych scen z życia rodzinnego i nie tylko. Wujek Geoffrey bez przerwy wypytuje Bridget o jej faceta. Matka także ciągle jej przypomina, że powinna wyjść za mąż. Nie ma łatwo, a jeszcze sama też się stresuje. Spotyka się ze swoimi przyjaciółkami. Piją alkohol, jedzą, spędzają miło czas. W książce „W pogoni za rozumem” Bridget zaczyna sobie uświadamiać, że czyta za dużo poradników i postępuje według rad w nich zawartych, zamiast kierować się swoim rozsądkiem. W dziele „Dziecko” bohaterka książek Helen Fielding ma już dzieci z wymarzonym mężczyzną. Jej losy jednak komplikują się i nie wszystko idzie po jej myśli. Helen Fielding stworzyła postać, która jest bliska kobietom w różnych kategoriach wiekowych. Warto przeczytać wszystkie części i pośmiać się trochę.
Wszystkie książki o Briget Jones:
- „Dziennik Bridget Jones”
- „W pogoni za rozumem” (cz. 2 Dziennika)
- „Szalejąc za facetem”
- „Dziecko”
Helen Fielding – co oprócz Bridget?
Książki te również mają swoich zwolenników. Jednak przygody szalonej Bridget są chętniej czytane. Stanowią lekturę na poprawę humoru i nie tylko. Mogą być świetnym prezentem na wiele okazji. Oto one:
- „Potęga sławy”
- „Rozbuchana wyobraźnia Olivii Joules”
Jak widać, warto przeczytać wszystkie lub wybrane dzieła wymienionych pisarek. Kobiety i mężczyźni znajdą coś dla siebie. Każdy potrzebuje wiedzy psychologicznej, humoru i dobrej lektury.