Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia? Sprawdź!

Kamień urodzeniowy to luźne tłumaczenie terminu „birthstone”. Ta klasyfikacja minerałów jest szczególnie popularna w krajach anglojęzycznych, lecz mało kto wie, że wywodzi się ona z Polski! Zaciekawieni? Zapraszamy do artykułu, gdzie wyjaśniamy jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia!

Kamień urodzeniowy – krótka historia

Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia? Początki tej tradycji można doszukiwać się już od czasów starożytności, kiedy dopasowano także kamienie zodiakalne. Minerały były wybierane według wierzeń, które zakładały, że istnieją powiązania między kamieniami i ich mocą ze względu na układ planetarny czy kolor.

Barwa minerału ma związek z planetami, które były w konkretnym ustawieniu w miesiącu narodzin. Kamień urodzeniowy miał „przybliżyć ” tę najbardziej odległą. Uważało się, że pozwala to przywrócić równowagę w życiu.

Czas VIII i XI wieku to okres, kiedy popularne było łączenie kamieni z konkretnymi apostołami. Praktyka polegała na przechowywaniu dwunastu minerałów i noszeniu jednego na miesiąc.

Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia? Nowoczesna klasyfikacja

Współczesny kamień urodzeniowy to tradycja, która wywodzi się z XVIII-wiecznej Polski, chociaż Amerykański Instytut Gemologiczny zapoczątkował ten zwyczaj w XVI wieku.

W 1912 roku, w Kansas, odbyło się spotkanie Narodowego Stowarzyszenia Jubilerów. Ustalono klasyfikację kamieni, która jest dostosowana do współczesnego kalendarza. Na przestrzeni kolejnych lat wprowadzano niewielkie zmiany, a najnowsza aktualizacja pochodzi z 2019 roku.

Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia - klasyfikacja według miesięcy
Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia? Infografika obrazuje nowoczesną klasyfikację z 2019 roku.

Styczeń – granat

Granat zwykle kojarzy się z kolorem czerwonym, lecz w rzeczywistości może występować w każdym kolorze oprócz niebieskiego. Ten minerał z grupy krzemianów ma twardość 7-7,5 w skali Mohsa i najczęściej występuje w odcieniach czerwieni, pomarańczowego i fioletu. Jest świetnym, trwałym materiałem, który dobrze sprawdzi się w biżuterii na co dzień.

Jeśli chodzi o symbolizm, niektórzy uważają granat za kamień o właściwościach ochronnych. W przeszłości był noszony z tego powodu przez wojowników i członków rodzin królewskich.

Luty – ametyst

Ametyst to nic innego, jak odmiana kwarcu. Ma charakterystyczny, głęboki fioletowy kolor, chociaż odcień może się nieco różnić w zależności od okazu. Ten minerał ma twardość, która wynosi 7, czyli jest zaliczany do trwałych kamieni.

Należy jednak uważać, ponieważ ametyst, który będzie narażony na dużą dawkę promieniowania, może stracić kolor i stać się bezbarwny. Sytuacje, które mogą do tego doprowadzić to na przykład: duża ekspozycja na słońce lub przeróbki u jubilera. Doświadczony specjalista wie, że kamień należy wyjąć, ponieważ czynności takie jak lutowanie mogą pozbawić go koloru.

Kolor fioletowy wielu osobom kojarzy się z królewską władzą i duchowością. Według legend, święty Walenty nosił pierścień z ametystem. W średniowieczu stał się symbolem prawdziwej miłości. Obecnie, niektórzy wierzą, że ametyst jest talizmanem, który zapewnia pokój i harmonię.

Marzec – akwamaryn, krwawnik

Akwamaryn to minerał, który jest przezroczystą odmianą berylu. Jego twardość wynosi 7,5-8 w skali Mohsa. Jest to fantastyczny, trwały kamień, który nie jest drogi. Jego barwa może być niebieska lub niebieskozielona, w zależności od ilości jonów żelaza.

Dawniej wierzono, że ten minerał chroni marynarzy. Współcześnie kojarzony jest ze szczęściem w małżeństwie i wysoką inteligencją.

Krwawnik, czyli heliotrop to odmiana chalcedonu. Jego barwa jest ciemnozielona, a na powierzchni widoczne są czerwone kryształy aktynolitu. Po zanurzeniu tego minerału w wodzie, można zaobserwować czerwone refleksy. Jego twardość wynosi 6,5-7, czyli minerał jest wytrzymały.

Ten kamień urodzeniowy jest noszony przez niektórych jako symbol duchowego rozwoju.

Kwiecień – diament

Diamenty są z pewnością najbardziej popularnymi i prestiżowymi kamieniami na całym świecie. Swój sukces zawdzięczają najwyższej twardości w skali Mohsa – wartość 10. Diament jest najtwardszą substancją, która naturalnie występuje w przyrodzie. Barwa jest najczęściej przezroczysta, chociaż może być dowolna.

Diamenty kojarzą się z siłą i wieczną miłością, dlatego są tak chętnie wybierane do projektów zaręczynowych i ślubnych.

Maj – szmaragd

Tak jak akwamaryn, szmaragd jest odmianą berylu. Najczęściej jest kojarzony z kolorem zielonym. W starożytności tym mianem określano wszystkie minerały o tej barwie. Twardość jest równa 7,5-8, czyli również jest to minerał, który rewelacyjnie się sprawdza w biżuterii na co dzień.

Dawniej wierzono, że noszenie szmaragdów skutkuje większą inteligencją i pozwala na myślenie obiektywne. Głoszono również, że jest to kamień leczniczy i pozwalający przewidywać przyszłość. Obecnie, niektórzy uważają, że ten minerał to symbol wierności.

Czerwiec – perła, aleksandryt, kamień księżycowy

Perła to pierwszy i jedyny klejnot z listy, który jest wytworem zwierząt. Charakteryzuje się jasnym, kremowym kolorem, chociaż rzadsze okazy mogą przybierać takie odcienie, jak zielony, niebieski, szary, czarny. Największym minusem jest twardość, która wynosi 2,5-4,5 w skali Mohsa. Zdecydowanie wyklucza to codzienne użytkowanie, jeśli zależy nam na nienaruszonym stanie. Pomimo tej wady, perły są odporne na zgniecenia.

Starożytna chińska tradycja mówi, że perły są symbolem mądrości i są noszone przez smoki. Współcześnie istnieje skojarzenie pereł z uczciwością, czystością i mądrością.

Aleksandryt to rzadka odmiana chryzoberylu. Twardość w skali Mohsa wynosi 8,5, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem trwałości. Jego barwa może być zielona, niebieska, fioletowa i czerwona. Najbardziej charakterystyczne są okazy, które są zielone w świetle słonecznym i czerwone w świetle żaru. Jest to bardzo rzadki i niezwykle drogi kamień.

Aleksandryty mogą być noszone ze względu na wierzenia, że wzmacniają intelekt i zwiększają szczęście. W Europie są uważane za symbol zazdrości i romantyczności.

Kamień księżycowy jest odmianą ortoklazu. Najbardziej niezwykłą cechą tych minerałów jest ich kolor. Zachodzi w nich zjawisko, które jest nazwane adularyzacją. Objawia się to niebieskim, połyskującym paseczkiem, który pojawia się na powierzchni i przesuwa się przy poruszaniu kamieniem. Kolejne niezwykłe zjawisko, które występuje na ich powierzchni to schillerescencja, czyli tęczowy połysk i migotliwość.

Te dwa zjawiska występują tylko w niektórych przypadkach. Opalescencja, czyli srebrzysto-niebieska poświata to już cecha wszystkich kamieni księżycowych. Twardość wynosi 6-6,5 w skali Mohsa. Nie jest to idealny materiał do biżuterii na co dzień, lecz przy odpowiednim przechowywaniu może być równie trwały co kamienie o wyższych wartościach.

Współcześnie uważa się, że ten kamień urodzeniowy wpływa na ludzką świadomość i intuicję. Używany jest do medytacji, tłumaczenia snów.

Lipiec – rubin

Rubin to odmiana korundu. Kojarzony jest z klasyką i elegancją. Swoją popularność zawdzięcza dużej trwałości i pięknym, nasyconym czerwonym kolorze. Twardość minerału wynosi 9 w skali Mohsa.

Rubiny, podobnie jak granaty, były kojarzone z fizycznością i siłą. Używane były głównie przez wojowników. Uważano również, że łagodzą gniew. Obecnie, rubin kojarzony jest z władzą, miłością i namiętnym pożądaniem.

Sierpień – oliwin, spinel, sardonyks

Oliwin może kryć się za nazwą perydot. Jest to minerał, który tak jak kamień księżycowy i granat, jest odmianą krzemianu. Barwa oliwinów jest zazwyczaj zielona, ale może też być brązowa i czarna. Wyjątki są białe i bezbarwne. Twardość tych minerałów wynosi 6,5-7. Tak jak w przypadku kamieni księżycowych, odpowiednie przechowywanie jest w stanie zapewnić świetny stan kamienia wraz z upływem czasu.

W przeszłości uważano, że oliwiny odstraszają nocne złe duchy. Obecnie, ten kamień urodzeniowy symbolizuje witalność i odwagę.

Spinele to rzadkie minerały. Ich twardość wynosi 8 w skali Mohsa. Duża odporność na uszkodzenia w połączeniu z najbardziej zróżnicowaną paletą barw sprawia, że to coraz bardziej popularny kamień w złotnictwie i jubilerstwie.

Obecnie uważa się, że spinele wzmacniają witalność i energię.

Sardonyks to wielobarwna odmiana agatu. Charakteryzuje się białymi i brunatno czerwonymi pasami, które mają różne grubości. Twardość w skali Mohsa wynosi 7, co sprawia, że można go nosić na co dzień.

Obecnie niektórzy uważają, że sardonyksy to amulet ochronny i pomagają ze złymi życzeniami i zapobiegają nagłej śmierci.

Wrzesień – szafir

Tak jak rubiny, szafiry to odmiana korundu. Ten kamień szlachetny zwykle kojarzy się z głębokim kolorem niebieskim, chociaż mało kto wie, że może on przybierać kolor różowy, pomarańczowy, żółty, zielony, fioletowy czy nawet bezbarwny. Niewątpliwą zaletą tych kamieni jest ich trwałość. Twardość w skali Mohsa wynosi aż 9.

Szafiry są uważane za kamienie ochronne. Mogą wspomóc w zapobieganiu wszelkich nieszczęść. Obecnie są uznawane za symbol prawdy, czystości i miłości.

Październik – opal, turmalin

Opal jest ciekawym minerałem, ponieważ pomimo nieco niskiej twardości w skali Mohsa (5-6,5) jest często klasyfikowany jako kamień szlachetny (twardość powyżej 7). Ten kamień urodzeniowy na pierwszy rzut oka może się wydawać podobny do kamienia księżycowego. Opale zwykle mają jasny kolor – bezbarwny, biały, żółty, niebieski, zielony, a nawet wielobarwny. Ich cechą charakterystyczną jest tęczowy, opalizujący efekt.

Te minerały kojarzą się z magią i światłem. Dawniej przypisywano im właściwości lecznicze. Obecnie, niektórzy uważają, że ten kamień urodzeniowy symbolizuje wiarę i zaufanie.

Turmalin to kamień urodzeniowy, który należy do grupy krzemianów. Twardość tych minerałów wynosi 7-7,5. Ich ogromną zaletą jest występowanie w bardzo szerokim zakresie barw.

Turmalin kojarzony jest z przyjaźnią, bogactwem i miłością. Ma za zadanie przyciągać pozytywną energię.

Listopad – cytryn, topaz

Cytryn, czyli kwarc żółty to rzadki minerał. Jego twardość wynosi 7. Barwa może być żółta lub w ciemnopomarańczowa.

Ten kamień urodzinowy kojarzony jest ze zwalczaniem negatywnej energii. Dodatkowo, ma za zadanie zwiększać optymizm.

Topaz to rodzaj krzemianu. Jego barwa może być przezroczysta, niebieska, brązowa, pomarańczowa, żółta, zielona czy różowa. Twardość w skali Mohsa wynosi 8.

Ten kamień urodzeniowy symbolizuje moc i siłę.

Grudzień – turkus, cyrkon, tanzanit

Turkus to minerał z grupy fosforanów. Jego twardość w skali Mohsa wynosi 5,5-6. Ten kamień urodzeniowy występuje w kolorach błękitu i zieleni.

Turkus uważany jest za symbol szczerości i hojności.

Cyrkon to kamień urodzeniowy, który charakteryzuje się bogatą paletą barw. Twardość w skali Mohska wynosi 7,5. Cyrkonie mogą stracić kolor po długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Cyrkon symbolizuje praktyczność, skupienie i równowagę.

Tanzanit to kamień, który jest odmianą zoisytu. Barwa tego minerału może przybierać kolor niebieski, fioletowy, brązowy, szary, żółty lub bezbarwny. Po obróbce cieplnej może przybierać charakterystyczne, intensywne odcienie niebieskiego i fioletowego. Twardość wynosi 6,5-7.

Tanzanit to minerał, który jest uznawany za symbol miłości, bogactwa i dobrego życia. Kojarzony jest z pozytywną energią.

Kamień urodzeniowy czy urodzinowy?

Warto wiedzieć, że te dwa pojęcia nie powinny być stosowane jako synonimy, ponieważ mają różne znaczenie. Kamień urodzeniowy jest przypisany do miesiąca, natomiast kamień urodzinowy do dnia tygodnia, czyli:

Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia? Podsumowanie

Nowoczesne kamienie urodzeniowe to: