Kołdry puchowe – jak o nie dbać?

Dobrej jakości kołdra to świetny pomysł na prezent na Dzień Matki. Do tego komplet pościeli 200×220 z pięknym wzorem, miękkie prześcieradło i duża poduszka – brawo, właśnie zadbaliśmy o zdrowy sen najbliższej osoby!  Jak upewnić się, że kołdra puchowa będzie nam dobrze służyć przez wiele lat? To proste – należy tylko pamiętać o kilku kwestiach, które wyszczególniamy w niniejszym artykule.

Kołdra puchowa – dlaczego warto?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kołder: https://www.karo.waw.pl. Często stawiamy na syntetyczne warianty, ale kołdry puchowe i wełniane również cieszą się ogromną popularnością. To niemały wydatek, na który jednak warto się zdecydować.

Kołdry wypełnione naturalnym pierzem zapewniają nie tylko dobrą cyrkulację powietrza – to zapobiega poceniu się – ale i doskonale trzymają ciepło. To najlepszy wybór dla każdego zmarzlucha, chociaż pod takim nakryciem nie grozi nam także przegrzanie podczas letnich miesięcy. Do ich wyrobu najczęściej stosuje się kaczy lub gęsi puch – cechuje się on najwyższą jakością. Przy okazji kołdry puchowe to rozwiązanie ekologiczne. Niestety, wiele osób cierpi na alergię na puch, więc nie mogą sobie pozwolić na naturalną kołdrę z pierza. Zamiast tego warto zastanowić się nad kołdrą obciążeniową, o której piszemy w innym artykule: https://lubie.com.pl/koldra-obciazeniowa-co-to-jest-do-czego-sluzy-i-kto-moze-pod-nia-spac/.

Jeżeli tylko nie mamy alergii na pierze, jest ona wyborem bardzo zdrowym, a dzięki wytrzymałości puchowa kołdra przez lata nie straci swoich właściwości. Warunkiem tego ostatniego jest oczywiście odpowiednie troszczenie się o nią – jak niemal zawsze przy wyposażeniu wysokiej jakości.

Jak prać kołdrę puchową?

Przede wszystkim, gdy chodzi o kołdry puchowe: https://www.karo.waw.pl/category/koldry, należy zrezygnować z czyszczenia chemicznego – silne środki chemiczne rujnują właściwości naturalnego pierza. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z usług specjalisty zajmującego się czyszczeniem tego rodzaju wyposażenia. 

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zaniesienie kołdry do pralni, można wyprać ją samodzielnie. W takim wypadku najlepiej byłoby wyprać ją ręcznie w wannie. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pralki, należy przede wszystkim pamiętać, że nie wolno przekraczać temperatury 60 stopni Celsjusza – pozwoli pozbyć się wszystkich grzybów i bakterii, ale nie uszkodzi pierza. Najbezpieczniejsza temperatura to 30-40 stopni – wystarczy do odświeżenia. Jeśli chodzi o środek czyszczący, kołdry puchowe powinny być prane tylko przy użyciu preparatów przeznaczonych specjalnie do pierza. Ponadto, nie mogą być wybielane ani prasowane.

Częstotliwość prania jest indywidualna. Z reguły wystarczy robić to maksymalnie dwa razy do roku. Po wyjęciu z pralki kołdrę należy bardzo dokładnie wycisnąć i wysuszyć, by była miękka i lekka. Jeśli potrzebujesz dokładniejszego instruktażu prania kołdry puchowej, odwiedź https://nowoczesny.pl/pranie-koldry-w-5-krokach/ i zobacz, jak to zrobić w 5 krokach.

Kołdra puchowa – codzienne dbanie

Puchowe kołdry powinny być regularnie wietrzone – ten zabieg pozwoli wyeliminować kurz oraz sprzyjającą rozwojowi bakterii i grzybów wilgoć. Oczywiście, wietrzenie musi odbywać się podczas odpowiedniej aury – wtedy gdy wieje wiatr a powietrze jest suche. Uwaga – pierze nie lubi intensywnego słońca! Żeby nie musieć zwiększać częstotliwości prania wszystkich plam warto się pozbywać tak szybko jak to możliwe, przy użyciu gąbki i mydła.

By mieć pewność, że kołdra przez lata zachowa miękkość, trzeba pamiętać o tym, iż pierze naturalne to materiał bardzo delikatny. Kołdry i poduszki puchowe należy codziennie dokładnie strzepywać, inaczej ryzykujemy, że z pierze straci sprężystość i wyposażenie stanie się płaskie. Zrezygnujmy z ciężkich narzut, próżniowego pakowania czy wciskania do szuflady – ugniatanie zdecydowanie mu nie służy. Po kołdrze nie powinno się także skakać.

Pamiętaj, że niezależnie czy w chodzi o komplet pościeli 200×220, kołdrę czy poduszkę, konserwację należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli nie jesteś pewny, że poradzisz sobie z samodzielnym praniem kołdry, zanieś ją do specjalisty  – z wyposażeniem najwyższej klasy lepiej nie ryzykować żadnych eksperymentów! Codzienne dbanie o kołdry puchowe nie jest skomplikowane, a dzięki niemu okrycie zagwarantuje nam komfortowy sen przez wiele lat.