Pyszna kawa w domu to prosta metoda na poranne rozbudzenie i dobre rozpoczęcie dnia. Domowe sposoby parzenia kawy mogą być proste i wcale nie wymagające dużych nakładów finansowych. Istnieje wiele tajemniczych urządzeń do przygotowania tego naparu, ale jak wybrać najlepsze? Jak parzyć kawę, by była tak samo dobra jak w kawiarni? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Metody parzenia kawy – podział
Sposoby parzenia kawy to rozległy temat. Aby zgłębić swoją wiedzę, warto poznać najprostszy podział metod, czyli:
- metody grawitacyjne – parzenie kawy za pomocą tej metody polega na przelewaniu wody (o odpowiedniej temperaturze) przez kawę. Jak nazwa wskazuje, odbywa się to za pomocą grawitacji. Ze zmielonych ziaren wypłukiwane są związki chemiczne oraz olejki. Parzenie kawy w ten sposób gwarantuje klarowność i brak osadu;
- metody immersyjne – immersyjne sposoby parzenia kawy polegają na infuzji. Oznacza to, że zmielone ziarna są pozostawiane przez określony czas w wodzie. Te metody wymagają oddzielenia fusów od naparu.
Sposoby parzenia kawy
Kawę zaparzyć można na wiele sposobów. Istnieje wiele metod, które pomogą w osiągnięciu naparu jak od baristy!
Parzenie kawy w kubku
Wyszukane, alternatywne sposoby parzenia kawy nie będą odpowiednie dla każdego. Nie ma prostszego przepisu na ten ciemny napar, jak tradycyjna zalewajka. Wystarczy odmierzyć dwie łyżeczki rozpuszczalnej lub zmielonej kawy i całość zalać prawie wrzącą wodą.
Pomimo łatwości w przygotowaniu, taką kawę można łatwo zepsuć. Niewiele osób wie, że temperatura wody ma tak duże znaczenie. Zaleca się, aby wynosiła ona od 88 do 94 stopni Celsjusza. Parzenie kawy za pomocą wrzątku w rezultacie może spowodować nieprzyjemny, bardzo gorzki smak.
Ekspres kolbowy
Znane sposoby parzenia kawy to przede wszystkim metoda przy użyciu ekspresu kolbowego. Wymaga ona dużej dawki cierpliwości oraz zaangażowania, lecz dla wielu osób jest najlepszym sposobem na uzyskanie niezwykle aromatycznego espresso.
W ekspresie kolbowym gorąca woda jest przepuszczana pod ciśnieniem przez zmielone ziarna. Po wypełnieniu kolby zmieloną kawą, należy wyrównać powierzchnię i docisnąć za pomocą tampera. Na koniec należy umieścić ją w ekspresie, aby rozpoczął się proces parzenia.
Jak parzyć kawę, która będzie perfekcyjna? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim, należy testować różne proporcje. Optymalna ilość kawy to od 7 do 16 gramów. Należy pamiętać, żeby drobno zmielić ziarna, tak aby woda nie przepłynęła zbyt szybko.
French press
Wyjątkowo prostym sposobem jest przyrządzenie kawy french pressem, czyli zaparzaczem tłokowym. Znane sposoby parzenia kawy polegają na odpowiednim doborze proporcji, zatem w tym przypadku zalecane jest 6 gramów kawy na 100 ml wody.
Do zaparzenia kawy we french pressie potrzebna jest filtrowana woda i grubo zmielone ziarna kawy. Należy je wsypać do naczynia i zalać wodą o temperaturze 90 stopni Celsjusza, tak, aby jedynie przykryć zmielone ziarna. Kolejnym krokiem jest wymieszanie całości i pozostawienie naparu na około 1 minutę. Następnie należy dolać pozostałą wodę, wymieszać, nałożyć przykrywkę urządzenia i odczekać 3 minuty. Dopiero po tym czasie należy docisnąć tłok i to wszystko – można się już cieszyć pysznym napojem!
Aeropress
Aeropress składa się z cylindra, tłoka oraz sitka, przez które przeciska się napar. Jak parzyć kawę za pomocą urządzenia, które wyglądem przypomina strzykawkę? Istnieją dwa sposoby parzenia kawy – klasyczna i odwrócona.
Do zaparzenia kawy najlepiej sprawdzi się świeżo mielona kawa ziarnista. Dobrym wyborem będą przede wszystkim ziarna jasno palone, które oddadzą swój niezwykły smak.
Metoda klasyczna
Do przygotowania jednej porcji potrzebne będzie od 18 do 20 gramów drobno mielonej kawy i woda o temperaturze 90 stopni Celsjusza.
Na okrągłym sitku należy nałożyć papierowy filtr. Warto przelać go wrzątkiem, aby pozbyć się papierowego posmaku. Kolejnym krokiem jest wsypanie kawy, zalanie jej 50 ml wody i odczekanie 30 sekund. Po tym czasie należy dolać pozostałą wodę i zaczekać minutę lub dwie. Ostatnim krokiem jest nałożenie tłoka na cylinder i powolne przeciśnięcie naparu. Na sam koniec powinien pojawić się charakterystyczny syk powietrza – oznacza to, że kawa jest gotowa do spożycia.
Metoda odwrócona
Różne sposoby parzenia kawy za pomocą tego samego urządzenia mogą pozwolić na uzyskanie zupełnie różnych walorów smakowych – tak jest właśnie w tym przypadku.
Do zaparzenia kawy metodą odwróconą należy przygotować drobno zmielone ziarna kawy (18-20 g). Następnym krokiem jest ustawienie tłoka tak, aby gumowa końcówka znalazła się na górze. Potem należy delikatnie wysunąć tubę. Zmieloną kawę pozostaje tylko wsypać do aeropressu, zalać całość 50 ml wody o temperaturze 90 stopni i odczekać pół minuty. Po upływie tego czasu należy dolać pozostałą wodę i odczekać 1-2 minuty. Na koniec wystarczy założyć sitko z filtrem i przełożyć urządzenie na wybrane naczynie. Kawę należy przecisnąć jednostajnym ruchem, do uzyskania syku powietrza.
Kawiarka
Parzenie kawy w kawiarce jest charakterystyczne dla włoskich domów. Wybierając urządzenie, należy pamiętać, aby jego wielkość odpowiednio dobrać do konkretnych potrzeb. Pojemność kawiarki określana jest ilością filiżanek, jakie można uzyskać z jednego parzenia. Jedna filiżanka to zwykle 25 – 35 ml kawy.
Przygotowując kawę należy pamiętać o odpowiednim zmieleniu ziaren – powinny być nieco grubsze niż do espresso. Zbyt drobne zmielenie może spowodować zatkanie sitka.
Do kawiarki należy wlać gorącą wodę. Odpowiednia wysokość powinna być oznaczona w środku urządzenia. Następnym krokiem jest wypełnienie sitka zmielonymi ziarnami. Powierzchni nie wolno ubijać – wystarczy delikatnie wyrównać powierzchnię. Kawiarkę należy zakręcić i ustawić na kuchence. Ogień powinien być niewielki. Parzenie kawy należy natychmiast przerwać w momencie usłyszenia bulgotania. To wszystko! Tak przygotowany napar należy od razu przelać do filiżanek.
Parzenie po turecku
Sposoby parzenia kawy mogą być bardzo skomplikowane, jednak ten przykład to wspaniałe połączenie prostoty z niezwykłymi walorami smakowymi. Kawa po turecku wielu osobom może kojarzyć się ze zwykłą zalewajką, jednak jest to błędne przekonanie.
Na początek warto przygotować odpowiednie naczynie – dzbanek cezve, po polsku tygielek. Czubatą łyżeczkę drobno zmielonej kawy należy zmieszać z cukrem. Dla niepowtarzalnego smaku warto dodać kardamon. Składniki te należy wsypać do naczynia, dolać 1,5 filiżanki zimnej wody i podgrzać na małym ogniu. Gdy całość będzie bliska zagotowaniu, należy zdjąć tygielek z ognia. Czynność tę warto powtórzyć przynajmniej dwa razy. Kawa po turecku smakuje najlepiej od razu po zaparzeniu.
Stopnie palenia
Metody parzenia kawy warto dobierać w zależności od jej stopnia palenia. To również doskonały sposób na określenie swoich preferencji smakowych. Stopnie palenia kawy uzyskuje się poprzez wydłużanie lub skracanie czasu palenia oraz modyfikując temperaturę prażenia ziaren. Wyróżnia się trzy stopnie:
- kawa jasno palona – jest polecana osobom, które stosują alternatywne metody parzenia (np. aeropress). Ten stopień charakteryzuje się kwaśnym smakiem oraz wyczuwalnymi nutami owoców oraz kwiatów. Główną zaletą kawy jasno palonej jest brak goryczki;
- kawa średnio palona – ten rodzaj palenia zapewnia ziarnom nieco ciemniejszy odcień, a na ich powierzchni może pojawić się delikatna powłoka, która pochodzi z olejków eterycznych. Jest dobrym wyborem dla osób, które cenią balans pomiędzy goryczką a kwasowością;
- kawa ciemno palona – charakteryzuje się ciemnym kolorem ziaren i wyraźną powłoką, która pochodzi z olejków eterycznych. W smaku jest gorzka i intensywna. Przede wszystkim, stanowi bazę do parzenia kawy espresso.
Sposoby parzenia kawy – podsumowanie
Podsumowując, metody parzenia kawy można podzielić na dwa rodzaje. Sposoby immersyjne polegają na infuzji oraz konieczne jest oddzielenie fusów od naparu. Sposoby grawitacyjne polegają na przelewaniu wody przez kawę, zatem nie wymagają oddzielania fusów.
Tradycyjna domowa zalewajka może nie spełniać oczekiwań względem smaku, dlatego wiele osób rozważa zakup ekspresu. Zaletami tradycyjnego ekspresu automatycznego są: duża powtarzalność w smaku i oszczędność czasu. Osoby, które lubią eksperymentować z parametrami parzenia kawy, mogą okazać się bardziej zadowolone z ekspresu kolbowego.
Alternatywne sposoby parzenia kawy stają się niezwykle popularne. Posiadając kilka wybranych urządzeń można wydobyć z jednej kawy ogromną ilość niebanalnych wartości smakowych. Najciekawszymi urządzeniami do wypróbowania są: french press, aeropress oraz kawiarka. Mniej znanym, lecz równie interesującym sposobem może okazać się parzenie po turecku.
Bez wątpienia, warto spróbować różnych stopni palenia kawy i odnaleźć swój ulubiony. Im jest on ciemniejszy, tym kawa będzie bardziej gorzka.