Wybielanie zębów – wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Zadbana twarz jest wizytówką każdego człowieka. Jednakże najczęściej zwracamy uwagę na uśmiech. Piękne, zdrowe i białe zęby dodają pewności siebie i zdecydowanie są najlepszą ozdobą twarzy. Dlatego też coraz więcej osób udaje się do specjalisty w celu wybielenia zębów. Tego typu usługa nie należy do najtańszych, jednakże czego się nie robi, aby uzyskać olśniewający biały uśmiech. Istnieją również preparaty i urządzenia pozwalające na poprawę koloru szkliwa w domowym zaciszu. Jest to stosunkowo tani sposób na uzyskanie odpowiedniej barwy zębów. Zastosowanie preparatów ogólnodostępnych może się jednak okazać mniej skuteczne niż wybielanie u specjalisty. Wykorzystuje on w swojej pracy środki, które mogą zakupić wyłącznie lekarze. Preparaty wybielające, podobnie jak wiertła stomatologiczne czy przyrządy diagnostyczne oferuje każdy sklep stomatologiczny, warto jednak pamiętać, że tylko dentysta posiadający prawo do wykonywania zawodu może je zakupić. Który sposób poprawy koloru zębów jest lepszy i jak często należy powtarzać zabieg wybielania? Podpowiadamy!

Kiedy zdecydować się na wybielanie zębów?

Śnieżnobiałe zęby są marzeniem wielu osób. Coraz większą popularność zyskują zabiegi pomagające uzyskać odpowiedni kolor szkliwa, wykonywane przez stomatologów. Warto jednak przemyśleć, czy czas, w którym chcemy rozpocząć proces wybielania, jest odpowiedni. Najlepiej zdecydować się na taki zabieg po zakończeniu leczenia wszystkich zębów. Wówczas będziemy mogli cieszyć się olśniewającym i zdrowym uśmiechem przez długi czas. Nie ma sensu wybielać zębów, przed ważnymi uroczystościami, które mają odbyć się w niedługim czasie po przeprowadzeniu tego zabiegu. Podczas przywracania odpowiedniego koloru zębom musimy zachować szczególną dietę, pozbawioną wszelkich mocno barwiących napojów bądź produktów spożywczych, takich jak: kawa, barszcz czy czekolada. Dlatego też, jeśli chcemy wyglądać na uroczystości zjawiskowo, warto poddać się procesowi wybielania szkliwa kilka tygodni przed datą imprezy.

Usunięcie ósemek przed założeniem aparatu ortodontycznego – w jakich sytuacjach jest konieczne? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Na czym polega wybielanie zębów?

Wbrew pozorom wybielanie zębów nie jest skomplikowanym procesem, wymagającym codziennego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Obecnie nadawanie odpowiedniego koloru zębom polega na aplikowaniu specjalnego żelu, w którego skład wchodzi azotan potasu oraz fluor, do wcześniej przygotowanych nakładek, dopasowanych do naszego zgryzu. Wielu lekarzy korzysta z produktów Opalescence Go, które bardzo skutecznie poprawiają kolor szkliwa. Warto zaznaczyć, że są to preparaty, które zakupić może wyłącznie stomatolog.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto wybielać zęby i jak długo efekt jest widoczny po zakończeniu przeprowadzania tego procesu. Pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem możemy się cieszyć przez ok. 2 lata. Jednakże jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia porowatości szkliwa. W przypadku, gdy jest on wysoki, musimy być przygotowani, że efekt utrzyma się nieco krócej. W sytuacji, gdy po wybielaniu, spożywamy napoje o wysokiej zawartości cukrów, które posiadają silne barwniki, takie jak wino, kawa czy napoje gazowane, nie bądźmy zszokowani, gdy po pół roku od zabiegu nasze szkliwo straci swoją białą barwę.

Jak często wybielać zęby?

Warto dbać o kolor wybielonych zębów. Jeśli chcemy maksymalnie przedłużyć ich śnieżnobiały kolor, warto stosować się do założeń białej diety i nie spożywać kolorowych, silnie barwiących napojów oraz żywności. Ponowny zabieg wybielania można przeprowadzić dopiero po upływie roku lub 2 lat od poprzedniego. Preparaty dostępne dla stomatologów zawierają duże ilości środka wybielającego, który nakładany na szkliwo zbyt często może mieć na nie naganny wpływ. Oczywiście zalecenia te nie dotyczą wybielania zębów produktami dostępnymi w aptece bądź drogeriach. Tego typu preparaty zawierają znacznie mniejsze ilości środków wybielających, dlatego możemy je stosować znacznie częściej.