Kompletujemy strój na zimową wyprawę w góry

Odpowiedni ubiór to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać przed wyjściem w góry. Jeśli planujemy wyprawę zimą, ta sprawa nabiera jeszcze większej wagi. Przy kompletowaniu stroju trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, ale też dobrym zabezpieczeniu głowy, dłoni i stóp. Skoro wybierasz się w góry ważny jest także porządny plecak, jak na przykład plecaki Salomon. Podpowiadamy, jak prawidłowo skompletować strój na zimowy górski wypad.

Zimowe buty Salomon Toundra

Bez dobrych butów nie ma co się wybierać w góry. Odpowiednio dobrane obuwie powinno zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się oraz skręcenia stopy. Ta zasada dotyczy butów zakładanych o każdej porze roku, ale zimowe wycieczki stawiają przed nimi jeszcze większe wymagania. Muszą być nie tylko wygodne, ale też ciepłe i odporne na wilgoć. Przy zakupie butów warto też pomyśleć o tym, w jaki sposób będzie można przypiąć do nich raki, bez których górskie wędrówki zimą w wielu przypadkach nie będą możliwe.

Odpowiedni komfort termiczny i przyczepność na oblodzonych szlakach powinny zapewnić buty Salomon Toundra. Są wyposażone w cienką i lekką izolację sprawdzoną w trudnych warunkach – według producenta gwarantują odpowiednią temperaturę stopom w czasie marszu nawet wtedy, gdy na zewnątrz będzie minus 40 stopni Celsjusza.

Ciepłe skarpety na wyprawę w góry 

Buty to nie wszystko. Musisz jeszcze zakupić odpowiednie skarpety, które będą chroniły Cię przed niskimi temperaturami. 

Postaw na wysokie skarpety, dzięki którym śnieg nie dostanie się do buta. Powinny być wykonane z materiału, które odprowadzają wilgoć – najlepiej z wełny merynosów lub materiału technicznego. Muszą być także miękkie, aby stopy się nie obtarły. 

Rękawiczki i czapki Salomon

Marznące dłonie i głowa to problem, z którym nieraz zmagamy się na co dzień, gdy przed wyjściem z domu zapominamy o zabraniu ze sobą rękawiczek lub czapki. A przecież dłonie są szczególnie podatne na odmrożenia. Jak je zabezpieczyć? Można wybierać między rękawiczkami polarowymi czy streczowymi. Dobrym pomysłem będzie zresztą zabranie na wyprawę dwóch par. Na pierwsze, nieco cieńsze, w razie potrzeby można założyć drugie, jednopalczaste. O to, by zbyt dużo ciepła nie ulatywało przez głowę, powinna zadbać solidna i ciepła czapka.

Kurtka plus dwie warstwy

Jak odpowiednio zabezpieczyć korpus? Nie obejdzie się oczywiście bez ciepłej kurtki. To przede wszystkim ona ma chronić ciało przed przemoczeniem i poradzić sobie ze śniegiem, deszczem i wiatrem. Dlatego jej zewnętrzna część powinna być wykonana z nieprzemakalnych materiałów. Kurtka musi też posiadać odpowiednie ocieplenie – niektóre zawierają naturalny puch, inne syntetyczne wypełnienia. Nie obejdzie się także bez kaptura, bo nawet najlepsza czapka nie zapewni naszej głowie i szyi kompleksowej ochrony.

W czasie zimowej wyprawy w góry warto jednak postawić na trzy warstwy odzieży i pod kurtkę założyć bluzę oraz bieliznę termoaktywną. Ta ostatnia bezpośrednio przylega do ciała i pomaga w utrzymaniu temperatury. Jest wykonana z syntetycznych materiałów, a nie z pochłaniającej wilgoć bawełny. Warstwa pośrednia, czyli bluza, ma pomagać w izolowaniu ciała od zimnego powietrza z otoczenia.

Spodnie

Na trekkingowe wyprawy zimą idealne będą spodnie typu softshell. Są wytrzymałe, ale przy tym wykonane z elastycznego materiału, umożliwią więc swobodę ruchów. Jeśli chcesz wygodnie poruszać się po górach i nigdy nie zmarznąć, odwiedź https://megaoutdoor.pl/spodnie_salomon i wybierz spodnie idealne dla siebie. W połączeniu z termoaktywnymi getrami zapewnią też odpowiednią ochronę przed zimnem. Komfort poruszania się w śniegu mogą poprawić tak zwane fartuchy śnieżne, w które są wyposażone niektóre spodnie. Naciąga się je na buty, w ten sposób zapobiegając wsypywaniu się do środka śniegu.

Okulary przeciwsłoneczne na górską wyprawę? 

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego to akcesorium w ogóle się tutaj znalazło. Odpowiedź jest bardzo prosta. Nawet w zimowe dni, kiedy jesteś w górach pogoda może być naprawdę piękna. Pojawia się wtedy bardzo ostre słońce, które uniemożliwia normalne patrzenie na okolicę. 

Dlatego też powinieneś na wyprawę w góry wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które będą chronić Twoje oczy przed szkodliwymi promieniami UV. Mogę się założyć, że nie tylko Ty będziesz miał je na czubku nosa. Doświadczone osoby, które nie pierwszy raz spacerują po górach w zimę, na pewno się w nie zaopatrzą. 

Jeśli ich ze sobą nie zabierzesz, po powrocie mogą boleć się oczy, ponieważ przez cały czas męczyły się przez odbijane przez śnieg światło UV. 

Kominiarka – chroń nie tylko głowę, ale i szyję 

Podczas wypraw w góry możesz odczuwać zimno nie tylko w głowę, ale i szyję. Warto chronić swoje gardło i drogi oddechowe. W innym przypadku po powrocie, następnego dnia możesz być chory – a tego na pewno nie chcesz. 

Czy zwykły szalik będzie wystarczający? Ile zapytanych osób, tyle opinii – jedni powiedzą tak, a inni, że nie. Decydując się na zwykły szalik dokładnie owiń go wokół szyi. Jednak podczas aktywnego marszu przez górskie szlaki, może zacząć się zsuwać, co na pewno  będzie niewygodne. 

Dlatego na wyprawę w góry zakup kominiarkę. Dzięki niej zasłonisz nie tylko głowę (na którą i tak założysz dodatkowo czapkę), ale także gardło, nos, uszy, policzki i usta. Szukając odpowiedniej kominiarki, postaw na te wykonane z wełny merynosów. Idealnie sprawdzą się w zimowych warunkach. 

Nie zapomnij o przydatnych akcesoriach – latarka 

Podczas zimowych dni bardzo szybko robi się ciemno. Wyruszając na wyprawę w góry można zapomnieć o upływającym czasie i znaleźć się w sytuacji, kiedy słońce już chowa się za horyzontem. W takich sytuacjach przyda się latarka. Dzięki niej będziesz w stanie zobaczyć, gdzie stawiasz kroki i nie potkniesz się o wystające gałęzie lub kamienie.