Zastosowanie lamp wokół domu, pośród wszystkich ścieżek ogrodowych, a także na podjeździe, ma znaczenie nie tylko dla dekoracyjności przydomowej przestrzeni. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo i komfort poruszania się po całym terenie. Nie można jednak zapominać, że walory wizualne odgrywają rolę w budowaniu atmosfery, która zachęca do korzystania z ogrodowej architektury.
Jakie lampy sprawdzają się w poszczególnych miejscach? Na jakie parametry należy zwracać uwagę? O czym jeszcze warto pamiętać? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące dobierania oświetlenia zewnętrznego.
Lampy do przestrzeni zewnętrznych – czym się charakteryzują?
Oświetlenie zewnętrzne jest przede wszystkim przystosowane do pracy w warunkach związanych z działaniem czynników atmosferycznych. Wybierane do ogrodu lampy są zatem odporne na wilgoć, opady, a nawet przebywanie w całkowitym zanurzeniu przez określony czas. Niestraszne im wiatr, promienie słońca, niskie czy wysokie temperatury.
O tym, na ile odporne na warunki zewnętrzne będą wybrane lampy, informuje parametr IP. Im trudniejsze warunki, tym wyższe IP powinno oferować oświetlenie zewnętrzne. Odpowiednie lampy do takich zastosowań można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.
Komfortowa i bezpieczna przestrzeń dzięki oświetleniu
Wybierając oświetlenie do ogrodu, zazwyczaj szukamy lamp, które wpiszą się w budżet przeznaczony na ich zakup. Zwracamy także uwagę na estetykę, bo zależy nam na tym, aby oświetlenie ozdabiało przydomową przestrzeń. Najważniejsze jest jednak to, że światło lamp pozwala na komfortowe poruszanie się po wytyczonych ścieżkach oraz korzystanie ze wszystkich elementów architektury ogrodowej.
W grę wchodzi również bezpieczeństwo całej posesji, szczególnie pod nieobecność domowników. Zastosowane lampy, które uruchamiają się po zmroku, sugerują, że w domu ktoś jest obecny. Oświetlona posesja jest zatem znacznie mniej atrakcyjna dla potencjalnych intruzów.
Co więcej, domownicy łatwiej odnajdują drogę od bramy do drzwi wejściowych, gdy ścieżki są oświetlone. Za to rozświetlona przestrzeń wokół wejścia do domu sprawia, że nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce czy plecaku. Oświetlenie to zatem dbałość o komfortową przydomową przestrzeń.
Lampy dobrane pod względem funkcjonalności i miejsca montażu
Poszczególne lampy należy dobierać w taki sposób, aby należycie spełniały swoje funkcje, ale i konstrukcją oraz możliwościami zastosowania odpowiadały miejscu, w którym będą montowane. Wzdłuż ścieżek ogrodowych można postawić na dekoracyjne i kształtne latarenki, które oświetlają drogę, a jednocześnie dekorują przestrzeń ogrodową.
Na podjeździe do garażu powinny zagościć specjalne lampy najazdowe, które są odporne na nacisk oraz zalanie, np. podczas ulewnego deszczu. Na tarasie, w altance czy miejscu przygotowanym na wiosenno-letnie spotkania przy grillu, sprawdzą się za to dekoracyjne, subtelne, oferujące ciepłe światło girlandy.
Przemyślana instalacja oświetleniowa
Zastosowanie oświetlenia na zewnątrz wymaga zaprojektowania, przygotowania i dostosowania instalacji elektrycznej. Warto więc pomyśleć o tym na etapie budowy domu lub projektowania architektury ogrodowej. Zmian i dopasowania elementów instalacji można oczywiście dokonać później, ale wiąże się to z wieloma przeszkodami i większymi nakładami finansowymi.
Przemyślmy, które miejsca w ogrodzie, rośliny, ścieżki czy obiekty wymagają oświetlenia. Zadbajmy o dobór lamp pod kątem ich funkcjonalności, najważniejszych parametrów oraz oferowanej estetyki.