Jednym z czterech typów skóry jest cera tłusta. Jakie są jej cechy charakterystyczne? Takie pytanie zadaje sobie chyba każda osoba podejrzewająca u siebie ten stan.
Skórę tłustą wyróżnia naprawdę sporo czynników. Sprawdź, czym się charakteryzuje cera tłusta i jak się ją pielęgnuje!
Cera tłusta – charakterystyka
Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiarem sebum widocznym na powierzchni skóry. Przez to często się wyświeca. Zamiennie nazywa się ją skórą łojotokową.
Gdy dotkniesz skóry tłustej, możesz wyczuć pod palcami lepką warstwę. Często zauważysz na niej też rozszerzone i zatkane pory. Te z kolei powodują tworzenie się zaskórników otwartych i zamkniętych. Trądzik też się może pojawić.
Skóra tłusta jest gruba, dlatego nie zauważysz na niej naczyń krwionośnych. Ma też żółtawy lub szary kolor. Określana jest mianem cery ziemistej.
Największe przetłuszczanie cery tłustej zauważysz w tzw. strefie T – czyli na czole, nosie i brodzie.
Musisz wiedzieć, że ten typ skóry świeci się nawet po demakijażu, a gdy nałożysz na nią tłusty krem, to najpewniej odczujesz spory dyskomfort.
Z czego wynika nadmierny łojotok? Przyczyny mogą być różne. Czasami wynika to z genów, problemów zdrowotnych czy trybu życia. Najczęstszymi przyczynami są jednak dieta, wiek i płeć. Nadmiar łoju może powodować trądzik pospolity w postaci krostek. Niekiedy bolesnych i sporych rozmiarów.
Pamiętaj – jeżeli jesteś posiadaczką skóry tłustej to pamiętaj, żeby nie wystawiać jej zbyt często na słońce. Może to wywołać nadmierny łojotok.
Skóra tłusta ma też pewne zalety… Warunki pogodowe nie mają na nią wpływu. Wiatr czy mróz nie są jej straszne. Cera tłusta, w porównaniu z innymi typami, wolniej się starzeje. Sebum wydzielane w nadmiernych ilościach “nawilża” ją i sprawia, że zmarszczki są płytsze. Ten typ cery dobrze toleruje też mocno oczyszczające kosmetyki do mycia i twardą wodę oraz mydło.
Cera tłusta – pielęgnacja
Skóra tłusta jest trudna w pielęgnacji. Wynika to z faktu, że niektóre kosmetyki zamiast pomóc, mogą nasilić problem związany z nadmiernym wydzielaniem sebum. Dlatego tak ważne jest, żebyś dobierała odpowiednie produkty do mycia, oczyszczania, demakijażu i pozostałej pielęgnacji.
Zdecyduj się na beztłuszczowe i lekkie formuły. Oczywiście to nie oznacza, że wszystkie olejki do demakijażu odpadają. Pamiętaj jednak żeby wybierać te, które nie zapychają cery, np. olejek sezamowy, olejek jojoba. Ponadto wybieraj produkty, które normalizują wydzielanie sebum, a dodatkowo oczyszczają i zwężają pory. Krem powinien zawierać ekstrakty roślinne i ziołowe. Tonik natomiast możesz zamienić na tonizujący hydrolat.
Składniki, na które powinnaś zwrócić uwagę wybierając kosmetyki do cery tłustej to między innymi zielona herbata, węgiel aktywny, kwas salicylowy, aloes, rozmaryn, glinka zielona, szałwia.
Skórę tłustą należy też często oczyszczać maseczkami i złuszczać peelingami. Najlepiej enzymatycznymi, bo peelingi mechaniczne ze sztucznymi drobinkami nie są tu dobrym pomysłem. Chyba, że zdecydujesz się na gruboziarnisty peeling z drobinkami naturalnymi.
Wybieraj maseczki z zieloną glinką lub węglem aktywnym. One dobrze uspokoją wszelkie stany zapalne.
Od czego zacząć pielęgnację skóry tłustej?
Przede wszystkim od demakijażu i oczyszczania. Zacznij od zmycia makijażu płynem micelarnym lub nie zapychającym olejkiem. Później sięgnij po piankę lub żel do mycia twarzy, który pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości make upu.
Następnym krokiem jest tonizowanie. Do tego celu użyj toniku lub hydrolatu, które przywrócą Twojej skórze właściwe pH. Pamiętaj jednak, żeby wybierać toniki i hydrolaty bez alkoholu w składzie. Może on powodować wysuszenie cery tłustej. A tym samym nadmierne wydzielanie sebum i błyszczenie.
Wybieraj więc produkty o działaniu antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, ściągającym. Hydrolaty z oczaru i lawendy bardzo dobrze się tutaj sprawdzą.
Peelingi pomogą Ci usunąć martwą warstwę naskórka. Wybieraj te na bazie ziół, np. łopianu czy dziurawca. Używaj ich maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Jeżeli chodzi o kremy do twarzy – wybieraj te, o lekkich formułach. Zwróć uwagę zwłaszcza na te ze składnikami o działaniu ściągającym. Wybieraj produkty z cynkiem (działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie), siarką (działa przeciwbakteryjnie i hamuje wydzielanie sebum), miedzią (działa matująco i reguluje wydzielanie sebum).
Przy pielęgnacji skóry tłustej pamiętaj, żeby nie usuwać całego sebum. W ten sposób Twoja cera mogłaby się przesuszyć i w konsekwencji jeszcze bardziej zacząć wydzielać łój. W końcu dąży do równowagi warstwy hydrolipidowej (bariery, która chroni skórę przed utratą wody).
A jak wybrać odpowiednie kosmetyki do makijażu do cery tłustej? Postaw na podkłady i pudry z naturalnych składników. Sprawdzaj etykiety i odrzucaj te produkty, które mają zapychające składniki. Dobrze sprawdzą się tutaj np. podkłady mineralne w formie proszku, który rozprowadza się pędzlem po skórze.
Pamiętaj, że twoja tłusta skóra powinna oddychać, a nie męczyć pod nieoddychająca warstwą makijażu!
Myślę, że dowiedziałaś się, czym się charakteryzuje skóra tłusta i jak ją powinnaś pielęgnować. Jeżeli masz jakieś pytania – nie krępuj się, pisz śmiało w komentarzu. Z przyjemnością na wszystkie odpowiem.
Literatura:
- własne doświadczenia
- artykuły online o charakterystyce cery tłustej dostępne online