Własnoręczne szycie ubrań w zaciszu własnego mieszkania staje się coraz popularniejsze. Zamiast wydawać krocie w centrach handlowych, możemy udać się do sklepu z odzieżą używaną i kupić całkiem niezłe ubrania, w przystępnej cenie, które jednak wymagają niewielkich przeróbek krawieckich. Maszyny do szycia są więc obecnie coraz częściej wykorzystywanie nie tylko przez profesjonalnych krawców, ale także przez krawców-amatorów. Warto jednak wiedzieć, że przerabiając jakiś element garderoby lub szyjąc ubranie od podstaw, koniecznie należy wykończyć je ściegiem owerlok. Maszyna do szycia to niezwykle przydatny sprzęt w każdym domu. Pozwala nie tylko na szycie własnej odzieży, ale także z jej pomocą możemy np. załatać dziurę w spodniach lub naszyć naszywki na ulubioną bluzkę, którą chcemy nieco ozdobić. Czasem jednak nie wszystko idzie po naszej myśli i podczas szycia zauważamy zerwane nici, nieestetyczne pętelkowanie lub przepuszczanie ściegu. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów tego tekstu!
Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu nici?
Krawiec amator zazwyczaj nie zasiada każdego dnia przy maszynie do szycia. Najczęściej kiedy mamy chwilę wolnego czasu postanawiamy spróbować uszyć coś dla siebie lub naprawić ulubiony element garderoby, który uległ zniszczeniu. Wówczas nie ma nic gorszego, od dostrzeżenia pętelkowania nici tuż po rozpoczęciu szycia. Taki stan rzeczy z pewnością sprawi, że szycie nie będzie przyjemne i może pojawić się zdenerwowanie. Pierwsza myśl, która pojawia się w naszej głowie mówi, że coś jest na pewno nie tak z maszyną do szycia. Jednakże warto wiedzieć, że problem pętelkowania, plątania i kulkowania się nici, może pojawić się w każdym urządzeniu tego typu bez względu na model i markę maszyny. Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje nici od spodu? Jak temu zaradzić? Jak wyregulować maszynę do szycia? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu!
Nawlecz poprawnie nitkę
Bardzo często jeśli zaobserwujemy plątanie się nici podczas szycia z wykorzystaniem maszyny, może okazać się, że zwyczajnie źle nawlekliśmy nitkę. Zamiast więc od razu wpadać w panikę i niepotrzebnie się denerwować, najpierw sprawdźmy czy problem pętelkowania nie tkwi w niepoprawnie nawleczonej nitce. Zamiast zastanawiać się, jak ustawić maszynę do szycia, pomyślmy o tym, w jaki sposób właściwie nawlec nić. Wbrew pozorom to tak naprawdę nic nadzwyczaj skomplikowanego. Wystarczy tylko wziąć w dłoń instrukcję (każda maszyna do szycia jest inna, więc ciężko znaleźć uniwersalny sposób opisujący zakładanie nitki) i umieścić nitkę w każdym opisanym w niej miejscu. Warto jednak mieć na uwadze, że nawlekając górną nitkę trzeba ponieść stopkę dociskową. Wówczas zyskamy możliwość umieszczenia nitki w takim miejscu, w którym powinna się znaleźć.
Zadbaj o prawidłowe naprężenie nitki
Istotne także jest zadbanie o prawidłowe naprężenie nitki. Zarówno zbyt luźna nitka jak i za bardzo naprężona mogą powodować występowanie pętelkowania. Skąd wiedzieć kiedy nitka jest właściwie naciągnięta? Najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi, w której to powinniśmy znaleźć obrazki prezentujące zarówno właściwe, jak i niewłaściwe naprężenie nitki. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy udało nam się wykonać to zadanie poprawnie, możemy sprawdzić to biorąc w dłoń niepotrzebny skrawek materiału i próbując uszyć na nim zwyczajny zygzak. Wówczas dowiemy się, czy konieczne jest wyregulowanie nici, czy została ona założona w odpowiedni sposób.
Oczyść bębenek z wszelkich zabrudzeń
Mogłoby się wydawać, że przecież czystość bębenka nie ma nic wspólnego z pętelkowaniem się nici podczas szycia. Jest to jednak błędne myślenia. Dlaczego? Otóż, na blaszkach bębenka mogą gromadzić się pozostałości po nitkach, które odkładały się tam podczas poprzednich szyć. Przez takie „zanieczyszczenia” nie będzie możliwe ustawienie odpowiedniego naprężenia spodniej nitki. Jak więc widać, lepiej dość często zaglądać do bębenka i od czasu do czasu go oczyścić, by uniknąć takich sytuacji jak ta opisana powyżej.
Zastanawiasz się jaką maszynę do szycia wybrać do użytku w domu? Zajrzyj na www.puffa.pl!
Dobierz odpowiedniej wielkości i grubości igłę
Krawiec amator z pewnością nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewłaściwie dobrana igła może powodować pętelkowanie się nitki podczas szycia. Różne typy igieł są przeznaczone do szycia różnych materiałów. Przykładowo do obszycia koszulki wykonanej z delikatnego materiału powinniśmy wykorzystać cienką igłę. Jeśli natomiast chcemy zwęzić spodnie dżinsowe konieczne będzie wykorzystanie nieco grubszej igły. Oprócz grubości igły, zwróćmy uwagę także na wielkość oczka, które posiada. Najczęściej jest tak, że im grubsza igła, tym większe oczko. Także grubość nici nie jest jednakowa. Jedne są grubsze inne cieńsze. Warto więc dobierać igłę nie tylko do materiału, który pragniemy obszyć, ale także do grubości nici, którą chcemy wykorzystać.
Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie nić jest poprawnie nawleczona na szpulkę
Za pętelkowanie się nici podczas szycia może być odpowiedzialne jej niewłaściwe nawinięcie na szpulkę. Mogłoby się wydawać, że to tylko drobny element, który nie ma większego znaczenia podczas szycia, jednakże w rzeczywistości jest nieco inaczej. Niestety, źle nawinięta na szpulkę nitka może skutecznie uprzykrzyć nam szycie. Dlaczego tak się dzieje? Nitka będzie się nierównomiernie rozwijała, a co za tym idzie jej naprężenie może ulegać częstym zmianom. Przez to właśnie nitka, którą szyjemy, może się pętelkować oraz plątać. Co zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim po zakończonym szyciu starajmy się nawinąć nitkę w sposób prawidłowy. Zamiast uczynić to ręcznie, wykorzystajmy do tego szpulownik znajdujący się w maszynie do szycia.
Zrywanie się nici podczas szycia na maszynie – czym może być spowodowane?
Nie ma nic gorszego, kiedy szyjesz już od dłuższej chwili, całkiem nieźle Ci idzie i nagle patrzysz, a tu zerwała się nitka. Szyjąc po wewnętrznej stronie ubrania nie musimy się tym aż tak martwić. W końcu nikt przecież nie będzie widział tego czy szew jest ciągły czy też przerwał się w jakimś miejscu. Podczas szycia po wewnętrznej stronie ubrania wystarczy po prostu szyć dalej, zaczynając od miejsca, w którym poprzednia nitka uległa zerwaniu. Warto jednak zadać sobie pytanie dlaczego maszyna do szycia rwie nici, jeśli szyliśmy coś po zewnętrznej stronie ubrania wykorzystując do tego ścieg stębnowy. Jeśli to właśnie on został zerwany, mamy prawo się zdenerwować. Tego typu ścieg powinien wyglądać perfekcyjnie, jeśli dojdzie do zerwania nici, nie pozostaje nam nic innego jak wypruć nić znajdującą się w materiale i rozpocząć szycie od nowa. Taka perspektywa może się okazać niezwykle zniechęcająca i frustrująca. Dlaczego więc nici ulegają zerwaniu podczas szycia na maszynie?
Zerwanie nici podczas szycia – przyczyny
Większość przyczyn może być nam znana z poprzedniego opisywanego problemu. Otóż, na zrywanie się nici może mieć wpływ np. nieprawidłowo nawleczona nić lub źle dobrana igła. Warto zwrócić uwagę, by igła była bardzo ostra. Podczas szycia grubych materiałów, igły mogą ulegać szybkiemu stępieniu, co może powodować zrywanie nici podczas szycia. Należy także zwrócić uwagę na to, by grubość nici była idealnie dopasowana do grubości igły oraz by nitka nie była za bardzo naprężona. Zerwanie nici podczas szycia może wystąpić także wtedy, gdy dojdzie do skrzywienia igły, tak więc zerkajmy na nią od czasu do czasu, weryfikując czy nic się z nią nie dzieje. Drobne uszkodzenia takich elementów maszyny jak płytka ściegowa, chwytacz oraz bębenek, także nie pomogą nam w szyciu ciągiem. Warto zwrócić uwagę na te aspekty, zanim oddamy maszynę do naprawy sądząc, że coś jest nie tak z urządzeniem.
Maszyna do szycia przepuszcza ścieg – dlaczego tak się dzieje?
Powody, przez które maszyna do szycia przepuszcza ścieg są podobne do tych, które podaliśmy podczas problemów z pętelkowaniem czy zrywaniem się nici. Jeśli zastosujemy niewłaściwą igłę, istnieje możliwość, że maszyna do szycia nie będzie szyła dokładnie i gdzieniegdzie zauważymy przepuszczony ścieg. Istotne jest także prawidłowe naprężenie nici oraz regularne i staranne czyszczenie maszyny.
Autor:
Izabela Niechwiej
Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.