Meble Chesterfield, a w szczególności sofa, to ikony w branży wnętrzarskiej. Charakterystyczne, pikowane, skórzane oparcia oraz duże, wygięte podłokietniki kojarzą nam się z luksusem i stylem. Jaka jest historia tych znanych na całym świecie mebli, a także na czym polega ich fenomen?
Krótka historia powstania mebli Chesterfield
Za pomysłodawcę kanapy, dziś zwanej Chesterfield, uważa się Philipa Dormer Stanhope, czyli czwartego hrabiego rodu Chesterfield właśnie. Urodził się na przełomie XV i XVI wieku, a legenda głosi, że w którymś momencie życia, złożył zamówienie na kanapę u lokalnego rzemieślnika. Jednak nie było to zwyczajne zlecenie, a zawierające dokładne instrukcje, jaka rzeczona kanapa powinna być. Tak właśnie doszło do powstania projektu kanapy, którą dziś zna cały świat.
Hrabia, uważany był za członka elity, który zna się na dobrym stylu i kreuje trendy. Kiedy leżał na łożu śmierci odwiedził go gość. Stanhope rozkazał wtedy lokajowi aby ten “Dał panu Dayrolls krzesło…” i nie kończąc zdania, umarł. Służący chcąc wykonać nie do końca zrozumiałe polecenie, podarował przybyszowi fotel, który stworzony był na wzór wspomnianej wcześniej kanapy. Kiedy niedługo potem meble w tym stylu opanowały cały Londyn, a następnie świat, zaczęły być nazywane właśnie meblami Chesterfield.
Zalety i fenomen mebli w stylu Chesterfield
Dzięki charakterystycznemu pikowaniu oparcia i znajdujących się na nim guzikom, materiał na kanapie czy fotelu nie roluje się i nie zwija. Wysokość ich oparć odpowiada linii ramion, a specjalnie wyprofilowane podłokietniki sprawiają, że siedząc na meblach Chesterfield, możemy zachować odpowiednią postawę. Z łatwością można na nich siadać, czy z nich wstawać. Są nie tylko niesamowicie wygodne, ale także prezentują się naprawdę stylowo.
Sprawdzą się w wielu różnych wnętrzach, od minimalistycznych, przez takie w stylu vintage, po mieszkania loftowe. Do wyboru mamy mnóstwo modeli, od całkiem niskich, po wysokie. Wybrane wzory mogą różnić się także szerokością i głębokością siedziska czy wysokością oparcia. Możemy także wybierać spośród różnego rodzaju obić. Od skórzanych, przez welurowe, po łatwe w czyszczeniu tkaniny sztuczne.
Ich fenomen polega na tym, że będą świetnie prezentować się zarówno w salonie, jak i gabinecie, pokoju gościnnym czy biurze. Każde pomieszczenie, w którym taki mebel wstawimy, zyska niesamowity charakter i elegancję. Meble te łączą w sobie tradycyjny wygląd z wysoką jakością wykonania i wieloma wariantami wykończenia. Dlatego właśnie są tak często wybieranym modelem mebli w wielu stylowych mieszkaniach. Dzięki nim, możemy we wnętrzu połączyć nowoczesność z elegancją, a minimalistycznym pomieszczeniom dodać charakteru i “pazura”.