T-shirty, koszulki polo, koszulki bez rękawów – trudno bez nich wyobrazić sobie jakąkolwiek garderobę. Co najmniej kilka koszulek ma w swojej szafie właściwie każdy. Wśród nich zdecydowanie dominują koszulki z nadrukami i napisami w różnej formie. “Gładkie”, jednokolorowe koszulki bez napisów również się zdarzają, ale należą do rzadkości. Nadruki na koszulki sprawiają, że ubrania stają się ciekawsze i bardziej oryginalne.
I choć na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób te nadruki zostały wykonane, warto zwrócić na to uwagę. Techniki znakowania odzieży wpływają na to, jak długo nadruki na koszulki zachowają się w dobrej formie i niezmienionym kształcie.
Wybór odpowiedniej metody nadruku jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy sami chcemy zamówić koszulki z konkretnym nadrukiem – czy to jako prezent na urodziny dla bliskiej osoby, czy jako ubrania reklamowe dla firmy. Jaka technika znakowania będzie najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Warto więc przyjrzeć się dokładniej poszczególnym metodom.
Nadruki na koszulki wykonane sitodrukiem
Sitodruk to jedna z najstarszych metod znakowania odzieży. Mimo to znakomicie sprawdza się do dziś i jeśli masz w szafie koszulki z grafiką na piersiach, to właśnie sitodruk jest najbardziej prawdopodobną opcją.
Pierwsze ubrania znakowane sitodrukiem pojawiły się już ponad tysiąc lat temu. Podstawy tej techniki znakowania zostały opracowane na Dalekim Wschodzie – znaleziska archeologów potwierdzają, że sitodruk był popularny zwłaszcza w Japonii.
Dzisiejsze sitodruki oczywiście nieco różnią się od tamtych. Przede wszystkim są wykonywane w sposób automatyczny. Polega na wtłaczaniu farby bezpośrednio w materiał pod dużym ciśnieniem. W ten sposób grafika czy napis tworzą z ubraniem jednolitą całość. Właśnie dlatego nadruki na koszulki w formie sitodruku są jedną z najbardziej trwałych technik znakowania odzieży. Nowoczesne urządzenia sprawiają, że sitodrukowy nadruk będzie dobrze prezentować się nawet po stu praniach.
Odmiany sitodruku na koszulkach
Nadruki na koszulkach wykonywane sitodrukiem nieco różnią się między sobą w zależności od użytych farb. Popularne są zwłaszcza farby plastizolowe. Dzięki nim można dokładnie odwzorować niemal każdy kolor. Sprawdzają się dobrze nawet na ciemnych koszulkach, choć dla lepszego nasycenia kolorów czasami są w takich sytuacjach drukowane na białym podkładzie. Możesz wykorzystać ten sposób na większości basicowych modeli, np. koszulkach JHK dostępnych na https://www.printsc.pl/manufacturer/jhk/koszulki.
Alternatywą stosowaną przede wszystkim na jasnych koszulkach są z kolei farby wodne. Wykorzystuje się je na tkaninach, które wymagają tak zwanego lekkiego chwytu. Ich zaletą jest jeszcze lepsze “wtopienie” się w koszulkę. Takie nadruki można bez żadnych obaw prasować.
Generalnie sitodruk jest metodą niezwykle uniwersalną. Można nią z powodzeniem znakować T-shirty i koszulki polo zarówno z naturalnej bawełny, jak i z włókien mieszanych bądź w stu procentach syntetycznych. Między innymi stąd bierze się wielka popularność tej metody. Opłacalność sitodruku rośnie natomiast wraz z liczbą zamawianych sztuk. Ta metoda znakowania dobrze sprawdza się przy dużych zamówieniach.
Haft komputerowy na koszulkach
Inną techniką znakowania koszulek, która może pochwalić się wielowiekowym rodowodem, jest haft komputerowy. Wywodzi się on oczywiście z klasycznego haftu, wykonywanego z użyciem nici i tamborka. Jak sama nazwa wskazuje, proces naszywania nici na tkaninę został jednak w tym przypadku zautomatyzowany. Specjalne maszyny nazywane hafciarkami wykonują pożądany wzór na tkaninie na podstawie programu komputerowego wgrywanego do maszyny.
Haft komputerowy na koszulkach ma kilka cech charakterystycznych. Pierwszą jest elastyczność samego wzoru. Nadruk czy napis tego typu przewyższa pod tym względem klasyczne hafty. Do tego można go wykonywać w zasadzie na każdym materiale, z którego produkowane są koszulki. Wymogiem jest tylko odpowiednia gramatura – koszulki nie mogą być zbyt cienkie, potrzeba materiału o gramaturze minimum 190 g/m2.
Haft komputerowy bardzo dobrze sprawdza się do małego nadruku na piersi czy rękawie koszulki. Zazwyczaj wykorzystywany jest do niewielkich akcentów w postaci krótkiego hasła, logotypu marki czy delikatnej grafiki.
Wady i zalety haftu komputerowego
Nadruki na koszulki w formie haftu komputerowego są bardzo odporne na uszkodzenia i zachowują idealny wygląd przez długi czas. Nie będzie im przeszkadzać częste pranie nawet w wysokich temperaturach. Nie będą tracić kolorów, można je swobodnie prasować. Haft umożliwia również wykonywanie różnorodnych nadruków, w zależności od użytych nici – wśród dostępnych opcji są na przykład nici metalizujące.
Ograniczeniem w znakowaniu koszulek haftem komputerowym jest jednak rodzaj planowanej grafiki bądź napisu. Hafciarki nie poradzą sobie ze zbyt małymi wzorami. Należy więc unikać nadruków z bardzo skomplikowanymi grafikami.
Znakowana haftem komputerowym koszulka nabierze za to stylu i elegancji – to najbardziej prestiżowa technika zdobienia odzieży. Prezentuje się klasycznie i może zupełnie zmienić charakter zwykłej koszulki typu basic. Świetnie sprawdza się jednak przede wszystkim na koszulkach polo, które dzięki swojemu krojowi uznawane są za bardziej eleganckie.
W przypadku tej metody znakowania nie należy jednak przesadzać z wielkością nadruku. Olbrzymie grafiki na całą koszulkę wpłyną bowiem na lekkie zwiększenie jej wagi. Dodatkowo duży haft może delikatnie się wyginać, przez co nie będzie prezentował się idealnie. A i koszty nadruku będą wówczas wyższe.
Termotransferowe nadruki na koszulki
Kolejną popularną metodą znakowania koszulek jest termotransfer. Sposób, w jaki wykonuje się takie nadruki na koszulki, nieco przypomina sitodruk. W tym przypadku grafika czy napis najpierw przygotowuje się bowiem na specjalnym papierze. Wzór jest pokrywany specjalną farbą, w użyciu ponownie bardzo często są barwniki plastizolowe.
Papier w tym przypadku pełni jednak funkcję kalki, którą pokrywa się także specjalnym klejem. Tak przygotowane odbitki umieszcza się na tkaninie i całość wkłada do prasy termotransferowej. Tam, pod wpływem wysokiej temperatury, wzór przenosi się na koszulkę.
Termotransfer należy do bardziej wytrzymałych technik znakowania. Trwałości takiego nadruku na koszulce szacuje się najczęściej na około 100 prań. Do atutów tej metody z pewnością należy dobre odwzorowanie kolorów nadruku, a także jego szczegółów. Jeśli mamy do wykonania nadruk z dużą liczbą niewielkich elementów, to właśnie ta technika będzie idealna.
Termotransferowe nadruki na koszulki można wykonywać zarówno na koszulkach bawełnianych, jak i na poliestrowych. Podobnie jak w przypadku sitodruku, koszt wykonania takiego znaku zdecydowanie zmniejsza się przy większych nakładach. Charakterystyczną cechą termotransferu jest fakt, że dzięki tej technice można nanosić nadruki nawet w trudno dostępnych miejscach koszulki, choćby na kołnierzyku czy krótkich rękawach.
Nadruki na koszulki z folii flex i flock
Tego typu nadruki na koszulki są w zasadzie odmianą termotransferu, o którego zaletach i zastosowaniu wspomnieliśmy już powyżej. Nadruk powstaje w taki sam sposób. Odmienny jest tylko materiał, na którym przygotowuje się wzory do odbitki.
Pierwszy z nich to folia flex. Jest to materiał cienki, o niemal idealnie gładkiej powierzchni. Takie są również nadruki wykonywane tą metodą. Koszulka znakowana folią flex jest niezwykle estetyczna, a do tego elastyczna. Świetnie sprawdzi się więc na koszulkach noszonych na co dzień lub zakładanych do pracy bądź w czasie aktywności sportowych.
Folia flock wyróżnia się z kolei meszkowatą strukturą. Jest również zdecydowanie grubsza od folii flex, nadruki na koszulki są więc nieco bardziej masywne. Bardzo dobrze pokrywa jednak materiał kolorem – tak bawełną, jak i poliester czy elastan. W przeciwieństwie do klasycznego termotransferu, nadruk z użyciem folii lepiej nadaje się jednak do prostych grafik i napisów niż do skomplikowanych kompozycji.
Znakowanie folią uważa się za dość trwałą metodę nadruku. Jej wyróżnikiem są również niskie koszty startowe. Oznacza to, że opłaca się zamówienie tą metodą nawet jednego egzemplarza. To więc idealna metoda znakowania wówczas, gdy chce się zamówić pojedynczą koszulkę okolicznościową, na przykład na prezent.
Sublimacja na koszulkach
Jeśli interesują nas najbardziej wytrzymałe metody znakowania odzieży, numerem jeden jest natomiast sublimacja. Wszystko dzięki unikalnej metodzie nadruku. Wykorzystuje ona fizyczne zjawisko sublimacji, czyli przeniknięcie ze stałego stanu skupienia w gazowy, z pominięciem stanu pośredniego, czyli ciekłego.
W tym przypadku sublimacji są poddawane specjalne tusze. Używa się do nich barwników, które farbują poliestrowe włókna. Wzór wykonany takim tuszem umieszcza się na papierze sublimacyjnym. Później tak przygotowaną odbitkę wkłada się do prasy, w której na papier i koszulkę działa się bardzo wysoką temperaturą. Do wykonania nadruku na koszulce konieczny jest również bardzo mocny nacisk.
Temperatura, nacisk i konsystencja tuszu sprawiają, że ze stanu stałego zmienia się w gaz. Ten przenika do wnętrza włókien poliestrowych, które pod wpływem temperatury i nacisku “otwierają się” na barwnik. Kiedy prasa przestaje działać, tusz wraca do stanu stałego – tym razem już we wnętrzu włókien.
W ten sposób nadruki na koszulki znajdują się pod powierzchnią materiału. Tworzą z nim jedną całość, co sprawia, że napisy i grafiki wykonane za pomocą sublimacji są właściwie niezniszczalne. Nie uszkodzi ich nawet częste pranie w wysokich temperaturach, dlatego poleca się je na przykład do koszulek sportowych i roboczych, które często się brudzą.
Do sublimacji wykorzystuje się farby, które potrafią odwzorować niemal całą paletę kolorów CMYK. Wyjątkiem jest biel, której nie da się wykorzystać w procesie sublimacji. W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk. Otóż sublimacja nadaje się jedynie do znakowania koszulek poliestrowych. W dodatku jasnych, a najlepiej białych. Na tkaninach w innych kolorach nie będzie w stanie dobrze odwzorować barw.
Atutem sublimacji jest wysoka jakość nadruku, który wygląda bardzo realistycznie – na przykład w przypadku zdjęć. Do tego ta technika znakowania odzieży jest opłacalna również przy małych zamówieniach. Koszt wykonania nadruku nie zależy od liczby koszulek.
Druk cyfrowy DTG na odzieży
Nadruki na koszulki można wykonywać również za pomocą druku cyfrowego. Jak to z drukowaniem bywa, do znakowania T-shirtów tą techniką potrzebna będzie drukarka. Oczywiście mowa o specjalnym urządzeniu, które poradzi sobie z drukowaniem na tkaninach.
W tym przypadku powinny być to jednak tkaniny z włókien naturalnych. Najlepsze efekty druk DTG daje na koszulkach z bawełny. Ewentualna domieszka włókien syntetycznych w tkaninie nie powinna przekraczać 20 procent.
Kiedy już spełnimy ten warunek początkowy, odkryjemy sporo zalet cyfrowych nadruków na koszulkach. Drukarki są bowiem w stanie w znakomitej jakości odwzorowywać na nich właściwie wszelkie wzory. Nadruki powstają poprzez natrysk farby drukarskiej na bawełnianą tkaninę. Barwniki wsiąkają w głąb koszulki, dzięki czemu pozostaje ona idealnie płaska – nadruki są niewyczuwalne. Nie będą więc na przykład marszczyć się po praniu.
Druk cyfrowy DTG na koszulkach zapewnia najlepsze odwzorowanie kolorów ze wszystkich znanych metod znakowania ubrań. Co ważne, jest opłacalny już od jednej sztuki, koszt nadruku nie zmienia się wraz ze wzrostem liczby zamówionych koszulek. Nie trzeba bowiem w tym przypadku przygotowywać żadnych wzorów na matrycach czy papierze transferowym. Z tego samego powodu cyfrowe nadruki na koszulki powstają bardzo szybko.
Ograniczeniem jest natomiast lokalizacja grafiki bądź napisu. Ze względu na konstrukcję drukarek, można umieszczać nadruk jedynie na przodzie bądź plecach koszulki.
Naszywki na koszulkach
Pośrednią formą znakowania odzieży, czasami wykorzystywaną również na koszulkach, są naszywki. To najbardziej uniwersalna forma oznaczenia ubrania napisem czy grafiką. Naszywka jest bowiem wykonywana na osobnym kawałku materiału. Wykorzystuje się zwykle wówczas na przykład sitodruk, druk cyfrowy czy sublimację.
Dopiero przygotowaną osobno grafikę w klasyczny sposób naszywa się na wybrane miejsce na koszulce. W ten sposób można obejść ograniczenia wynikające z charakterystyki konkretnej metody znakowania, Należy do nich na przykład konkretna lokalizacja nadruku czy też charakterystyka materiału.
Trzeba przy tym jednak pamiętać, że naszywka może być obciążeniem dla koszulki. Dlatego naszywki są zwykle małe. Pojawiają się na T-shirtach i polówkach w formie logo na piersi czy też niewielkich elementów na rękawach.
Nadruki na koszulki idealnie dopasowane do projektu
Wybór techniki nadruku na koszulki zależy od kilku kluczowych czynników. Przy dużych zamówieniach i prostych grafikach najlepiej sprawdzi się sitodruk, który zapewnia trwałość i korzystną cenę jednostkową przy większej skali produkcji. Natomiast przy niewielkich seriach lub projektach wymagających szczegółowych, wielobarwnych nadruków warto rozważyć technologię DTG czy termotransfer, które oferują wysoką jakość i precyzję.
Dla nadruków na tkaninach syntetycznych, takich jak poliester, idealna będzie sublimacja, która przenika we włókna materiału, tworząc trwały efekt. Z kolei haft komputerowy idealnie sprawdzi się, gdy zależy Ci na eleganckim wyglądzie nadruku. Pamiętaj, że cena, trwałość, rodzaj materiału oraz liczba sztuk odzieży to kluczowe aspekty wpływające na wybór optymalnej metody znakowania.