Oliwy smakowe skradną serce każdemu pasjonatowi sztuki kulinarnej. Wykwintna oliwa truflowa, a może oryginalna oliwa z chili? Ten tłuszcz ceniony jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i nieprzeciętne właściwości zdrowotne. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak zrobić oliwę czosnkową, ostrą lub pachnącą ziołami, pomożemy Ci zrewolucjonizować codzienną kuchnię. Nie zwlekaj – dowiedz się jak zrobić smakową oliwę z oliwek.
Oliwy smakowe – jak zrobić, by były idealne?
Każdy kucharz wie, że podstawą jest dobry produkt bazowy – użyj pysznej i zdrowej oliwy extra vergine. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie – butelka lub słoiczek na oliwę muszą być szczelne i sterylne, a stać powinny w miejscu o niskiej temperaturze, bez narażenia na działanie słońca.
Oliwa smakowa bazująca na świeżych składnikach nadaje się do spożycia przez tydzień, a aromatyzowana suszonymi składnikami nie może być używana dłużej niż dwa tygodnie. Są różne szkoły przygotowania oliwy smakowej – jedni preferują używanie świeżych składników, drudzy suszonych, co gwarantuje dłuższą świeżość. Ciekawe podejście do sprawy mają również Włosi, o czym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów o kuchni włoskiej: https://lubie.com.pl/polsko-wloska-biesiada-zachwycajace-jedzenie-dwoch-kultur/ Rekomendujemy, by każdorazowo przed dodaniem oliwy do potrawy upewnić się co do jej świeżości i bez żalu wyrzucić, jeżeli jakkolwiek wzbudza wątpliwości!
Jeżeli nie przepadasz za oliwą extra vergine, dalej podpowiemy również jak zrobić olej smakowy. Oba warianty aromatyzowanych tłuszczy są wyśmienite!
Jak zrobić oliwę czosnkową do pizzy?
Odpowiadając na pytanie jak zrobić oliwę z czosnkiem, wspomnijmy o prozdrowotnych właściwościach tej rośliny. Czosnek działa antybakteryjnie, zapobiega nowotworom i problemom trawiennym a także obniża ciśnienie. Warto mieć go w kuchni pod każdą postacią.
Klasyczna oliwa czosnkowa
Wiedząc jak zrobić oliwę czosnkową w domu, zrezygnujesz z kupowania gotowej – samodzielne przygotowanie jest bardzo proste. Na jedną szklankę oliwy użyj 4 ząbki czosnku (jeśli wolisz intensywniejszy smak, dodaj jeszcze jeden). Połowę ząbków pokrój i wrzuć do butelki, pozostałe dodaj w całości i zalej oliwą. Po 48 godzinach odcedź – i gotowe!
Oliwa z czosnkiem i rozmarynem
Na półlitrową butelkę oliwy wystarczą nam 4 ząbki czosnku przekrojone na mniejsze kawałki. Do tego wystarczy gałązka świeżego, pachnącego rozmarynu. By rozmaryn uwolnił swój urok w pełni, będzie musiał w oliwie spędzić dwa tygodnie. Pamiętaj, że oliwa musi być przechowywana w chłodnym, zacienionym miejscu.
Oliwa ziołowa – jak zrobić?
Jak zrobić oliwę z oregano, bazylią i dowolną kompozycją aromatycznych ziół?
Przede wszystkim użyj dokładnie umytych, posiekanych i suchych roślin – im intensywniejszy aromat, tym lepszy będzie efekt końcowy. Jeśli zaprosisz na obiad znajomych miłośników kuchni włoskiej, szybko będziesz przygotowywał kolejny słoiczek pachnącego dodatku.
Oliwa z oregano – przepis
Dwie łyżki posiekanego zioła wystarczą na pół litra – wrzuć je do oliwy, odstaw całość do ciemnej szafki i co kilka dni potrząśnij dla przemieszania. Po dwóch tygodniach aromat będzie satysfakcjonujący. Oliwa z oregano doskonale uzupełni dania makaronowe i mięsne, nadaje się też do pizzy.
Używając w kuchni leczniczego oregano, dużo rzadziej będziesz udawał się do apteki. Jak zrobić olej z oregano? Dokładnie tak samo jak oliwę, z tą różnicą że olej trzeba trzymać w lodówce. Jako bazy można użyć zwykłego słonecznikowego lub rzepakowego tłuszczu – jest to dobra alternatywa dla osób, które nie przepadają za oliwą.
Zamiast tego zioła możesz użyć dowolnego innego – nie obawiaj się eksperymentów. Minusem stworzenia zbyt dużej ilości kompozycji ziołowych olejów jest to, że ciężko będzie zdecydować, jaka najbardziej Ci smakuje – który kucharz nie marzy o takim problemie? Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu oliwy, by zachowała świeżość jak najdłużej.
Oliwa z chili – jak zrobić?
Nie zapomnieliśmy o wielbicielach pikanterii! Jak pewnie się domyślacie, oliwa z oliwek z papryczką chili to również prosty w przygotowaniu rarytas.
Oliwa z chilli – przepis
Do pół litra podgrzanej do wysokiej temperatury oliwy extra virgin należy dodać w całości 6-7 suszonych papryczek chili. Jeżeli chcesz uzyskać ostrzejszą lub łagodniejszą wersję, manipuluj ilością papryczek.
Pamiętaj, by bardzo dokładnie umyć i obejrzeć suszone papryczki chili – dla zagwarantowania świeżości oliwy, muszą one być nieskazitelne. Szczelnie zamknij pojemniczek z oliwą, odstaw do lodówki i przy następnym posiłku ciesz się subtelnym pieczeniem na języku.
Oliwa z papryczkami chili i czosnkiem
Kompozycja chili i czosnku to doskonały pomysł na urozmaicenie ostrej oliwy. Jest wiele wariantów tego przepisu – proporcje papryczek i czosnku najlepiej dobrać indywidualnie, w drodze eksperymentu. Poza papryczkami, do oliwy extra virgin wrzuć po prostu pokrojone na mniejsze kawałki ząbki czosnku, a uzyskasz ciekawe połączenie aromatów.
Wiesz już jak zrobić ostrą oliwę – czas wykorzystać ją do mięs i sałat. Poszukując idealnego smaku sięgnij po różne odmiany chili.
Skoro wiesz już jak zrobić oliwy smakowe, biegnij po najwyższej jakości oliwę extra virgin i komplet słoiczków! Internet kipi inspiracjami na kolejne aromatyzowane tłuszcze, nie wahaj się również opracowywać swoich własnych kompozycji. Pamiętaj, by zwłaszcza stosując świeże składniki zwracać szczególną uwagę na stan oliwy – używaj małych pojemników i staraj się zużywać przysmak jak najszybciej.