Niewielkie mieszkania w blokach lub małe lokale usługowe można urządzić funkcjonalnie i stylowo, jeśli zadba się o optyczne powiększenie przestrzeni. Nie trzeba przy tym rezygnować z niezbędnych mebli i dodatków, gdyż optyczne powiększanie polega głównie na stosowaniu odpowiednich barw, luster i oświetlenia. Dzięki prostym i niedrogim trikom każda powierzchnia może wyglądać na znacznie większą niż w rzeczywistości. Poznaj sprawdzone triki na optyczne powiększenie wnętrza.
Jasne meble z połyskującym wykończeniem
Ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń, z kolei jasne działają odwrotnie. W małych mieszkaniach i lokalach usługowych powinno się umieszczać meble białe lub w innych, jasnych barwach. Białe fronty na wysoki połysk odbijają światło i rozpraszają je we wszystkich kierunkach, dlatego wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze. Meble mogą mieć przeszklenia, gdyż witryny i inne elementy szklane dodatkowo powiększają przestrzeń.
Meble o lekkiej konstrukcji na nóżkach
W niedużych wnętrzach powinno się stawiać meble, które mają lekką konstrukcję. Masywne płyty meblowe, ciężkie kanciaste formy i podobne rozwiązania powinno się pozostawić do przestronniejszych wnętrz. W małych pomieszczeniach warto decydować się w szczególności na meble na nóżkach. Szafy, komody i inne witryny unoszące się kilka centymetrów nad podłogą nadają wnętrzom lekkości. Dodatkowo są praktyczne, gdyż ułatwiają sprzątanie całej podłogi bez konieczności odsuwania ciężkich mebli od ścian.
Półprzezroczyste ściank
W małych mieszkaniach czasami zachodzi konieczność wydzielenia dodatkowego pomieszczenia dla dziecka lub na aneks kuchenny. Postawienie pełnej ścianki z płyt kartonowo-gipsowych sprawia, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Aby uniknąć takiego efektu, można postawić na lekkie, półprzezroczyste płyty dibond. Dzięki nim nie odcina się dopływu światła, co ma znaczenie w szczególności w przypadku mieszkań, w których nie ma możliwości wydzielenia dodatkowego pomieszczenia z oknem. Półprzeźroczysta płyta skutecznie ograniczy hałasy z kuchni otwartej na salon lub pozwoli optycznie wydzielić niewielką sypialnię dla rodziców, którzy swój pokój oddali dzieciom. W przypadku lokali usługowych zaadaptowanych np. na salon kosmetyczny, lekkie ścianki z tworzywa pozwalają wydzielić kilka stanowisk pracy, które zapewnią więcej komfortu klientkom w czasie zabiegów.
Lustra na ścianach
W optycznym powiększaniu przestrzeni ważną funkcję pełnią lustra. Dzięki nim uzyskuje się wrażenie głębi. Lustra można wieszać we wszystkich pomieszczeniach w domu. Nie muszą to być jedynie klasyczne lustra do przeglądania się. Równie dobrze można postawić na dekoracje, które za pomocą szklanych powierzchni rozpraszają światło i optycznie poszerzają lub wydłużają pomieszczenie. Dobrym wyborem jest również lustro akrylowe, które można umieścić na dowolnej ścianie po przycięciu do wybranego kształtu.
Dodatkowe oświetlenie
W małych wnętrzach powinno się zadbać o oświetlenie. Niewielkie, ciemne wnętrza wydają się jeszcze mniejsze. Rozświetlenie każdego rogu poprzez użycie co najmniej kilku źródeł światła sprawia, że uzyskuje się efekt optycznego powiększenia. Oprócz o głównym źródle światła pod sufitem powinno się pomyśleć także o kinkietach, taśmach LED i innych elementach oświetlenia. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie świec, które po zmroku tworzą romantyczny nastrój i sprawiają, że wnętrze jest jaśniejsze. Do optycznego powiększania wnętrz za pomocą oświetlania można wybrać zarówno lampy z chłodną, jak i ciepłą barwą światła w zależności od własnych potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia.