Oznaczenia na metkach — proste instrukcje dla piorących w domu

Oznaczenia na metkach to dosłownie instrukcja obsługi Twojej odzieży. Zanim po raz pierwszy wrzucisz do pralki nową bluzkę, lub wyprasujesz pogniecione spodnie wyjęte z paczki, dokładnie się z nimi zapoznaj. Nie obcinaj metki, byś mogła rzucić na nią okiem w każdej chwili.

Pamiętaj — jeśli zniszczysz ubranie przez nieprzestrzeganie znaków na metce, sklep odmówi przyjęcia zwrotu. Na szczęście, wystarczy działać zgodnie z tym, co mówią znaki na metkach, by długo cieszyć się doskonałą kondycją odzieży. Przeczytaj i zapamiętaj!

Jak czytać znaki na ubraniach? Minimum miejsca, maksimum treści

Oznaczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, by na jak najmniejszej przestrzeni zawrzeć wszystkie niezbędne informacje. Na jednym obrazku może się znaleźć wiele informacji. Zwracaj uwagę na każdy detal, bo kreski i kropki nie znalazły się na symbolu przypadkowo. Spokojnie — gdy już poznasz poszczególne znaki na metkach, łatwo poradzisz sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi rysunkami!

Podstawowe oznaczenie zakłada umieszczenie pięciu symboli odpowiadających:

  • praniu
  • prasowaniu
  • suszeniu
  • wybielaniu
  • chemicznemu praniu

W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, by w domowych warunkach zadbać o odzież dzięki informacjom z metki.

Oznaczenia na metkach dotyczące prania

Pierwsze sprawdzanie oznaczeń z reguły idzie w parze z pierwszym praniem. Z tego małego kawałka materiału dowiesz się wszystkiego, co niezbędne — czy możesz wyprać ubranie w pralce, w jakiej temperaturze to zrobić, jaki tryb ustawić i jakiego detergentu użyć.

W pralce, ręcznie a może wcale?

Punkt wyjścia — czy dane ubranie można w ogóle wrzucić do wody w domowych warunkach? O tym powie Ci symbol pojemnika z wodą. 

Jeżeli nie ma przy nim dłoni, możesz prać daną odzież w pralce. Jeżeli jest, trzeba, wzorem naszych mam i babć, zdecydować się na pranie ręczne. Symbol prania ręcznego najczęściej znajduje się przy ubraniach z bardzo delikatnych materiałów, z cekinami, koralikami i ręcznymi haftami. 

Są też takie części odzieży, której w ogóle nie wolno prać. Wyczyścić je można tylko w pralni. Wskazuje na to przekreślona miska.

znaki na ubraniach - sposób prania
Jeśli nie można prać w wodzie, zanieś do pralni. Ubranie można wyczyścić chemicznymi metodami.

Jaka temperatura będzie właściwa?

Temperatura prania — druga wielka niewiadoma, która może doprowadzić do zniszczenia odzieży już po jednej wizycie w pralce. Jeden rzut oka i sprawa się wyjaśnia!

W zależności od systemu stosowanego przez producenta odzieży temperatura może być oznaczona liczbami arabskimi lub kropkami. 

W przypadku cyfr arabskich wątpliwości nie ma — liczba znajdująca się na pojemniku z wodą mówi o maksymalnej bezpiecznej temperaturze prania. Przekraczasz ją na własną odpowiedzialność.

A co jeśli producent oznaczył temperaturę kropkami? Tutaj zwracamy uwagę na liczbę kropek. Jest ich od 1 do 4. 

  • 1 kropka – 30 stopni Celsjusza
  • 2 kropki – 40 stopni Celsjusza
  • 3 kropki – 50 stopni Celsjusza
  • 4 kropki – 90 stopni Celsjusza
temperatura prania - oznaczenia na metkach
Minimum 30 stopni, maksimum 90 stopni.

Jaki tryb prania ustawić?

Pojemnik z wodą może mieć pod sobą jedną lub dwie kreski. Im więcej kresek, tym większa delikatność jest wymagana przy praniu. Zwróć na nie uwagę, zanim wybierzesz tryb.

  • Pojedyncza kreska pod pojemnikiem — ustaw tryb prania delikatne
  • Podwójna kreska pod pojemnikiem — ustaw tryb pranie ręczne

Oczywiście, jeśli obawiasz się o swoje ubranie, nic nie stoi na przeszkodzie, by odzież oznakowaną jako delikatna uprać ręcznie. Czasami warto — bo szczególnie pralki starszego typu mogą brutalnie obejść się z materiałem nawet w trybie delikatnym.

delikatność materiału - oznaczenie na metce
Jeżeli pod miską nie ma kreski, użyj po prostu trybu odpowiedniego dla materiału.

Co wlać do pralki?

Ostatni punkt, od którego zależy to, w jakim stanie ubranie wyjdzie z pralki — wybór detergentu. Z metki dowiesz się, czy możesz stosować wybielacz i chlor. Mówi o tym symbol trójkąta

  • Jeśli trójkąt jest przekreślony, materiału nie wolno wybielać. 
  • Tam, gdzie trójkąta nie przekreślono, można stosować zwykłe wybielacze. 
  • Jeżeli wybielać można wyłącznie środkami bez chloru, w trójkącie znajdują się dwie kreski. 
  • Używanie chloru jest dozwolone gdy w trójkącie znajduje się chemiczny symbol chloru.
  • Pełny przekreślony trójkąt — nie można ani wybielać, ani chlorować.
chlorowanie i wybielanie - oznaczenia na metkach
Zanim wlejesz detergent, sprawdź metkę i skład.

Oznaczenia na metce mówiące o suszeniu

Przy suszeniu sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Tutaj znaki na metkach są mniej intuicyjne… ale i tak sobie poradzisz. Czytaj dalej!

W suszarce czy nie?

Jeśli na metce znajduje się pusty kwadrat, ubranie należy suszyć tylko naturalnie, bez suszarki. Suszarki bębnowej można użyć przy kółku wpisanym w kwadrat. Przekreślone kółko wpisane w kwadrat oznacza, że nie możesz użyć suszarki bębnowej, ale tradycyjna będzie odpowiednia.

ikony suszenia na metce
Jeśli masz suszarkę bębnową w domu, zawsze szukaj takich ikon na metce.

Jeśli nie w bębnowej, to jak?

Pusty kwadrat mówi, że ubranie trzeba trzymać z daleka od suszarek. Zabawa zaczyna się jednak dopiero po spojrzeniu w ten kwadrat! Dodatkowymi symbolami producent informuje, jakie warunki musi mieć suszone ubranie. Spójrz na poniższą grafikę.

suszenie bez suszarki - oznaczenia
W swojej pralniczej karierze zobaczysz różne warianty ikon oznaczających suszenie. Na powyższych przykładach nauczysz się je czytać.

Zapamiętaj:

  • ,,sznurek” – suszyć rozwieszone
  • dwie kreski w roku — osłonięte od słońca
  • kreski pionowe — pozycja pionowa
  • kreska pozioma — pozycja pozioma
  • kilka symboli w kwadracie — każdy jest ważny

A gdy w bębnowej?

Suszarka bębnowa również ma komplet obostrzeń. Liczba kropek mówi o temperaturze – 1-3. Zamalowane kółko każe zrezygnować z grzania. Puste kółko — temperatura według własnego uznania.

temperatura w suszarce bębnowej znaki
Ponownie — kropki mówią wszystko o temperaturze.

Prasowanie — co i jak?

Gdy ubranie wyschnie, czas je wyprasować… Ale jak? Jeszcze raz wszystko powiedzą oznaczenia na metce. 

Czy prasować?

Przekreślone żelazko to — jak łatwo się domyślić — zakaz prasowania. Żelazko z narysowanymi kreskami na dole oznacza konieczność używania żelazka parowego. Przekreślone żelazko parowe — pary wodnej nie używamy.

prasowanie z parą czy bez - znaki na metce
Jeśli żelazko jest przekreślone, nie możesz używać ani takiego z parą, ani bez.

W jakiej temperaturze?

Kiedy żelazko nie jest przekreślone, można go używać. O temperaturze decyduje liczba kropek — to, co już znasz z ikon dotyczących prania. Czasami producenci zamiast liczby kropek stosują najzwyklejszą wartość liczbową, a wtedy jest jeszcze łatwiej.

Znaki na ubraniach - temperatura prasowania
Jeśli producent nie umieścił oznaczenia informującego o parze (patrz wyżej), tylko ikonę żelazka bez dodatkowych kresek możesz używać dowolnego żelazka. Patrz tylko na temperaturę.

Jak czytać oznaczenia na metkach w kółkach?

Dobre wieści — mimo że na metkach ubrań znajdziesz ikony z literami wpisanymi w kółko, nie musisz się nimi przejmować. Co do okręgów, interesują Cię tylko dwa znaki: koło i przekreślone koło.

czy można czyścić chemicznie - ikony
Pozostałe znaki w kółkach musi znać pracownik pralni. Ty przeczytaj tylko, czy powinieneś zanieść tam swoje ubranie.

Pozostałe znaki z kołem w roli głównej — takie, które mają wpisane w środek różne litery i dodatkowe oznaczenia — to informacja dla pracowników pralni. Dowiadują się z nich, jakich specjalistycznych detergentów użyć do czyszczenia materiału. 


Potrafisz już czytać oznaczenia na metkach — teraz weź kilka swoich ubrań, sprawdź metki i poćwicz w praktyce. Unikaj obcinania metek, by w razie potrzeby w każdej chwili móc sprawdzić instrukcję prania, prasowania i suszenia odzieży. Jak dbasz, tak masz — a jak dba, by mieć, mówi Ci sam producent.

Jeżeli jakieś oznaczenia na metce są Ci nieznane, przed praniem koniecznie poszukaj ich w Internecie. Może się zdarzyć, że producent użył ikon, które są specyficzne dla jego kraju, wyszły z użycia jakiś czas temu… albo poniosła go kreatywność. Zwykle jednak rozczytanie metek jest bardzo proste — zwłaszcza gdy masz przed sobą czytelne instrukcje.