Panele ogrodzeniowe z drutu to dziś jeden z najpopularniejszych materiałów, którymi ogradza się prywatne posesje, ale również tereny publicznych instytucji. Ich zaletą jest estetyczny wygląd, solidność i stabilność, ale także dość łatwa instalacja ogrodzenia. Jeśli tylko masz odrobinę zacięcia do majsterkowania, samodzielny montaż przęseł ogrodzeniowych z drutu nie powinien Ci sprawić większych trudności. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić.
Montaż przęseł ogrodzeniowych. Jakie elementy będą potrzebne?
Do montażu potrzebny Ci będzie zestaw złożony z kilku elementów. Podstawa to oczywiście panele ogrodzeniowe. Do wyboru masz przęsła ocynkowane oraz powlekane PCV – druga opcja to szerszy wybór kolorów. Panele będziesz mocować do słupków, najczęściej wybór pada na metalowe.
Konieczne będą jednak również akcesoria czysto montażowe. Najbardziej stabilne są ogrodzenia montowane za pomocą obejm i śrub. Przy tej opcji potrzebne będą jeszcze książeczki i podkładki. Panele można jednak również spinać spinkami.
Jak montuje się przęsła ogrodzeniowe z drutu?
Zanim rozpoczniesz właściwy montaż przęseł ogrodzeniowych, musisz wbetonować w ziemię słupki ogrodzeniowe. Pamiętaj, by wkopać je w ziemię na głębokość przemarzania gruntu. W zależności od regionu wynosi ona od 80 do nawet 140 centymetrów. Trzeba też uważać, by wszystkie słupki miały zachowany poziom.
Jak zamocować panel ogrodzeniowy do słupka?
Montaż przęseł ogrodzeniowych rozpocznij od słupka początkowego. Panel mocuje się do słupka przy pomocy tak zwanej obejmy startowej. Charakteryzuje się tym, że ma miejsce na śrubie tylko po jednej stronie.
Panel ogrodzeniowy chwyta się tzw. książeczką, a tę wkłada w wypustkę obejmy. Do tego dochodzi podkładka, całość skręca się śrubą. Najlepiej wybrać taką ze zrywaną nakrętką, co zwiększa poziom bezpieczeństwa ogrodzenia. By uzyskać estetyczny wygląd bariery z zewnątrz, śruby warto przykręcać od wewnętrznej strony działki.
Musisz też dobrać odpowiednią liczbę obejm. Wyższe ogrodzenia, powyżej 150 centymetrów, potrzebują stabilizacji co najmniej trzema obejmami. Przy niższych panelach wystarczą dwie obejmy.
Po zamocowaniu panelu do pierwszego słupka, z drugiej strony trzeba go zespolić ze słupkiem pośrednim. Na ten słupek zakłada się obejmy pośrednie. Skręca się je tak samo, jak początkowe, tyle że mają śruby z dwóch stron. Dzięki temu łączą dwa sąsiednie panele.
Podobnie jest w narożnikach ogrodzenia, gdzie korzysta się z tzw. obejm narożnych. W nich śruby są ustawione prostopadle. Ostatni słupek trzeba będzie przymocować obejmami startowymi. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/obejmy-do-paneli-ogrodzeniowych.
Jak zamontować panele ogrodzeniowe za pomocą spinek?
Do montażu przęseł ogrodzeniowych możesz wykorzystać także spinki ze stali nierdzewnej. W tym przypadku nie potrzeba tak dużo słupków ogrodzeniowych. Spinki łączą bowiem ze sobą dwa sąsiednie panele bezpośrednio.
Montaż jest prosty. Spinka ma dwa otwory, w których umieszcza się krańcowe druty dwóch paneli. Potem te otwory zamyka się za pomocą zaciskarki. To bardzo szybki i łatwy sposób łączenia paneli, ale ogrodzenia mocowane w taki sposób są mniej stabilne niż bariery oparte na słupkach i obejmach.
Podsumowanie: montaż przęseł ogrodzeniowych to nic trudnego!
Samodzielny montaż przęseł ogrodzeniowych jest łatwiejszy, niż może się wydawać. Jeśli stabilnie wbetonujesz słupki w ziemię, wystarczy wykorzystać obejmy do paneli. Przykręca się je śrubami do końcówki przęsła. Trzeba tylko pamiętać, by kupić komplet obejm – startowe, pośrednie i narożne. Alternatywną metodą – tańszą, choć mniej solidną – jest łączenie paneli za pomocą stalowych spinek.