Makaron to produkt, który jest znany na całym świecie. Dzięki niemu powstaje wiele różnych dań, które jedzą wszyscy. Chyba nie istnieje osoba, która nie uwielbia makaronu z dobrze dobranym sosem.
Aby urozmaicić ten produkt, powstało wiele różnych rodzajów makaronów. Dlatego też każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Jedni wolą cienki, długi makaron, a inni wręcz przeciwnie.
Chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje makaronów? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule pokażemy Ci nie tylko najpopularniejsze typy, ale także te mniej znane, ale równie pyszne! Wyrusz z nami w podróż po świecie makaronów!
1. Spaghetti
Spaghetti to najpopularniejszy z makaronów, którego używa się przede wszystkim do dania o tej samej nazwie. Potrawę podaje się z rozmaitymi sosami. Sos boloński, pomidorowy czy śmietanowy zawładnęły światem. W wielu restauracjach można ich skosztować. Właściciele wielokrotnie prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach.
Spaghetti to długi i cienki makaron, który po ugotowaniu trzeba nawijać sprawnie na widelec. Produkowany jest z różnych rodzajów mąki pszennej. Jego długość jest różna i może osiągać nawet do 80 cm! Ten makaron jest podstawą kuchni włoskiej.
Jako ciekawostkę można dodać, że najdłuższy makaron spaghetti został wyprodukowany nie we Włoszech, a w Japonii i miał 3776 m!
2. Tagliatelle
Kolejnym punktem naszej podróży jest makaron, który nazywa się tagliatelle. To włoski makaron, który znany jest ze swojego kształtu. Przypomina długie wąskie wstążki, dlatego też często nazywany jest po prostu “wstążkami”. Szerokość takiej tasiemki to od 60 mm do 1 cm.
Tagliatelle podaje się zazwyczaj z sosem bolognese, ale komponuje się równie dobrze z sosami śmietanowymi. Jest to makaron jajeczny. To znaczy, że powstaje poprzez połączenie wody, mąki i jajka. Używany jest często jako alternatywa dla wcześniej wspomnianego spaghetti.
W wielu restauracjach można wybrać rodzaj makaronu. Wszystko zależy od preferencji klienta.
3. Penne
Kolejnym popularnym makaronem używanym w kuchni jest penne. Charakteryzuje się kształtem, ponieważ wygląda jak ucięta pod ostrym kątem rurka. Na powierzchni makaron może mieć rowki lub być zupełnie gładki. W Polsce nazywamy je po prostu “rurkami”.
Penne wyrabiany jest najczęściej z pszenicy durum. Są także makarony z ryżu i kukurydzy. Doskonale nadaje się do zup, sałatek, sosów i zapiekanek. Dzięki temu, że ten rodzaj makaronu jest pusty w środku, lepiej wchłania sos, przez co każdy kawałek jest przepełniony smakiem i aromatem dresignu.
4. Lasagne
Makaron lasagne jest także znany, ale nie aż tak, jak trzy poprzednie. Łatwo go poznać, ponieważ jest w postaci dużych, płaskich i szerokich płatów. Co więcej, tak samo, jak w przypadku spaghetti, lasagne to nie tylko makaron, ale także danie. Potrawa składa się z farszu, który jest przekładany ugotowany lub suchymi płatami makaronu.
Najczęściej wykorzystywany jest do zapiekanek mięsnych, a także warzywnych i serowych.
5. Farfalle
Mimo że nazwa farfalle w języku włoskim oznacza motyla, to jest on w kształcie wstążki. Tego typu produkty pełnią także funkcję dekoracyjną przez swój specyficzny wygląd. Jest to makaron cienki, który kroi się na pasy o szerokości 2-2,5 cm.
Makaron podaje się z pomidorami, śmietaną i różnego rodzaju sosami. Można dodać też inne składniki, takie jak kurczak, czy warzywa. Najpopularniejszą opcją są brokuły. Przygotować go można także z owocami morza.
Jako ciekawostkę można dodać, że farfalle uznaje się za jeden z najstarszych włoskich makaronów.
6. Pappardelle
Pappardelle to duży, szeroki makaron. Jeśli chodzi o grubość znajduje się pomiędzy tagliatelle, a lasagne. Najczęściej mają około 3 cm szerokości i są karbowane po bokach.
Makaron jest puszysty, dzięki temu, że jego podstawą są jajka. Nazwa tego rodzaju makaronu pochodzi od włoskiego słowa “pappare” co oznacza “pożerać”lub po prostu “jeść ze smakiem”. Najlepiej sprawdzi się z ciężkimi sosami lub gulaszem. Porowata struktura sprawia, że makaron bardzo dobrze wchłania sos, przez co każdy kęs jest aromatyczny i pełen smaku.
7. Cannelloni
Cannelloni to włoski makaron, który wygląda jak rurka. Charakteryzują się dużą średnicą (aż 3cm). Dzięki temu doskonale nadaje się do faszerowania różnymi składnikami.
Najczęściej do środka rurki dodaje się mięso mielone, sos beszamelowy i pomidorowy. Całość zapieka się wraz z serem, który kładzie się na makaronie. Trzeba pamiętać o tym, że cannelloni nie gotuje się przed włożeniem do piekarnika.
8. Coquillettes
Ostatnim makaronem na naszej liście jest coquillettes. Ta nazwa może nie brzmieć znajomo. W Polsce nazywany jest po prostu “kolankami”. Jest on charakterystycznie zagięty. Przypomina wygięta rurkę. Na powierzchni ma rowki, aby lepiej wchłaniać różnego rodzaju sosy.
Coquillettes doskonale pasuje do sosów serowych i mięsnych, a także do wszystkich zup.
Makarony występują w różnej postaci, ale jednego można być pewnym. Nie znudzą się i będą dalej jednym z najpopularniejszych produktów używanych do przygotowań różnego rodzaju dań. Niektórzy cały czas trzymają się swojego ulubionego rodzaju makaronu, a inni próbują nowych kombinacji.