W sieci możemy znaleźć liczne porady prawne dla firm oraz osób fizycznych. Większość tzw. zwykłych obywateli czerpie wiedzę z forów internetowych czy grup wsparcia na portalach społecznościowych. Kobiety często zadają pytanie, w jaki sposób można walczyć o zadośćuczynienie bądź odszkodowanie za źle wykonany zabieg czy usługę kosmetyczną. W takiej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty, który podpowie, co możemy zrobić. Jak jednak żądać odszkodowania od kosmetyczki?
Po pierwsze: kto jest winny?
Zanim zaczniemy walczyć o odszkodowanie bądź zadośćuczynienie od kosmetyczki, należy zadać sobie pytanie, kto tak naprawdę zawinił. Nieraz może bowiem okazać się, że za negatywne skutki zabiegu odpowiadamy my same. Dlaczego? Przede wszystkim przed wykonaniem usługi, kosmetyczka musi przeprowadzić z nami wywiad bądź poprosić nas o wypełnienie ankiety oraz podpisanie zgody. Jeśli więc zataimy jakąś ważną informację, np. nie wskażemy przyjmowanych przez nas leków bądź potwierdzonych alergii, źle wykonany zabieg niekoniecznie będzie winą kosmetyczki.
Przed roszczeniem swoich praw przejrzyjmy więc dokładnie umowę, wszystkie zgody oraz ankiety. Przeważnie są to bardzo ciężkie do interpretacji dokumenty, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „radca prawny Kraków cennik” czy „kancelaria adwokacka” z dopiskiem nazwy naszej miejscowości.
Po drugie: dokumentacja zdjęciowa bądź opinia lekarza
Jeśli uważamy, że należy się nam odszkodowanie od kosmetyczki za źle wykonany zabieg, należy zebrać odpowiednie dowody. Przede wszystkim powinniśmy zrobić zdjęcia, na których ukażemy wszystkie nieprawidłowości. W sytuacji, gdy np. nasza skóra została poparzona, warto udać się do lekarza, który wypisze nam stosowne orzeczenie. Przy okazji może przepisać leki, dzięki którym efekty nieprawidłowo wykonanej usługi zaczną zanikać. Wykupując preparaty w aptece, warto zawsze zabrać ze sobą paragon. Dzięki temu będziemy w stanie udowodnić poniesione przez nas koszty leczenia.
Po trzecie: pismo do salonu
Po przeanalizowaniu winy oraz zebraniu dowodów, należy opracować specjalne pismo, które zaniesiemy bądź wyślemy do salonu. Przygotowując dokument, warto pamiętać, by zawrzeć w nim następujące informacje:
- Kiedy i gdzie odbył się zabieg?
- Dane osoby wykonującej zabieg
- Jakie szkody zostały poniesione?
- Jaki może być powód źle wykonanego zabiegu?
- Czego żądamy w ramach zadośćuczynienia czy rekompensaty za wyrządzone krzywdy?
Dokument należy przygotować w dwóch kopiach (jedna dla nas, druga dla salonu kosmetycznego). Do pisma warto od razu dołączyć zebrane wcześniej dowody, czyli paragon za wykonanie usługi, dokumentację od lekarza oraz rachunki za leki czy leczenie.
Po czwarte: sprawa w sądzie
Większość salonów będzie chciała „dogadać” się z nami i załatwić całą sprawę polubownie – o ile oczywiście wina naprawdę leży po ich stronie. W niektórych przypadkach konieczna będzie jednak niestety wizyta w sądzie. W tym celu należy złożyć pozew. Aby go przygotować, najlepiej udać się do radcy prawnego bądź adwokata. Po opracowaniu oraz złożeniu dokumentu w sądzie, należy przygotować się na długi proces.