Joga jest wyjątkową formą aktywności, która doceniana jest za niesamowicie pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł. Coraz częściej zauważamy szybki bieg naszego życia, dlatego chcemy wprowadzić do niego momenty uważności, skupienia się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach, chwile oddechu. Dzięki temu popularność jogi stale rośnie i codziennie swoją praktykę rozpoczynają nowe osoby.
Każdy, kto zaczyna praktykować jogę lub dopiero to planuje, zastanawia się nad tym, czy będzie potrzebować specjalnych akcesoriów. Do jogi znajdziemy ich całkiem sporo, jednak przede wszystkim warto zadać sobie pytanie: czy są one konieczne? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jakie akcesoria do jogi mogą Ci się przydać i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze!
Akcesoria do jogi – czy są konieczne?
Zacznijmy od tego, czy do praktyki jogi w ogóle potrzebne są akcesoria. Ponieważ przyrządy do jogi to dość szeroka kategoria produktów, szczególnie dla początkujących osób może ona wyglądać bardzo zachęcająco. Jednak nie wszystkie z nich są konieczne, a bardzo duża część akcesoriów może być zastąpiona przedmiotami, które już posiadasz w domu.
Polecamy na początek dobrze przemyśleć każdy zakup. Nie warto się spieszyć, gdyż zawsze możesz dokupić coś, czego będziesz potrzebować. Jednak kupowanie akcesoriów do jogi, które ostatecznie okażą się niepotrzebne, może skutkować stratą pieniędzy, co zdecydowanie nie wpisuje się w zasady życia w stylu less waste.
Jeśli kusi Cię przepiękna mata o wyjątkowych wzorach, która kosztuje kilkaset złotych, świetnie! Postaw sobie ją jako cel. Jeżeli wytrwasz przy praktyce przez określony czas i stwierdzisz, że joga jest czymś dla Ciebie, jako nagrodę czy prezent możesz zamówić wymarzoną matę.
Oczywiście możesz zdecydować się na zakup maty do jogi od razu. Twoja praktyka od samego początku będzie wtedy bardziej bezpieczna i pewna. Jednak nie znając swoich preferencji i w sytuacji, gdy nie będziesz wiedziała jeszcze, jaki styl jogi chcesz praktykować, wybór maty może być po prostu trudny. Różnią się one zarówno grubością, jak i materiałem, którym są pokryte, odpowiadającym za przyczepność. Ciężko będzie Ci ocenić te elementy i wybrać porządną matę jeszcze przed rozpoczęciem praktyki czy na samym jej początku.
Postaw więc na racjonalne zakupy, jednak weź pod uwagę także swoje wymagania i potrzeby. Jeśli piękny strój do jogi czy wyjątkowo zdobiona mata będą Twoim motywatorem do regularnej praktyki, to ich zakup jest jak najbardziej uzasadniony. Weź pod uwagę dotychczasowe doświadczenia i cele i na ich podstawie podejmij decyzje.
To jak – jesteś gotowa, żeby dowiedzieć się, co jest potrzebne do jogi?
Przydatne akcesoria – joga taka, jak lubisz
Jak już wspomnieliśmy, asortyment akcesoriów do jogi jest niezwykle szeroki. To od Ciebie zależy, na które się zdecydujesz. Niektóre z nich zapewne będziesz chciała włączać do swojej praktyki stopniowo, wraz z jej rozwojem. Przedstawiamy akcesoria do jogi, które uprzyjemnią i ułatwią Ci przygodę z jogą.
Mata do jogi
Mata do jogi to podstawowy element praktyki. Oczywiście można ćwiczyć także na podłodze czy dywanie, jak również na zewnątrz, jednak trzeba zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Joga może być spokojną praktyką, ale znajdziesz w niej także bardziej dynamiczne asany czy pozycje odwrócone. Bez odpowiedniej stabilizacji, możesz narazić się na kontuzje.
Wybierając matę do jogi, powinnaś więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jej powierzchnię. Możesz zajrzeć na fora internetowe czy grupy na Facebooku, a także poczytać recenzje konkretnych mat. Nie każda z nich będzie nadawać się przykładowo do dynamicznej praktyki. Jest to bardzo istotne, ponieważ, gdy twoje dłonie i stopy lekko się spocą, nadal powinny mieć dobrą przyczepność do powierzchni maty.
Drugim bardzo ważnym aspektem jest grubość maty do jogi. Jeśli masz problemy z bólem kolan czy Twoje stawy potrzebują dodatkowego wsparcia, dobrym wyborem może okazać się dla ciebie grubsza mata. Dzięki temu zyskasz odpowiednie podtrzymanie, a jednocześnie praktyka będzie bardziej komfortowa.
Polecamy zastanowić się także, gdzie ma być używana mata. W sytuacji gdy planujesz praktykować wyłącznie w domu możesz zdecydować się na dowolną matę. Jednak jeśli planujesz z matą podróżować, zabierać ją do studia jogi czy na treningi w terenie, jej waga będzie miała dla Ciebie znaczenia. Porządne maty mogą ważyć całkiem sporo, więc zdecydowanie jest to aspekt, który powinnaś wziąć pod uwagę. Być może idealnym wyborem dla Ciebie będzie zakup dwóch mat – jednej do domu, a drugiej do transportu (np. cienkiego modelu, który można złożyć w kostkę).
Bardzo dobrym pomysłem dla osób, które dopiero zaczynają swoją praktykę, a potrzebują dodatkowego wsparcia w opanowaniu asan, może być mata z zaznaczonymi miejscami na dłonie i stopy. Dzięki temu łatwo jest ustawić się w pozycjach w prawidłowy sposób.
Klocki do jogi
Opisując przybory do jogi, nie możemy pominąć oczywiście klocków. Te akcesoria o prostokątnym kształcie są przydatne na różnych etapach praktyki. Pomagają w uzyskaniu wymaganej długości, więc pomagają osobom, które chcą wykonać pełną pozycję, ale nie są wystarczająco rozciągnięte.
Doskonałym przykładem jest tutaj pozycja trójkąta (Utthita Trikonasana), w której klocki mogą pomóc mocniej się otworzyć i skracają dystans między dłonią a podłożem. Te akcesoria do ćwiczenia jogi mogą zostać zastąpione np. przez kilka książek ustawionych na sobie.
Paski do jogi
Jakie jeszcze przyrządy do ćwiczenia jogi mogą okazać się przydatne? Paski do jogi! Pełnią one podobną rolę jak klocki. Pomagają lepiej się rozciągnąć, pozwalając na dosięgnięcie do miejsc, które pozostają poza zasięgiem dłoni. W pozycji leżącej pasek można przykładowo zahaczyć o stopę, przyciągając nogę bliżej do siebie.
Alternatywa dla specjalnego paska do jogi? Inny miękki pasek, np. od szlafroka czy sukienki. Gum treningowych raczej nie wykorzystuje się w jodze.
Kocyki, poduszki
Kocyki i poduszki także przydają się podczas ćwiczenia jogi. Nie muszą być specjalnie przeznaczone do tego celu, ale oczywiście mogą. Na rynku znajdziesz oba akcesoria do jogi, które są wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów i mają odpowiednie kształty, np. wałki czy poduszki do medytacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać do praktyki te, które posiadasz w domu.
Jak wykorzystywane są podczas praktyki? Przydadzą się nie tylko podczas pozycji kończącej jogę, czyli pozycji trupa – Savasany. Poza relaksacją możesz na nich siadać lub podkładać je pod kolana, aby dodać im wysokości. Asany nie powinny wiązać się z bólem. Dlatego w niektórych pozycjach pomocne mogą okazać się właśnie miękkie akcesoria.
Koło do jogi
Koło do jogi doskonale sprawdza się do głębszego wchodzenia w pozycje, co pozwala na efektywniejsze rozciąganie się. Jest to raczej przybór wykorzystywany przez bardziej zaawansowanych joginów. Z kołem wiele asan stanie się przyjemniejszych, a do tego pozycje wykonywane z jego użyciem są niezwykle miłe dla oka!
A co zabrać na zajęcia jogi?
Zastanawiasz się, czy akcesoria do jogi będą Ci potrzebne, jeśli planujesz uczęszczać na zajęcia do szkoły jogi? Co zabrać na jogę, a jakie przybory znajdują się w studio?
Każde studio jogi powinno być wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria do praktyki – od mat, przez klocki i paski, aż po koce. Możesz poszukać informacji o tym na stronie internetowej albo udać się bezpośrednio na miejsce, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Więc… co wziąć na jogę? Wszystko zależy od Ciebie! Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystała ze swoich akcesoriów, jeśli jesteś do nich przyzwyczajona i są dla Ciebie najbardziej komfortowe. Mało osób zabiera jednak na zajęcia inne akcesoria do jogi niż mata. Jest ona najbardziej istotna i istnieje spore prawdopodobieństwo, że maty ze studia nie będą dla Ciebie wystarczające. Przyda Ci się także odpowiedni pasek do przewieszenia jej przez ramię (niektóre paski są dodatkiem 2 w 1, który może być wykorzystany także podczas praktyki!), lub pokrowiec.
Pamiętaj, że akcesoria do jogi nie są tylko ładnymi dodatkami, a elementami, które umożliwią Ci bezpieczną praktykę. Dzięki nim będziesz rozwijała się w swoim własnym tempie. Powodzenia!