Idealna poranna rutyna – zainspiruj się!

Poranna rutyna to czas poświęcony na czynności, które przygotują Cię na dokładnie taki dzień, jakiego potrzebujesz. Może być pełna spokoju, ciszy oraz delikatności lub wręcz przeciwnie – aktywności i intensywnego działania, aby wprowadzić Cię w tryb czekającej na Ciebie pracy. Niezaprzeczalnie jest to jednak czas dla Ciebie, który możesz wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami.

Czy istnieje jednak idealna poranna rutyna? Przepis na doskonały poranek, który dla każdego będzie wyglądał tak samo? Oczywiście, że nie! Jesteśmy zbyt różni, aby było to możliwe. Jednak w ramach inspiracji do tworzenia własnej porannej rutyny, warto podejrzeć, co robią rano inne kobiety w podobnej sytuacji zawodowej oraz rodzinnej. Zapytałam o to trzy różne kobiety.

Postawy idealnej porannej rutyny – 3 główne punkty

Zanim przejdę do inspiracji, chciałabym podzielić się z Tobą bazą, która pomoże Ci w zbudowaniu solidnych podstaw własnej rutyny. Jeśli totalnie nie wiesz, od czego zacząć i co robić rano, oprzyj swój poranek na co najmniej tych trzech elementach:

  • coś dla ciała (np. zdrowe śniadanie, praktyka jogi czy krótki trening),
  • coś dla ducha (np. medytacja, zapisanie swoich myśli w dzienniku, uważne wypicie kawy, wybranie intencji na ten dzień),
  • coś, co sprawia Ci radość (np. przeczytanie rozdziału książki, potańczenie, rozmowa z przyjaciółką).

W ten sposób zadbasz o siebie wielowymiarowo. Więcej o porannej rutynie przeczytasz w artykule: https://lubie.com.pl/poranna-rutyna-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/.

Idealna poranna rutyna – właścicielka firmy

Nie da się ukryć, że priorytety w porannej rutynie w dużej mierze zależą od tego, czym się zajmujemy. Nasza sytuacja zawodowa wpływa na to, co czasem musimy wykonać rano w pierwszej kolejności, aby odzyskać spokój ducha, odsuwając pewne przyjemności na dalszy plan.

Jeśli posiadasz własną firmę i do tego zatrudniasz pracowników, powszechnie znana i powtarzana zasada, według której nie warto sięgać rano po telefon, może się u Ciebie totalnie nie sprawdzić. Poświęcenie określonego czasu na sprawdzenie poczty i innych ważnych procesów w firmie może przynieść Ci tak potrzebne uczucie spokoju. Pozwoli Ci ono później w pełni skupić się na kolejnych elementach rutyny, które chcesz zrealizować.

Twoja idealna poranna rutyna musi odpowiadać na Twoje potrzeby. Podczas jej tworzenia weź pod uwagę elementy, które wprowadzą Cię w odpowiedni nastrój, i połącz je z tymi, które musisz wykonać.

Poranna rutyna właścicielek firma może wymagać większej elastyczności i dopasowywania się do zewnętrznych sytuacji, na które często nie mają wpływu. Nie oznacza to, że jest w jakikolwiek sposób gorsza. Musisz po prostu być na to gotowa. Dobrym pomysłem może okazać się zaczynanie swojego poranka wcześniej (szczególnie w momentach, gdy istnieje większa szansa, że coś istotnego i wymagającego Twojej reakcji wydarzy się rano).

Pomysł na idealną poranną rutynę dla właścicielki firmy

  1. Sprawdzenie firmowej poczty i upewnienie się, czy wszystkie procesy przebiegają prawidłowo, a pracownicy nie zgłaszali nieobecności w pracy.
  2. Zerknięcie na plan dnia w kalendarzu, zweryfikowanie swoich priorytetów i ewentualne dopisanie nowych zadań na ten dzień.
  3. Medytacja.
  4. Oczyszczenie umysłu poprzez pisanie w dzienniku.
  5. Pożywne śniadanie.
  6. Ubranie się i przygotowanie do wyjścia do pracy.
  7. Słuchanie ulubionego podcastu podczas jazdy do pracy.

Idealna poranna rutyna – mama na etacie

Idealna poranna rutyna mam musi brać pod uwagę nie tylko ich potrzeby. Konieczne jest dopasowanie poranka do tego, w jakim wieku są dzieci, kiedy wstają i ile czasu trzeba im poświęcić rano. Nie da się ukryć, że poranek mam to często lawirowanie pomiędzy obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi. Dlatego tak wiele kobiet, które mają dzieci, decyduje się na rozpoczynanie swojego dnia nieco wcześniej, aby znaleźć czas na zadbanie o siebie i dzielenie się później pozytywną energią z innymi.

Wiele zależy w tym przypadku także od podziału obowiązków w związku – rutyna mamy może być w tym przypadku ruchoma i dopasowana do danego dnia, a nie wyglądać codziennie tak samo. Ważne jednak, aby miała solidne podstawy stworzone na bazie wspomnianych powyżej elementów. Mogą pojawić się w niej także elementy, na które brakuje Ci czasu w ciągu dnia, bo np. popołudnia spędzasz praktycznie w całości z dziećmi. Nie musisz rezygnować z tych czynności, niech poranek będzie czasem właśnie dla Ciebie!

Pomysł na idealną poranną rutynę dla mamy na etacie

  1. Krótki trening.
  2. Prysznic, makijaż, ubranie się.
  3. Wypicie ciepłej kawy w ciszy i pełnej uważności.
  4. Przygotowanie śniadania oraz lunchu do szkoły i pracy.
  5. Pobudka dzieci.
  6. Wspólne zjedzenie śniadania.
  7. Przygotowanie dzieci do wyjścia.

Idealna poranna rutyna – freelancerka

Praca jako freelancerka wymaga doskonałej organizacji, jednak jednocześnie niesie za sobą sporo korzyści. Zazwyczaj jest to forma zarobku pozwalająca na totalną wolność i pracowanie w wybranych przez siebie godzinach. Dla jednych kobiet będzie to marzenie, dla innych wyzwanie. Oba przypadki zyskają na dobrze zaprojektowanej porannej rutynie.

Jeśli jako freelancerka sama zarządzasz swoim czasem pracy, stabilna poranna rutyna nastawi Cię dobrze na dzień pełen pracy – nawet jeśli planujesz rozpocząć ją po południu. Warto zachować stałe godziny chodzenia spać i wstawania, co pozwoli Ci pozostać produktywną. Z zaplanowaną krok po kroku rutyną będzie Ci łatwiej rozpocząć swój dzień i nastawić się na skreślanie kolejnych zadań z listy.

Pomysł na idealną poranną rutynę dla freelancerki

  1. Krótka medytacja.
  2. Praktyka jogi.
  3. Przygotowanie śniadania i posiłków na cały dzień.
  4. Zjedzenie śniadania połączenie z oglądaniem ulubionego serialu
  5. Ubranie się w wygodne ubrania.
  6. Zapoznanie się z zadaniami na ten dzień i rozplanowanie ich w czasie.

Jestem pewna, że z powyższymi inspiracjami i poradami powstanie Twoja własna idealna poranna rutyna. Pamiętaj, że warto, abyś postawiła w niej swoje potrzeby na pierwszym miejscu i poświęciła ten czas sobie!