Joga to doskonała forma ruchu dla ciała i moment na zatrzymanie się dla umysłu. Coraz więcej osób decyduje się na tę aktywność, aby wspierać swój organizm. Nie każdy jednak od razu chce inwestować w akcesoria przydatne podczas praktyki. Czy mata jest konieczna? A może joga bez maty jest możliwa? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Czy można ćwiczyć jogę bez maty?
Najważniejszą kwestią, od której należy zacząć, jest to, czy można ćwiczyć jogę bez maty. Nie bez powodu mata jest jednym z pierwszych akcesoriów, które zazwyczaj kupuje się do praktyki. Także udając się na zajęcia, zobaczysz, że maty dostępne są na miejscu i praktyka odbywa się właśnie na nich. Te akcesoria mają bardzo ważne zadanie, jakim jest ochrona Twojego ciała przed kontuzją i upadkiem. Oznacza to, że wykonując klasyczną praktykę bez niej narażasz się na uszczerbek na zdrowiu.
Mata do jogi odznacza się odpowiednią przyczepnością i do jest tego antypoślizgowa, dzięki czemu wykonując przykładowo pozycje odwrócone, nie musisz obawiać się, że Twoje ręce się z niej ześlizgną. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wykonujesz taką samą asanę, ale Twoje ręce znajdują się na dywanie czy po prostu na podłodze. Robi się niebezpiecznie, prawda? Brak przyczepności może sprawić, że ześlizgną się one i upadniesz. Jest to szczególnie niebezpieczne, dlatego, że w jodze jest dużo pozycji odwróconych czy związanych z balansowaniem i utrzymywaniem równowagi.
Oznacza to więc, że do standardowej praktyki jogi jako podłoże warto wybierać właśnie dedykowaną temu zadaniu matę. Więcej o wyborze odpowiedniego modelu i dopasowaniu maty do swoich preferencji, przeczytasz w artykule: https://lubie.com.pl/jaka-mata-do-jogi-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/. Nie musisz od razu decydować się na bardzo drogi model, ale najważniejsze jest abyś miała jakiekolwiek oparcie i abyś czuła się pewnie podczas ćwiczeń.
Joga bez maty – w jakich sytuacjach jest możliwa?
Jak ćwiczyć jogę bez maty? Niewątpliwie zdarzają się sytuacje, kiedy joga bez maty jest całkowicie bezpieczna. Mam tutaj na myśli np. poranne rozciąganie czy krótką praktykę na zewnątrz, np. w parku czy na plaży. Jeśli wiesz, że chcesz tylko delikatnie rozgrzać ciało i nie będziesz wykonywać pozycji odwróconych i takich, w których potrzebujesz odpowiedniej przyczepności i w których istnieje ryzyko upadku czy poślizgnięcia się, spokojnie możesz odbyć taką praktykę bez maty.
W powyższym przykładzie mam na myśli sytuację, kiedy posiadasz matę, ale po prostu masz ochotę na praktykę bez niej np. aby zaoszczędzić czas. Wtedy możesz praktykować na dowolnym podłożu, tak aby po prostu było Ci wygodnie. Joga bez maty na łóżku czy dywanie to tylko dwie z spośród wielu opcji.
Natomiast jeśli dopiero planujesz zakup maty i nie posiadasz żadnej zastępczej opcji na ten czas, możesz wykorzystać np. bawełniany ręcznik lub koc albo po prostu inny materiał, na którym nie będziesz się ślizgać. Nie mówię tutaj o wysokiej przyczepności, bo taką dadzą Ci wyłącznie specjalne maty przeznaczone do jogi, ale jedynie o ich częściowym zastępstwie.
W takiej sytuacji powinnaś również zastanowić się, czy będziesz czuć się bezpiecznie podczas praktyki, szczególnie mam tutaj na myśli pozycję odwrócone. Jeżeli nie, dobrą dobrym pomysłem może być zrezygnowanie z nich na jakiś czas, do momentu w którym zaopatrzysz się w matę.
Jak więc widzisz, joga bez maty nie jest niemożliwa, jednak decydując się na taką praktykę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, m.in. to jaki to ma być rodzaj jogi. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo i unikniesz kontuzji.