Mech chrobotek to roślina charakterystyczna szczególnie dla obszarów półkuli północnej o chłodnym klimacie. Można go spotkać w tundrze, ale również… na ścianach wielu domów, które zdobią między innymi obrazy z mchu. Czym wyróżnia się chrobotek? Co ma wspólnego z reniferami? Jak wykorzystuje się go na co dzień? Odpowiadamy!
Mech chrobotek – naturalne środowisko
Mimo że chrobotek reniferowy potocznie najczęściej jest nazywany mchem, a czasami nawet mchem islandzkim, według biologicznych klasyfikacji zalicza się go do porostów. Swoją strukturą przypomina jednak puszysty mech, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jej druga część jest związana z reniferami, chrobotek jest bowiem jednym ze źródeł pożywienia tych dużych ssaków.
Nie oznacza to jednak, że te niezwykłe porosty występują jedynie tam, gdzie żyją renifery. Chrobotek można spotkać w obu Amerykach, a także północnej Europie oraz Azji. Szczególnie duże przestrzenie porasta w tundrze. Mimo że upodobał sobie surowy i chłodny klimat, rośnie w nasłonecznionych miejscach, na ziemi. Jego krzaczki mają zwykle kilka centymetrów wysokości i jasnoszarą barwę. Ciekawostką może być fakt, że chrobotek posiada gorzki smak.
Chrobotek reniferowy najbardziej pospolicie występuje w Skandynawii, ale można go spotkać również w Polsce. W naszym kraju jest jednak objęty częściową ochroną.
Mech chrobotek jako mech dekoracyjny
Mchem chrobotkiem interesują się jednak nie tylko renifery. Te porosty są bowiem coraz częściej wykorzystywane również w aranżacji wnętrz. Szczególną popularnością cieszy się mech na ściany. Dzięki zamontowaniu na różnego rodzaju powierzchniach paneli z mchem można stworzyć imponującą kompozycję i wprowadzić do mieszkania lub domu nieco naturalnego, leśnego klimatu.
Mech dekoracyjny nie jest jednak zwykłym mchem. Chrobotek przeznaczony do montażu w pomieszczeniach to mech stabilizowany. Dzięki zastosowaniu specjalnych substancji tego typu mech nie rośnie, zachowuje jednak wszystkie swoje najważniejsze właściwości – przede wszystkim charakterystyczny wygląd. W takiej postaci nie potrzebuje już naturalnego światła ani wody. Chrobotek stabilizowany jest również dostępny w wielu kolorach. Największym zainteresowaniem cieszy się mech farbowany na zielono. Warto zaznaczyć, że do zmiany naturalnego koloru chrobotka używa się jedynie naturalnych barwników.
Obrazy z mchu
Z walorów dekoracyjnych mchu można skorzystać również przy tworzeniu bardziej precyzyjnych kompozycji. Na rynku dostępne są bowiem obrazy z mchu w ozdobnych ramach. Na ścianie można natomiast umieścić również panele ułożone w figury geometryczne, a także napisy czy logotypy.
Wnętrza ze ścianami wyłożonymi mchem mają jeszcze jedną zaletę. Panele z chrobotkiem pochłaniają bowiem dźwięki i pomagają w wygłuszaniu pomieszczeń.