Każda kobieta spodziewająca się dziecka wie, jak wiele spraw należy załatwić przed samym porodem. Niezwykle ważne jest przecież zaaranżowanie kącika dla noworodka, wybór odpowiedniego łóżeczka czy zakup niezbędnych gadżetów, ubranek czy nawet alby lub sukienki do chrztu. Wszystkie przyszłe mamy zastanawiają się prawie każdego dnia, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka. Nie da się ukryć, że bardzo ważna jest w niej maluteńka odzież. Ile sztuk ubranek dla noworodka kupić? Jaki rozmiar ubranek dla niemowlaka będzie najlepszy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule! Sprawdź!
Wyprawka dla noworodka – ubranka najwyższej jakości, czyli jakie?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, ile ubranek dla noworodka na początek będzie najrozsądniejszą ilością, warto zastanowić się, jaka powinna być odzież dla takiego maleństwa. Dzieci tuż po urodzeniu mają przecież niezwykle delikatną skórę i bardzo często są podatne na alergie oraz uczulenia, dlatego należy bardzo uważać, wybierając elegancką odzież, taką jak sukienki na wesele dla dziewczynki czy płaszczyk do chrztu. Bawełniana wyprawka dla noworodka na co dzień wydaje się jednak wręcz idealna. Mimo to okazuje się, że wybór tkanin dla maluchów jest ogromny i naprawdę jest w czym wybierać. Do tego wcale nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na materiale.
Bezpieczne i oddychające materiały
Prym wśród materiałów dedykowanych dla dzieci od lat wiedzie bawełna. Jest miękka, oddychająca i nie uczula. Warto jednak wiedzieć, że najlepsza będzie ta z certyfikatem OEKO-TEX Standard 100. Mamy wtedy pewność, że jest to tkanina w 100% naturalna i bezpieczna. Z jakich jeszcze tkanin może być wykonana wyprawka dla noworodka? Ciuchy dla maluszka, z których będziemy zadowoleni to również te wyprodukowane z włókien bambusowych, dzianiny włóczkowej czy lnu. To, na jakie i ile ubranek dla noworodka się zdecydujemy, zależy oczywiście od nas samych. Warto jednak zawsze w pierwszej kolejności kierować się bezpieczeństwem pociechy i postawić na materiały przyjazne dla delikatnej skóry dzieciątka.
Komfort i swoboda ruchów maluszka
Wiemy już, z jakich materiałów może być wykonana wyprawka dla noworodka. Ciuszki dla bobasa cechują się jednak nie tylko tkaniną. Równie ważny będzie m.in. krój. Przede wszystkim stawiajmy na to, co proste i komfortowe. Ubranka muszą bowiem zapewnić pełną swobodę ruchów. Nie powinny zatem nigdzie uciskać czy składać się ze zbędnej ilości dodatkowych elementów. Miejmy ten fakt na uwadze, wybierając pierwsze ubranka dla noworodka. Jaki rozmiar jednak wybrać? O tym powiemy już za chwilę.
Zapięcie, z którym nie będzie problemów
Czym jeszcze powinny cechować się ubranka? Wyprawka dla noworodka zawsze musi być komfortowa również dla nas. Zakładanie malutkich ciuszków nie zależy bowiem do najłatwiejszych zadań. Warto zatem wybrać taką odzież, którą po prostu zapniemy bez większych problemów. Klasyczne klipsy czy zatrzaski sprawdzą się zatem w większości przypadków najlepiej.
Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka?
Kiedy wyprawka dla noworodka, a konkretnie jej kompletowanie, powinno zawładnąć naszym życiem? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają bowiem, że najpierw należy kupić jedynie kilka ubranek, które weźmiemy ze sobą do szpitala. Pozostałą częścią mamy natomiast zająć się już po porodzie. Jak się jednak można domyślić, większość mam bardzo sceptycznie podchodzi do takiej “szkoły”. Po porodzie chcemy przecież nacieszyć się maleństwem i odpocząć, a nie biegać po sklepach. Kompleksową wyprawkę dla noworodka warto zatem kompletować stopniowo, zaczynając np. od 6 miesiąca ciąży. Będziemy wtedy spokojniejsze i z pewnością kupimy wszystko, co potrzebne. Nieco bardziej praktycznie rozłożymy również dzięki temu rodzinny budżet. A ile ubranek potrzeba dla noworodka? Dużo i to bardzo dużo! Zachowajmy jednak umiar. Takie maleństwa rosną w zawrotnym tempie, dlatego też nie przesadzajmy z ilością śpioszków, koszulek czy body.
Wyprawka dla noworodka – co potrzebne do szpitala?
Dawniej w większości szpitali podstawową wyprawkę dla noworodka, składającą się z ubranek i niezbędnych akcesoriów, dostawaliśmy na miejscu. Nie było zatem konieczności zabierania ze sobą śpioszków, kaftaników czy czapeczek. Obecnie jest jednak nieco inaczej. Każdy szpital informuje nas na kilka miesięcy przed porodem, co należy zapewnić swojej jeszcze nienarodzonej pociecze. Najczęściej do szpitala powinniśmy jednak zabrać kilka sztuk body, pajacyków, śpioszków, czepeczek, rękawiczek oraz skarpetek. Z tych właśnie elementów składa się bowiem podstawowa wyprawka dla noworodka. Jaki rozmiar będzie jednak najlepszy dla takiego maluszka? Najczęściej oczywiście 56. Sporo jednak zależy od tego, jak duże ma być nasze dziecko. Zastanawiając się zatem jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka do szpitala, powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem, który określi spodziewaną w dniu porodu wielkość dzieciątka.
Najmniejszy rozmiar ubranek dla noworodka, czyli jaki?
Niektóre mamy wiedzą, że istnieje u nich bardzo duże prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Najczęściej dzieje się tak przecież w przypadku ciąży zagrożonej czy bliźniaczej. Gdy w naszym łonie rozwija się więcej niż jeden bobas, automatycznie każda pociecha będzie lżejsza i drobniejsza niż przeciętny niemowlak. W takiej sytuacji należy postawić na zdecydowanie mniejszy rozmiar ubranka dla noworodka. Klasyczne 56 okaże się bowiem najczęściej za duże. Na jaki rozmiar ubranka dla noworodka należy się zatem zdecydować w takiej sytuacji? Po raz kolejny wszystko zależy od szacunkowej wielkości dziecka w dniu porodu. Niektóre firmy produkują jednak odzież dla niemowląt, która zaczyna się nawet od 32 centymetrów, dlatego też nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem idealnego kompletu.
Rozmiar ubranek dla noworodka – jakie jeszcze są dostępne?
Rozmiary ubranek dla dzieci oznaczane są według wzrostu i najczęściej “skaczą” co 6 centymetrów. Na metkach znajdziemy zatem liczby parzyste, takie jak np. 50. Oznacza to, że ubranko będzie idealne dla niemowląt, które mierzą mniej niż 50 centymetrów. Najczęstsze rozmiary tuż po porodzie to jednak 56 i 62. Skąd będziemy wiedzieć, który wybrać?
Klasyczne 56
Jaki rozmiar ubranek dla dziecka po urodzeniu można uznać za standardowy? Przede wszystkim wspomniane już wiele razy 56. Co nam jednak mówi ta miara? Oczywiście to, że odzież będzie idealna dla maluszków mierzących od 50 do 55-56 cm i wadze ok. 2-3 kg. To, na jak długo posłużą nam takie ubranka, będzie zależało jednak od tego, jak szybko będzie rósł nasz bobas. Zdarza się bowiem, że dzieci noszą rozmiar 56 nawet do 2-3 miesiąca życia, a bywa też tak, że ubranka na ten wzrost są za małe już tuż po urodzeniu. Kompletując początkową wyprawkę, warto zatem na wszelki wypadek zadbać także o kilka nieco większych ciuszków.
Nieco większe 62
Na jaki rozmiar kupić ubranka dla noworodka tzw. awaryjne? Najlepiej na 62 cm. Taka odzież będzie bowiem idealna dla maluchów mierzących od 56 do 61-62 centymetrów i ważących od 3 do 5 kg. Jeśli natomiast chodzi o obwód głowy, tutaj mówimy o ok. 40 cm. Może bowiem zdarzyć się, że nasz bobas będzie większy, niż wcześniej przewidywano. Lepiej wtedy oczywiście mieć w co go ubrać. Jeśli natomiast po porodzie ubranka będą jeszcze za duże – nie mamy o co się martwić. Lada dzień staną się odpowiednie. A ile ubranek dla noworodka do szpitala zabrać? Najczęściej mówimy tutaj o 3-4 parach body, takiej samej ilości śpioszków, 2 czapeczkach oraz 2 kompletach rękawiczek i skarpetek.
Większe rozmiary dla bobasów
Wiemy już, jak powinna wyglądać wyprawka, ile ubranek zabrać do szpitala i co nam będzie potrzebne. Warto jednak zastanowić się jeszcze, co z pozostałą ilością ubrań w większych rozmiarach. W tym przypadku nie musimy się już spieszyć. O wiele lepiej dokupić je po porodzie, obserwując cały czas, jak dużych ubranek potrzebuje nasza pociecha. Nie warto bowiem kupować ich na zapas. Dlaczego? Chociażby ze względu na zmieniające się pory roku. Każda przyszła mama powinna jednak mniej więcej znać poszczególne rozmiary. Podpowiadamy zatem, że prezentują się one w następujący sposób:
- 68 – od 62 do 67 cm wzrostu, wiek 3-6 miesięcy,
- 74 – od 68 do 73 cm wzrostu, wiek 6-9 miesięcy,
- 80 – od 74 do 79 cm wzrostu, wiek 9-12 miesięcy,
- 86 – od 80 do 85 cm wzrostu, wiek 12-18 miesięcy,
- 92 – od 86 do 91 cm wzrostu, wiek 18-24 miesiące.
Niekiedy zamiast cyfr, na ubrankach znajdziemy oznaczenie przedziału wiekowego. Wtedy warto znać zaprezentowany wyżej podział.
Jaki rozmiar ubranka dla noworodka do szpitala i do domu wybrać?
Na pytanie, jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać do szpitala, już odpowiedzieliśmy. Najlepiej kupić wyprawkę bazującą na odzieży w rozmiarach 56 i 62. Teraz nadszedł czas na tekstylia, w które będziemy ubierać maluszka po powrocie do domu. W tym przypadku również postawmy na te dwa rozmiary. Jeśli chcemy być gotowe na wszystko, możemy także wybrać kilka śpioszków na 68 centymetrów, jednak nie jest to początkowo konieczne – w większości przypadków oczywiście. Obecnie tekstylia dla małych dzieci kupimy niemalże wszędzie, zatem nie ma po co kupować ich na spory zapas.
Większość mam zastanawia się niekiedy również, jaki rozmiar ubranek dla noworodka 3 kg czy jaki rozmiar ubranek dla noworodka 4 kg okaże się idealny. Pamiętajmy jednak, że większe znaczenie ma wzrost naszej pociechy, a nie waga. Wybierając rozmiar ubranka dla niemowlaka, możemy oczywiście nieco się tym sugerować, jednak nie ma takiej konieczności.
Ile ubranek dla niemowlaka kupić do domu?
Na jaki rozmiar kupować ubranka dla noworodka już wiemy. Teraz przejdźmy do ich ilości. Do szpitala wystarczą po 2-4 komplety śpioszków, pajacyków, kaftaników oraz rękawiczek i skarpetek. W domu musimy mieć ich jednak zdecydowanie więcej. Ile ubranek kupić dla noworodka? Poniżej prezentujemy listę, która przyda się każdej przyszłej mamie. Oto ona:
- body z długim rękawem – min. 5 sztuk,
- body z krótkim rękawem – jesienią i zimą ok. 2-3, wiosną oraz latem ok. 5 szt.,
- body na ramiączkach – jesień/zima 1 szt., wiosna/lato 3 szt.,
- pajacyki – 5 szt.,
- śpioszki – 4 szt.,
- półśpioszki – 4 szt.,
- kaftaniki – 5 szt.,
- dres – 1-2 szt.,
- czapeczki – 2-3 szt.,
- rękawiczki – 2-3 szt.
Większe ilości z pewnością nie będą nam potrzebne. W końcu zabrudzone ubranka wystarczy odpowiednio wyprać i ponownie nadają się do użytku. Po wypraniu pamiętajmy jednak, by nie trzymać ich razem z naszymi ubraniami. Najlepiej zorganizować osobną szafę dla siebie i dla dziecka. O tym, jak możemy przechowywać swoją odzież, możecie przeczytać w artykule https://lubie.com.pl/przechowywanie-ubran-gdzie-i-jak-trzymac-swoja-odziez/!
Wyprawka dla noworodka – co kupić oprócz ubranek?
Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaki rozmiar ubranka dla rocznego dziecka będzie idealny, musimy jeszcze pozostać w temacie niemowląt. W końcu wyprawka nie może składać się z samych ubranek. Niezbędnych będzie jeszcze kilka innych rodzajów tekstyliów. Jakich? Przede wszystkim musimy zadbać o:
- duży i mały kocyk (po 1 szt.),
- pościel (2 komplety),
- ochraniacze na łóżeczko (1 szt.),
- prześcieradło (2-3 szt.),
- rożek (2-3 szt.),
- otulacz kąpielowy (2 szt.),
- pieluszki tetrowe i flanelowe (po 5 szt.),
- organizer na łóżeczko (1 szt.).
Lista ta może być zdecydowanie dłuższa, w zależności od naszych potrzeb, jednak przedstawione elementy zawsze wchodzą w skład tzw. niezbędnego minimum.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł każdej mamie skompletować idealną wyprawkę. Nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko życzyć wszystkiego, co najlepsze!