Każda z nas chciałaby móc pochwalić się piękną i szczupłą sylwetką. Niestety, osiągnięcie upragnionej wagi wiąże się z dużą ilością wyrzeczeń oraz ciężkiej pracy. Nie wszyscy są więc w stanie tego dokonać. Mimo to warto próbować, ponieważ nadwaga czy otyłość mogą wpłynąć bardzo negatywnie na stan naszego zdrowia. Z pewnością przyda się więc nam motywacja do odchudzania. Jak jednak ją w sobie znaleźć? Sprawdź!
Motywacja do odchudzania – dlaczego jest taka ważna?
Przed przejściem na dietę należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim warto wykonać badania przed odchudzaniem. Dzięki nim lekarz oceni stan naszego zdrowia i będzie w stanie podpowiedzieć, jak zacząć, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Dodatkowo należy wiedzieć, jak znaleźć czas na ćwiczenia. Aktywność fizyczna może bowiem w znacznym stopniu wpłynąć na efekty naszej walki z własnymi słabościami. Niezmiernie ważna jest również motywacja do odchudzania. Bez niej poddamy się szybciej, niż myślimy. Mając w głowie „zakodowane”, że utrata wagi jest nam naprawdę potrzebna, będzie nam o wiele łatwiej podnieść się z łóżka i zacząć trening. Nie będziemy także sięgać po kaloryczne przekąski czy inne pokusy.
Jak się zmotywować do odchudzania?
Koniec ze słomianym zapałem
Większość z nas planując przejście na dietę uważa, że jesteśmy wystarczająco zmotywowani i tym razem będziemy w stanie osiągnąć swój cel. Niestety najczęściej nie pokrywa się to z rzeczywistością. Wprowadzenie nowych zasad w swoje życie odkładamy w czasie, ciągle powtarzając, że zaczniemy od poniedziałku. Następnie rozpoczynamy odchudzanie, jednak nie mamy konkretnego planu. Nie wiemy co jeść, czy jak ćwiczyć. Po paru dniach wracamy więc do swoich starych nawyków. Taki słomiany zapał jest bardzo częstą przyczyną niepowodzeń. Ustalmy konkretny plan działania i stopniowo zacznijmy wprowadzać go w życie. Podążając od punktu do punktu zauważymy, że jest nam o wiele łatwiej trzymać się wszystkich zasad.
Myśl o tym, co chcesz osiągnąć
Przed przejściem na dietę, warto zastanowić się, dlaczego tak naprawdę chcemy poprawić swoją sylwetkę. Może w najbliższym czasie czeka nas wielka rodzinna uroczystość, na której chcemy pięknie wyglądać? A może pragniemy być zdrowe i przestać narzekać na różne dolegliwości towarzyszące nadwadze czy otyłości? Naprawdę warto uświadomić sobie, dlatego odchudzanie jest dla nas ważne. Dzięki temu każdego dnia będziemy mieć gdzieś z tyłu głowy myśl, po co nam to wszystko. Wtedy o wiele łatwiej będzie nam osiągnąć swój cel.
Wyznacz cel
Przed przejściem na dietę wyznaczmy więc również swój cel. Zastanówmy się ile chcemy schudnąć, ile czasu może nam to zająć i zaplanujmy konkretny jadłospis. Pamiętajmy jednak, by myśleć racjonalnie. Nie zakładajmy więc, że w miesiąc zrzucimy 20 kilogramów, ponieważ jest to niemożliwe. Zacznijmy od tego, by np. w 4 tygodnie pozbyć się 2-4 kilogramów. Następnie obserwując siebie oraz swoje ciało, zaplanujmy kolejne kroki. Osiągnięcie celu będzie dla nas bardzo satysfakcjonujące i poczujemy się dumne. Dzięki temu udowodnimy sobie, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, czego tylko zapragniemy. Motywacja zacznie w ten sposób rosnąć.
Znajdź towarzyszy
Nie od dziś wiadomo, że łatwiej coś osiągnąć, mając czyjeś wsparcie. Zacznijmy więc wspólne odchudzanie. Zaangażujmy w to rodzinę czy znajomych. Znajdźmy towarzyszy, którzy mają podobne aspiracje. Dzięki temu będziemy się wzajemnie motywować. Być może pojawi się także odrobina zdrowej rywalizacji. W ten sposób będziemy chcieli pokazać, zarówno sobie, jak i osobie towarzyszącej, że jesteśmy w stanie schudnąć. Przestaniemy więc podjadać, a zaczniemy odchudzanie oraz treningi.
Poinformuj bliskich
Dużym błędem po przejściu na dietę jest ukrywanie tego faktu przed najbliższymi. Najlepiej od razu poinformować wszystkich o swoich planach. Dzięki temu nie będziemy narażani na różnego typu pokusy. Dodatkowo zapragniemy pokazać wszystkim, że daliśmy radę. W ten sposób zyskujemy kolejną dawkę motywacji.
Stwórz swój moodboard
Dużym ułatwieniem i motywacją do działania może okazać się także moodboard. Co to takiego? Najprościej mówiąc – tablica z inspiracjami. Stwórzmy ją w wersji tradycyjnej bądź elektronicznej. Zamieśćmy na niej zdjęcia prezentujące wysportowane sylwetki innych kobiet lub ich ogromne przemiany. Patrząc na takie zestawienie każdego dnia, „zakodujemy” w swojej głowie fakt, że chcieć to móc.
Zdrowa zazdrość pomaga
Jak wiadomo, zazdrość najczęściej w niczym nam nie pomaga. Trochę inaczej jest jednak w przypadku odchudzania. Koleżanka zrzuciła 20 kilogramów i teraz cieszy się piękną szczupłą sylwetką? Możemy jej pozazdrościć tego w zdrowy i pozytywny sposób. Jej sukces musimy jednak przekuć również na nasz.